Orhun Ene’den Bir Armağan: TOFAŞ | EuroCup Analiz

271
EuroCup Analiz
Tofaş fark yaratıyor.

Ligimizin köklü takımlarından olan ancak yakın geçmişte küme düşen Tofaş, kurtuluşu Orhun Ene’de buldu. Deneyimli koçun yönetiminde tekrar birinci lige yükselen Tofaş, şu anda Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde namağlup (8/8) lider durumda. Bu yazıda ise Tofaş’ın 7DAYS Eurocup performansını inceleyeceğiz.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Geçtiğimiz sezona bakılırsa Banvit ve Beşiktaş Sompo Japan’ın arkasında kalan Tofaş, bu yazının konusu olmayan durumlar sonrası 7DAYS Eurocup’a katılma hakkı elde etti. Yerel ligimizde olduğu kadar görkemli olmasa da bir hayli iyi iş çıkaran temsilcimiz 4 galibiyet ve 2 mağlubiyet ile grubunda lider durumda. Ligin en skorer takımlarından olan Tofaş’ta üçlük yüzdesi dikkat çekiyor; %46 ile üçlük kullanan Tofaş’ın bu istatistiği yakalamasında elbette genç oyuncumuz Yiğit Arslan’ın (11/17 üçlük) payı büyük.

Tofaş ve Orhun Ene:

Birbiriyle uyumu iyi düzeyde olan bir kadroya sahip temsilcimiz için koç Orhun Ene’nin de önemi büyük. Basketbolda kadro ve koç konusunda istikrarlı olmanın başarıyı getireceğini herkes kabul etse de uygulamada seyrek olarak kullanıldığı bir gerçek. Bu gerçekteki “seyrek” takımlardan olan Tofaş, 2014-2015 sezonu öncesi koç Orhun Ene ile tam BEŞ yıllık bir sözleşme imzaladı. Beklentileri karşılamak bir yana dursun, örnek olacak işler başaran Orhun Ene, önce takımı ait olduğu lige çıkardı, sonra play-off’a soktu ve herkesin kabul edebileceği bir sonuç olan Fenerbahçe Doğuş engeline takıldı, bu sene ise yaptıklarından yazımızın başında bahsettik. Yaptıklarının yapacaklarının teminatı olup olmadığını zaman gösterecek ancak bu başarının diğer takımlarımız için de kesinlikle emsal olması gerekiyor.

Derin Rotasyon ve Yerli Katkısı

İyi ve kötü getirilerini tartışılabilir olsa da şunu kabul etmek gerek; ligimiz gerçekten çok üst düzeyde bir rekabet içeriyor. Bunun ve yabancı sınırının ortak sonucu olarak da pek çok takımımız dar rotasyonla oynamanın sorununu yaşıyor. Yerli oyunculara bu rekabette güvenemeyen takımların aksine Tofaş’ın böyle bir sorunu yok. 7DAYS Eurocup’ta 7 yabancısının yanında 3 tane de düzenli süre alabilecek yerli oyuncusu (Barış Ermiş, Yiğit Arslan, Muhsin Yaşar) bulunan Tofaş, Avrupa macerasında bunun faydasını görüyor. Özellikle Barış Ermiş ve 21 yaşındaki Yiğit Arslan’ın maç kazandıran performansları mevcut.

Çok çekişmeli ve birbirine denk takımların bulunduğu D grubu’nda lider olmasına rağmen Tofaş’ın işi bitmiş değil. Zorlu maçlara çıkacak olan Tofaş’ta takım içinde bir denge söz konusu olsa da 7DAYS Eurocup özelinde takımın skor liderlerinin Raymar Morgan ve Tony Crocker olduğunu söyleyebiliriz. Derin kadrosu ve çok iyi bir koçu bulunan Tofaş’a güvenimiz tam

Utku Altıntaş

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here