Milli Takım Yenildi, Olimpiyat Elemelerine Veda Ettik

Milli Takım Yenildi Olimpiyat Elemelerine Veda Ettik

12 Dev Adam, 4 Temmuz Pazar günü saat 02:35’te, Kanada’da, FIBA 2020 Olimpiyat Elemele Turnuvası yarı final mücadelesinde Yunanistan ile karşı karşıya geldi. Kazanan takımın FIBA 2020 Olimpiyat Elemele Turnuvası’nın Viktorya ayağından Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na katılım hakkı kazanmak için finalde Çekya karşısına çıkacağı maçtan rakibimiz Yunanistan, 63-81 galip ayrıldı. Maçta milli takımımızın en skoreri Furkan Korkmaz; 20 sayı, 1 ribaunt ve 2 asist ile oynarken Yunanistan takımında ise Nick Calathes; 18 sayı, 6 ribaunt ve 6 asist ile Kostas Sloukas’ın yanında takımına galibiyeti getiren kilit isimler arasında yer aldı. Yunanistan karşısında alınan bu mağlubiyet ile millilerimiz, FIBA 2020 Olimpiyat Elemele Turnuvası’na veda ederek olimpiyatlara katılım hakkını bir kez daha kazanamadı.

Birinci Periyot

Maça Furkan ve Ersan’ın sayılarıyla 9-2 önde başladık(07:42). Savunmada seri toplar çalarak ve savunma ribauntlarına sahip çıkarak Yunanista’a potayı göstermeyerek maça başladık. Erken dakikalarına düşük sayıyla başlanan çeyrekte 5 dakika geride kalırken ürettiğimiz 11 sayının karşısında rakibimizin sadece 4 sayı üretmesine izin verdik. Millilerimiz, hücumdaki serisini çeyreğin sonlarına doğru Alperen’in sayılarıyla 8-0’a yükseltti. Son bölümde ise savunma tarafındaki etkili oyun ve Buğrahan’dan gelen üçlüğün de katkısıyla milliler, ilk çeyreği 22-8 önde tamamladı.

İkinci Periyot

İlk çeyreğin aksine, A Milli Takımımız ikinci çeyreğin ilk yarısında verimsiz bir basketbol izletti. İki top kaybıyla başladığımız çeyrekte ek olarak ofansif anlamda doğru kararları vermekte de zorluk yaşadık. Bunların akabinde savunmada yaptığımız hataların da yardımıyla Yunanistan, çeyrekte 4 dakika geride kalırken 25-19 ile farkı 6 sayıya kadar indirdi. Akabinde Ersan İlyasova’nın oyuna girmesi farkı lehimize tekrar çift hanelere 30-19 ile yükseltti(05:47). Çeyreğin devamında, başında olduğu gibi hücumda elimize geçen şansları doğru kararlarla taçlandıramadık. Yunanistan’ın kaçırdığı özellikle serbest atışlar ve bunun yanında akan oyundaki şutların yardımıyla yalnızca 12 sayı üretebildiğimiz 2. çeyreği 34-27 önde kapattık.

Üçüncü Periyot

Üçüncü çeyreğe 12 Dev Adam, ikinci periyotta olduğu gibi skor anlamında kurak başladı. Çeyrekte 5 dakika geride kalırken Melih’in 5 sayısına karşılık Yunanistan’ın potamızda bulduğu 12 sayı ile milli takım, skor avantajını maçta ilk kez kaybetmiş ve geriye düşmüş oldu(39-41). Millilerimiz hücumda neredeyse 5 dakika boyunca sayı bulamadı. Öte yandan Yunanistan ise serisini devam ettirdi ve çeyrekte 01:58 kala maçta 39-49 ile 10 sayı öne geçmiş oldu. Farkın açılmasıyla gelen molanın ardından Buğrahan’ın, Alperen’in ve Ömer Faruk’un sayılarıyla tekrar pozitif bir ivme yakaladık ve çeyreği 4 sayı geride, 47-51 geride tamamladık.

Son Periyot

Maçın son çeyreğine Yunanistan’ın 8 sayısına karşılık Furkan’ın 2 üçlüğü ile başladık(53-55). Maçın başındaki skor ve psikolojik avantajımızı tamamen kaybettiğimiz son bölümde Buğrahan, Cedi ve Furkan’ın takım kurgusundan bağımsız bireysel çabaları maçı geri çevirmek için yeterli olmadı. Devam eden dakikalarda, özellikle savunma cephesinde Calathes’in ve Sloukas’ın organizasyonlarından çıkan sayılara izin verdik ve hücumda Yunanistan’a hücumda neredeyse hiç cevap veremedik. Böylece fark, 02:49 kala 14 sayıya yükseldi(58-72). Maçın son kesitinde pes etmiş milli takımımıza karşı Yunanistan, maçı çok rahat bitirdi ve 63-81 kazanarak Olimpiyat elemelerinin Viktorya ayağında katılım biletini kazanmak için Çekya karşısında finale yükseldi.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz