NBA’in Kasapları

578
NBA'in Kasapları
NBA'in Kasapları

Nba tarihinde her oyuncu küçük de olsa kendisine ait bir iz bırakmıştır. Ancak her zaman iyi hatıralar bırakıldığı söylenemez. Bu yazımızda NBA tarihinin en gaddar oyuncularından bahsedeceğiz.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Bruce Bowen

Hücumda hiç bir zaman bir yıldız seviyesinde olmayan Bowen, savunmada ise karşısında durmak istemeyeceğiniz bir oyuncuydu. İyi bir savunmacı olmasından çok, rakibi döverdi adeta. Kelimenin tam anlamıyla “kirli” bir oyunu vardı. Rakibi sakatlamaktan çekinmeyen, hatta özellikle bunun için uğraşır gibi davranıyordu sahada. Şut için zıplayan oyuncunun altına ayağını sokması en bilinen ya da kameralardan en az saklayabildiği hareketiydi. 2017 Batı Yarı Finallerinde Zaza’nın Kawhi Leonard’a yaptığı hareketin telifi bu adamdadır. Süper yıldızların korkulu rüyasıydı Bowen, saha içerisinde tartışmadığı yıldız oyuncu sayısı çok azdır. Dönemin yıldızları Ray Allen, Kobe Bryant, Allen Iverson, Paul Pierce, Amare Stoudemire ve niceleri.. Vince Carter’ın kariyerinin çok daha yukarıya çıkmamasınında Bowen’ın sebep olduğu sakatlıkların payı kesinlikle büyük. Hiç bir şekilde mazereti olmayan bir hareket. Bir çok kez oyuncuların kariyerlerini tehlikeye atan Bowen’ın seveni hayli az. Zaten sevmenin de pek mümkün olmadığı bir oyuncu.

Ron Artest (Metta World Peace, The Pandas Friend)

Sıkça isim değiştiren bu abimizin tarzı kullandığı isimlere pek de benzemiyor. 2010 Lakers şampiyonluğunda önemli bir payı var ancak adı söylendiğinde akıllara ilk gelecek şey kesinlikle bu değil. Meşhur Indiana Pacers-Detroit Pistons kavgasında tribüne çıkıp taraftarlarla kavga etmişti. NBA tarihinin en büyük kavgası olarak gösterilen kavgada baş rollerden birisi olan Artest’in tek icraatı bu da değil. Maç içerisinde Paul Pierce’ın şortunu indirmesinden, James Harden’a bir “sevinç gösterisi” sırasında attığı dirseğe kadar bir ton icraatı var. O da “kirli” ve seveni az oyuncular listesinde ilk sıralarda.

Rasheed Wallace

Teknik faul rekortmeni.. Trash talk konusunda uzmandı denebilir. Rakiplerine sürekli sataşan bir yapısı vardı ancak kendisine aynı şey yapılınca soluğu hakemlerin yanında şikayet ederken alıyordu. Bir sezonda 41 teknik faul, kariyeri boyunca ise 317 teknik faul alarak bu alanlarda rekorun sahibi.

Bill Laimbeer

Detroit Bad Boys’un en kötüsü.. Pis oynamakla kalmayıp bununla gurur duyan bir yapısı vardı. Kazanması için gereken her şeyi yaptığını düşünen bir oyuncu Laimbeer. “Bill Laimbeer’s Combat Basketball” adlı bir oyun çıkmıştı ve isminden anlaşılacağı üzere basketbol oyunundan çok basketbol savaşını andırıyordu. Oyun kapağına bakmanız yeterli. Laimbeer’ın tarzını buradan da anlayabiliriz. Atılacak bir dirsek, takılacak bir çelme varsa düşünmeden yapardı. Tarzını verdiği şu demeçten de anlayabiliriz;

‘Bu oyunu kazanmak için oynuyorum ve kazanmak için fiziksel ve mental anlamda bütün silahlarımı kullanıyorum. Rakip oyuncular bundan hoşlanmıyor ancak en iyi yaptığım şeyi yapmam gerek.’

Dennis Rodman

Saçları, dövmeleri… Biraz uçuk bir karakter diyebiliriz. Michael Jordan’lı Chicago kadrosunun önemli isimlerinden. Önemli olduğu kısmı ise kesinlikle hücum değildi. Ribaundları ve savunması sayesinde o sahadaydı ve bunu o da biliyordu. Ancak bunu çok da temiz bir şekilde yaptığı söylenemez. 2.01 boyundaydı ancak bunu pek umursadığı söylenemez. Kendisinden çok daha kalın ve uzun oyuncuların arkasında kalabiliyordu, e tabi kendi yöntemleriyle.. Rakibe çaktırmadan attığı dirsekler, tırnakları, dişleri.. Yani her ne gerekiyorsa, etik veya değil onun yöntemleri arasındaydı.

Draymand Green

Dennis Rodman’ın günümüzdeki vârisinin Draymond Green olduğunu düşünüyorum. Diğer isimler gibi o da savunmasıyla öne çıkan bir isim. Ancak savunma sertliği denen şey bu değil. Steven Adams’a attığı tekmeler, geçen sezon Finallerde LeBron’un, bu sezon playoff’larda Harden’ın gözlerini birazcık oyması ve daha bir sürü vukuatı ile bu listeye girmeyi hak eden bir isim.

Bu isimlerin hemen hepsi aynı zamanda iyi savunmacılar olarak anılıyor. Anlaşılan çirkinleşerek, gaddarlaşarak iyi savunmacı olmak, oyunu kuralına göre oynayarak iyi savunmacı olmaktan çok daha kolay…

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here