Kawhi Leonard Neden Bu Kadar Dinlendiriliyor?

2429

Kawhi Leonard son günlerde dinlendirilmeye çekilmesiyle, yüksek tempolu olan NBA’de bitmeyecek bir sorunu bizlere gösteriyor.

Geçdiğimiz günlerde basında yaptığı açıklamalarıyla oyuncuların dinlendirilmesi gerektiği konusunu gündeme getiren Leonard, ulusal düzeyde televizyonda gündeme oturmuştu. NBA takımları bu dinlenme olayını benimsiyor olmasına rağmen işin bir diğer tarafı olan ticari kısım kabul etmeyip eleştiriyor.

NBA’de 82 maçlık bir maratonda dinlenmek şuan için pek uygun değil,. Bazı takım yönetimleri maç takvimlerin uzatılması ya da maçların azaltılmasını talep etse bu gelirlerin azalması demek. Ayrıca bu heycanı yüksek marotonda genç oyuncuların gelişim açısından zorluklarından bahsedilirken veteran oyuncuların içinde durum pek farklı değil.

NBA’de dinlenme yıllardır önemli bir konu oldu. 2012 sezonunda Spurs, Heat’e karşı oynadığı maçta oyuncuları dinlendirince takıma ceza yağmıştı. Ve daha niceleri…

Durumlar böyle iken Kawhi Leonard’ın dinlenmesine siz de hak verebilir ya da hak vermeyebilirsiniz. Geçtiğimiz sezon Kawhi Leonard 22 maç dinlendirilmesine rağmen Toronto Raptors’a şampiyonluk yaşatabildi. Bu sezon L.A Clippers ile M. Bucks arasında oynanan maçta dinlenmeye çekilmesi tepkilerin artmasına neden olurken dün oynanan Clippers-Pacers maçında Kawhi Leonard oynamamasına rağmen hiçbir tepki ya da eleştiriye maruz kalmadı. Bucks’a 119-91 yenilen Clippers, dün gece Pacers’ı 110-99 yendi.

Ne zaman ve Nasıl dinlenmeye izin verilmeli?

Ne tür dinlenmenin uygun olduğu ve ne zaman para cezası uygulanması konusu her zaman gündemde olan bir konu.

Dinlenmesi gerektiği için dinlenen bir oyuncunun ve sakatlanma olasılığını ortadan kaldırmak için dinlenen veya yeniden sakatlanmanın önlenmesi için dinlenen bir oyuncunun tanımları vardır.
Takımların ya da NBA yönetimin bu tanımlarda ayrım yapmasında bir söz hakkı yoktur. Zaten bütün takımlar oyuncu odaklı olan bir ligde ilk beşe ayrı bir önem veriyor. İlk beş oyuncusunun biri dinlenmek istediği halde siz onu inatla oyuna sürdüğünüzde kendisi sakatlandığını ve oynamak istemediğini söylese o oyuncunun nasıl hissettiğini kim bilecek? Bu durum oyuncu ile ilişkileri zedelemekten başka bir işe yaramaz. Geçen sezon Miami Heat’in takım oyuncusu Hassan Whiteside bunun bir örneğiydi ve bu sezon başka takımda oynuyor.

Hal böyle olunca basında bazı eleştirmenler oyuncuların sağlılı olması durumunda dinlendirilmelerine izin verilmemesi gerektiğini savunuyor. Bazı eleştirmenlerde 82 maçlık oyunda bir oyuncunun dinlenmeden nasıl sağlıklı kalacağını söylüyor.

NBA yönetimin söyledikleriyle yaptıklarının çelişmesi

2018’de Komisyon üyesi Adam Silver, dinlenmenin oyuncular için bir ihtiyaç olduğunu belirtmiş, “oyuncuların sağlıklı kalabilmesi için yorgunluk ile sakatlık arasındaki farkı anlayabilmek için daha gerçekçi olmalıyız”demişti. Bu konuşmasından sonra ESPN’de bazı eleştirmenler oyuncuların dinlenmesi için sakatlanması mı lazım demişti. Bir ihtiyaç olan dinlenmenin geçenlerde Bucks maçında 50 bin dolar ceza getirdiğini hatırlatmakta fayda var.

Son yıllarda 82 maç programının incelenmesi için çağrılar yapılıyor ve bu programda oyuncuların dinlenmesinin bir çok oyuncuda farklı gelişimler göstereceği bahsediliyor olsa da gelirleri etkileyeceği için bu çağrıya bana göre pek olumlu bakılmıyor.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz