Olympiakos Fenerbahçe Doğuş’u Açık Skorla Yendi

323
THY EuroLeague
Olympiakos Fenerbahçe Doğuş'u Açık Skorla Yendi

PİRE DOSTLUK VE BARIŞ SALONUNDA ZOR GECEDE EZİLDİK

OLYMPIAKOS 95-70  FENERBAHÇE DOĞUŞ

Basketbolun çok sevildiği ve önem verildiği Atina şehri adeta ikiye bölünmüştür. Panathiniakos ve Olympiakos bu iki kulüp, patronaj sistemle yönetilir. Onlar futbola ne kadar değer verirlerse versinler, Avrupa Şampiyonluğu onlar için futbolda hayaldir. Dünyanın en zengin iş adamları içinde gösterilirler. Öyle zenginler ki, bunların yanında daha zengin en az yirmi tane iş adamı vardır. Söylentiye göre “iş adamları hükümete destek verseler ülkede mali kriz kalmaz!” Ancak İş adamları hiç bir zaman bu yardıma yanaşmazlar. Hatırlarsınız Onassis diye ünlü zengin Yunan iş adamı vardı. Tüm yaşam öyküsü gerçek romandır. Olympic hava yollarının ve hava alanı topraklarının bile sahibiydi. O dönemde Yunan Devletinin hava alanı ve adına kayıtlı uçak filosu yoktu. Suikaste kurban giden ABD Başkanının eşi first Lady’si ile evlenecek kadar güçlü. Çünkü Kennedy soyadının yanına Onassis’i almak için banka hesaplarına “kaç dolarcık!” yattığını biliyor musunuz?

Neyse Bu Yunan iş adamları enteresandır! Her çalıştırdıkları Coacha tembih ederler. Takımlarında mutlaka kendi ülke oyuncuları da, yer almalı. Bu kesin talimat hatta emirdir. Çünkü tribündeki seyirci, evde TV başında olan halk kendi çocuklarını görmek ister. Onun için İstanbul’un Bakırköy semti ve nufusu kadar olan (belki daha az olabilirler!) Yunanistan’da basketbol takımları çok sevilir.

Pire Dostluk Barış Salonu ve Abdi İpekçi yapımı aynı zamanda başlandı. Ancak daha önce bitti! Bizim Abdi İpekçi yerle bir oldu. Yerinde yeller esiyor. Pire’de Barış Salonu dimdik ayakta. Aynı salonda atletizm pisti vardır. Yani seyirci parkeye uzaktır. Bunu bizzat yaptılar çünkü seyirci sinirli olduğu için  hemen sahaya inebilir!

Olympiakos belli ki, Fenerbahçe ve Obrodovic için özel hazırlanmış. Maça öyle başladılarki, bizim oyun kurucuları nefes bile alamadı! Savunmada da bekleneni veremeyen oyuncularımız ilk çeyrekte 34/18 sayıya engel olamadı. İkinci çeyrekte Dıxon devreye girdi ve bir anda attığı 13 sayı ile takımımıza önemli katkıda bulundu. Aslında sezon başından beri bu kaadar kötü savunma yapan Fenerbahçe izlemedim. Hiç bir oyuncu Dıxon’a ayak uyduramadı. Her zamanki gibi Spanoulis 14 sayı ve iyileşip sahada yer alan Printezis 8 sayı attı ve savunmaları ile durdurdular.  45/36 Olympiakos lehine devre biterken azalan fark maçın ikinci yarısına olumlu bakmamıza neden oldu.

Üçüncü çeyrek başlarken sahaya bakıyorum. Olympiakos beşi: Spanoulis, Mantzaris, Papanikolaou, Printezis ve Milutinov  beşi…. Yani ilk beşin dördü Yunanistan Milli Takım oyuncuları. Fenerbahçe’de ise ilk beş; Dıxon, Sinan, Melli, Kalinic, Vesely ile sahada. Sinan Türk vatandaşı(0/4 ile kısa süre oynayıp kenarda nöbete devam!) Devşirme Türk Dıxon o kadar! Aslında maç skor olarak buralarda olmasa Sinan biraz zor yer alırdı! Aman oynasın. Artıkkulüp başkanı futbol ve basketbolda kaç tane Türk oyuncu oynar? Türk Sporu nereye koşuyor? Umurlarında bile değil. Sadece Başkan mı? yönetimler ve taraftarlar! Yetirki rakibi yen ve şampiyon ol gerisi “fasa fiso.” Ne yapsın Obrodovic’te istenen ne ise onu yerine getiriyor!

Soyunma odasında yine Obrodovic gereken konuşmayı “lisanı münasip” şekilde anlatmıştır.  Euroleague’de kaç sayı atarsanız atın eğer sert savunma yapmaz iseniz işiniz çok ama çok zor! Üçüncü çeyrek biiterken sahada yer aldığı sürede en beğendiğim oyuncu Ahmet Düvelioğlu.  71/54önde kapatıyorlar. Fark gerçekten ürkütücü.

Sayı atmakta öyle zorlanıyoruz ki, kimse eline top gelsin istemiyor! Savunmada hala dağınığız ve yine boyalı alanda bir caydırıcı Udoh gibi oyuncunun hasretini deli gibi hissediyoruz.  Öyle kötü oynuyoruz ki, Obrodovic şaşkın. Bir ara Vesely bom boş smacı potanın içinden dışarı atıyor! Potayı yaklaşmamızı haram ediyorlar! Panathiniakos’u sezon başındanberi yenemeyen Olympiakos ezeli rakibinin efsane Coach’u Obrodovic’i yenerek teselli oluyorlar! 14. Top kaybı maçı özeti adeta! (Son beş dakika kala)  Mclean 12, Spounolis 19, Strelnieks 17, Printezis 12, çift haneli sayılar üretirken oyuna giren tüm oyuncuları sayı attı. 13/17 üçlük, 16/34 ikilik. Atarak önemli bir galibiyete imza atarken, Olympiakos’un Coachu Ioannis “ çok önemli bir galibiyet aldık” derken bir sirtaki oynamadığı kaldı. Sadece Dıxon’un 6/11 üçlük toplam 24 sayı attığı ve diğer oyuncuların resmen saçmaladığı maç 95-70 gibi tarihi farkla ezildik ve kırk dakika  hüsranla biterken Atina sokakları bayram yerine döndü.

İsmet Badem

Maçın Özeti :

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here