NBA’in Unutulmaz Maçları: 2016 NBA Finalleri 7.Maç

1226

Tarih 19.06.2016 yer ise Oracle Arena. Golden State Warriors ve Clevland Cavaliers karşı karşıya. GSW, NBA tarihinin en iyi normal sezon derecesi olan 73 galibiyetini, NBA şampiyonluğu ile taçlandırmak istiyor. Finallere de çok iyi başlayan GSW, seride 3-1 öndeyken şampiyonluk kutlamaları şehirde başlamıştı. GSW resmi olmayan şampiyon gibi gözüküyordu.

Şampiyon olduk havası GSW için zaten playoff başladığı andan itibaren vardı. Tüm bunlara ek NBA finalleri tarihinde 3-1 den seriyi kazanan hiç bir takım yoktu ki hiç bir medya kuruluşu da dahil Cavs’e şans tanımıyordu. Cavs için tüm umutlar kesilmişti. Klay Thompson seride 3-1 olmanın rahatlığıyla Lebron’a “yumuşak” diyor, Lebron ise basın toplantısında bu söylem için sadece gülüyordu.

Lebron ve Kyrie bu dakikadan sonra resmen “beast” moduna geçiyor seriyi 3-2’ye getiriyordu. Fakat herkes hala GSW için şampiyonluğun rahat olacağını düşünerek 6.maçı da “GSW yenecek” havasında izliyordu. Serinin 6.maçında Lebron önderliğinde Cavs kazanıyor herkesin aklında “acaba?” sorusu belirmeye başlıyordu. Diğer yandan ise GSW için çanlar çalmaya başlamıştı. Tüm bu olanlara rağmen 7.maçın GSW’nin sahasında, Oracle Arena’da olması hala onları favori konumundan indirmiyordu.

19 Haziran günü gerçekleşecek finalin; NBA tarihinin en iyi final serisi olacağından habersiz gelen taraftarların tezahürat ile maç başlamaya hazırdı.

1.Periyot

Maç karşılıklı sayılar ile başladı. GSW öyle bir top çeviriyordu ki maçın hakimi taraftarın da etkisi ile onlar gözüküyordu. Savunma anlamında da sert geçiyordu mücadele. İki takım geçen 5 dakikada sadece 15 sayı çıkarabilmişti. İlk periyot Lebron ve Kyire’nin bireysel performansları ile 23-22 geçildi.

2.Periyot

İkinci periyotta da durum farklı değildi. GSW öne geçiyor daha sonra Cavs öne geçiyordu. Gözlere çarpan detay ise Curry ortalıklarda neredeyse hiç yoktu. Onun açığını GSW cephesi beklenmedik bir şekilde Draymond Green ile kapatıyordu. Cavs tarafında ise Lebron bu periyotta savunması ile farkı koruyup, üstünlüğü ele geçirmek için büyük oynuyordu.

Tüm bu olanlara rağmen GSW devreyi 42-49 yani 7 sayı farkla önde kapattı.

3.Periyot

Bu periyotta ilk 5 dakikayı momentumu arkasına alan GSW farkı yediye kadar çıkarmıştı. Maçın kopma riskine karşılık Cavs hemen molayı aldı.Moladan sonra kendine gelen Clevland, art arda bulduğu sayılar sayesinde 8-0 lık seri ile öne geçti. Çekişmeli geçen üçüncü çeyrek sonunda serinin kaderi son 12 dakikaya kalıyordu.

4.Periyot

Clevland Cavaliers son 12 dakikaya 75-76 geride girdi. Lebron kariyeri boyunca eleştirildiği “clutch” olmadığı tezini çürütebilme şansını elde ediyordu. Karşılıklı bulunan sayılar ile durum 89-89’a geldi.

Maçın bitimine hatta sezonun bitimine 2 dakika kala Cavaliers hücumda kritik bir top kaybı yaptı . Hızlı hücum da Igoudala’ya, diğer yarı sahadan inanılmaz bir hızla gelerek blok yapan Lebron James Oracle Arena’yı sessizliğe boğuyordu.

Serinin seyri tamamen değişmiş Cavs lehine dönmüştü. Alınan molalar ile son 59 saniye kala hançer Kyrie Irving’in ellerindeydi. Seri boyunca inanılmaz bir performans gösteren Irving son topu kullanarak takımının şampiyonluk kaderini belirleyecekti. Onu savunan isim ise seri boyunca bırakmayan Klay değil Stephen Curry’di. Hücum süresinin bitmesine 5 saniye kala şutunu kaldıran Irving üçlüğü Curry’nin üstünden buldu. Oracle Arena’da ortam resmen buz kesti. Kameralar GSW cephesine çevrildiğinde neredeyse herkesin kafası yerdeydi.

Boşa harcanan hücumlar ve fauller sonrası maç 93-89 bitti. NBA tarihinde 3-1 geriden gelip şampiyon olan ilk takım Clevland Cavaliers, tarihe adını altın harflerle yazdırıyordu. Maç sonu ise göz yaşlarını tutamayan Lebron James tüm şiddetiyle “Clevland this is for you!” lafı ile tarihin en iyi şampiyonluğunu Clevland halkına armağan etti.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz