O Artık Eskisi Gibi Umursamaz Biri Değil!

467
NBA
O Artık Eskisi Gibi Umursamaz Biri Değil!

Bilge Bir Efsane: Allen Iverson

Anadolu Efes Stüdyo +1Anadolu Efes Stüdyo +1

NBA’in gelmiş geçmiş en iyi point guard’larından biri olan, bir döneme damga vuran ve performansı kadar karakteriyle de çok fazla insanın kahramanı haline gelen Allen Iverson, Virginia eyaletine bağlı Richmond şehrini çok güzel bir sebepten dolayı ziyaret etmiş.

İnsan yaş aldıkça olaylara bakış açısı da değişir derler ya, AI için bunu söylemek çok doğru olur. Virginia eyaletinde düzenlenen “Güvenli Sokaklar İçin RVA Ligi”nin şampiyonluk maçına giden Iverson, hemşehrilerine unutamayacakları bir sürpriz yapmış. “RVA Ligi nedir?” diye sorarsanız şöyle; şehrin suç oranı en yüksek mahallelerinden bazılarında 17-26 yaş arası erkekler için düzenlenen bir basketbol ligi. O yaş aralığındaki insanların hayatta tutunabilecekleri başka şeyler olduğunu gösterme amaçlı yapılan harika bir organizasyon bence. Virginia Valisi Ralph Northam’ı ve Richmond Belediye Başkanı Levar Stoney’i bu duyarlı hareket sebebiyle tebrik etmek gerek.

Iverson, son zamanlarda olduğu gibi yine harika mesajlar vermiş. Bu sefer verdiği mesajın içeriği muhteşem ötesi. Doğup büyüdüğü Hampton şehrine yakın olan bir yerde bunu söylemiş olması çok daha önemli ve etkileyici elbette. Dünyanın her yerinden insanlar sizi dinler, söylediklerinize kulak verir. Söylediklerinizden kendine pay çıkartıp hayatına o şekilde yön verebilir. Ama sizin mahallenizde, sizin kasabanızda, sizin şehrinizde veya yakınında yaşayan insanlar söylediklerinizi unutmaz, benimser, sizin gibi olmak için hayatla mücadele eder. Tıpkı LeBron’un kendi memleketi Akron, Ohio için söyledikleri ve yaptıkları gibi. Akron’daki tüm çocuklar bir gün LeBron gibi bir basketbolcu ve en önemlisi onun gibi bir insan olabilmek için çabalıyor. Bunun örneğini Instagram’da ve çoğu sosyal mecrada gördüm. LeBron’da kendisi gibi Akron’dan çıkabilecek herkese desteğinin tam olacağını söylüyor ve gösteriyor.

Bence Iverson’ın verdiği mesaj da en az LeBron’un yaptıkları kadar önemli. O da şöyle; “Ben Hampton’da yaşıyorum. Virginia benim, Virginia sizsiniz, sizler bensiniz. Geldiğim yerdeki aynı kişilersiniz. Doğrusu, çok samimi söylüyorum, hayatta istediğiniz her şey olabilirsiniz. Sadece basketbolu, beyzbolu ya da futbolu kastetmiyorum. Hayatta ne olmak isterseniz olabilirsiniz. Annemin bana 8 yaşımdayken söylediğini de hatırlıyorum, ve buna inanmıştım da. Şimdi ise bir Hall of Fame üyesiyim.”

Bunlar çok bilge cümleler, AI’ın nereden nereye geldiğine dair muazzam bir örnek. Ama şu son cümle her şeyi özetleyen, nasıl bir karakter olduğunu ortaya koyan ve beni derinden etkileyen bir cümle;

Allen Iverson olmayın, Allen Iverson’dan daha iyi olun.”

Kendisine olan sevgim bin kat, saygım ise milyon kat arttı. Kimi 3 numara giyerken görsem sebebinin AI olduğunu biliyorum. Senden daha iyisi gelir mi bilemem ama senin gibisinin gelmeyeceği çok net Allen. Hem basketbol dünyasının hem de insanlığın üzerindeki o büyük gölgenin asla kaybolmaması dileğiyle…

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here