NBA’in En Pahalı Oyuncuları

4975

Dünya basketbolunun sermaye bağlamında en güçlü yapısını sergileyen NBA’de, takımların organizasyonun mevcut adilane düzeni içerisinde oyuncularını ellerinde tutmak için mümkün olan en büyük kontratları oyuncularına sağlamaya çalışıyorlar. Takımların bu cömertliğinden en çok yararlananları derledik.

Anadolu Efes Stüdyo
Anadolu Efes Stüdyo

Dünyanın en kapitalist ülkesinde en sosyalist sistem hüviyetinde varlığını sürdüren NBA, oyuncu ücretleri bağlamında dünya spor endüstrisinin en adil ödeme sistemlerinden birine sahip durumda.

Organizasyonun düzenlediği ölçüde 30 takımında oyuncuların maaş bütçelerini denk bir şekilde düzenlemelerine bu sayede ligin rekabetçi yapısını sürdürülebilir kılma amacında olan NBA’nin bugüne dek bu konuda oldukça başarılı olduğunu söylemek yersiz olmayacaktır.

Takımların, pozisyonlarında dünyanın en iyi aktörlerini ellerinde tutma yöntemlerinin naçizane yolu da sistemin el verdiği ölçüde mevcut maaş bütçelerinin aslan payını bazı oyunculara ayırmalarından geçiyor.

Oyuncular para kazandıkça mutlu oluyor, mutlu olduğu oranda performansını takımına yansıtıyor, takımı başarılı olduğu ölçüde organizasyon devamını sağlıyor. Tüm çarklarının birbiriyle olan bağları neticesinde sorunsuz bir şekilde varlığını devam ettiren NBA’de takımlarından en yüklü kontratları alan oyuncuları derledik.

***Not: Oyuncuların sözleşmelerinde bulunan özel maddeler eklenmeden derlenmiş halidir.

Zach Randolph / Sacramento Kings

Dönüşüm geçiren NBA düzeninde, ilerleyen yaşı ve yavaşlayan ayakları ile gün geçtikçe silinen, Memphis günlerini özlemle aratan isimlerden olan Randolph’un 2 yıllık 24 milyon dolarlık bir kontratı var.

Kent Bazemore / Atlanta Hawks

Ligin en kötü profilli takımlarından biri olan Hawks’ın en yüklü kontratlarından biri, her daim yedeğinizde bulunmasını isteyeceğiniz oyunculardan Bazemora’a ait. Bazemore, 4 yıl, 70 milyon dolarlık bir kontrata sahip.

Allen Crabbe / Brooklyn Nets

New York şehrinin NBA’nin alt sıralarına oynayan bir diğer takımı konumundaki Nets’in önemli parçalarından biri olan Crabbe’in 4 yıl için 74.8 milyon dolarlık bir kontratı var. Hiç bir takım çekmedi, Nets’in takasların artçılarından çektiği kadar.

Jabari Parker / Chicago Bulls

Vizyon dolu bir Bucks sezonunda, bu uğurda amiyane tabiriyle apar topar kovulan isimlerden biri olarak Chicago’ya itilen Parker’ın 1 yıllığına 20 milyon dolarlık bir kontratı var.

Ryan Anderson / Phoenix Suns

NBA’de kaosun bir diğer temsilciliğini üstlenen takımlardan biri olan Suns’da, Houston’dan henüz sezon başında transfer edilen veteran Anderson 4 yıllık, 80 milyon değerinde bir kontratı var.

Victor Oladipo / Indiana Pacers

Geçen sezonki yükselişini bu yıl da sürdürme eğilimde olan Pacers’ın en önemli oyuncusu konumundaki Oladipo, 4 yıllığına 85 milyon dolarlık bir kontrata sahip durumda.

Aaron Gordon / Orlando Magic

Sezona beklentilerin üstünde yaptıkları başlangıçla giren Orlando’nun bu kapsamda en göze batan şüphelilerinden olan Gordon, değişim gösteren basketbol düzenine uyum sağlama yolunda en çok yol kat eden isimlerden bir tanesi. Gönüllerin smaç şampiyonu 4 yıllık 80 milyon dolar değerinde bir kontrat sahibi.

Danilo Gallinari / Los Angeles Clippers

Belirsizlikten bir anlam çıkarmayı başaran Clippers’ın Avrupalılarından olan Gallinari, 3 yıllık 64.8 milyon değerinde bir kontratı barındırıyor.

Rudy Gobert / Utah Jazz

Sezona geçen sezonu mumla aratan bir görünümde başlayan Utah’da, şüphesiz Gobert’in savunma performansı da bu aciziyeti perçinler durumda. 4 yıllık 102 milyon dolar sahibi ismin toparlanması, Utah’ın toparlanmasına mühim katkıda bulunacaktır.

Nicolas Batum / Charlotte Hornets

Beklenilen patlamayı yapamayanlardan bugün başlıklarının son yıllardaki önemli temsilcilerinden biri olan Batum, performansıyla doğru orantılı olmayan bir kontrata sahip durumda. Fransız’ın 5 yıl için 120 milyon dolarlık bir kontratı bulunuyor.

Harrison Barnes / Dallas Mavericks

Teksas’ın Slovenya sempatizanı kesimini temsil eden Dallas’ın bir diğer skorer ismi Barnes, 4 yıllık 94.4 milyon dolarlık kontrat sahibi.

Kevin Love / Cleveland Cavaliers

Kral’ın artçılarını iliklerine dek hisseden Cavs’in gençlere odaklı yeni yapılanmasında tek ağabey olarak yer alması beklenen ismi olan Love, sakatlığı dolayısıyla takımını kenarda izlemek durumunda kalıyor. Her şeyin yolunda gitmesi durumunda Love, 5 yılda 113.2 milyon dolar kazanacak.

Giannis Antetokounmpo / Milwaukee Bucks

Ligin yeni otoritelerinden biri konumundaki Giannis için aldığı parayı kat be kat hak eden topçulardan biri nitelemesini yapmak dahi onun Bucks ve yeni NBA düzeni için ifade ettiklerini karşılamaya yetmeyecektir. Adettendir, kendisinin 4 yıllık 100 milyon dolar değerinde bir kontratı var.

Hassan Whiteside / Miami Heat

Fırtına gibi girdiği NBA’de gelişimini ufak meltemlerle sürdüren Whiteside, kadro yapısı itibariyle ligin en dengeli ve homojen takımlarından biri olan Miami’de, 4 yılda 98.4 milyon dolar kazanacak.

Anthony Davis / New Orleans Pelicans

Yeni basketbol düzeni değişimini başlatan isimlerden biri olan Anthony Davis’in, kendini takımı ile birlikte bir ya da birkaç tık yukarıya atması için zaman geldi de geçiyor. 25 yaşındaki Davis, 5 yıllık 127.2 milyon dolar değerinde bir kontrat sahibi.

Joel Embiid / Philadelphia 76ers

Kral’sız Doğu’daki rekabetten geçen yıldan daha öteye gitme hedefinde olan Philly’de bu uğurda en önemli aktör şüphesiz bu Kamerunlu genç olacak. Vaat ettikleri ve gösterdikleri ile Philadelphia taraftarının geleceğe umutla bakmasına neden olan isimlerden biri olan Embiid’in, 5 yıllık 144.7 milyon dolar değerinde bir kontratı var.

Andrew Wiggins / Minnesota Timberwolves

NBA’ye adım attığı günden bu yana yakalayamadığı ivme ve gösteremediği gelişim ile ligin son hayalkırıklıklarından biri olan Kanadalı oyuncu, 4 yıllık 147.7 milyon dolarlık kontrat sahibi. Minnesota günümüz itibariyle bir istikrar yakalayamıyorsa bunun sorumlularından biri şüphesiz Wiggins.

Otto Porter Jr. / Washington Wizards

Geçtiğimiz günlerden o haricinde herkesi takaslayabileceği konuşulan Wizards’ın “o” adamı konumundaki Otto Porter Jr., yalın oyunuyla NBA’deki her takımın kadrosunda yer almasını dileyeceği oyunculardan biri görünümünde. Bunun 4 yıllık karşılığı ise 106.5 milyon dolar.

DeMar DeRozan / San Antonio Spurs

Kawhi gidiyor, Greg şikayet ediyor, LaMarcus oynamıyor, hayat kısa ve kuşlar uçarken DeRozan hala üçlük atmıyor. Değişen basketbola en şiddetli şekilde direnme niyetinde olan Greg ve askerlerinden DeRozan, 20 yılın ardında Play-Off’a giremeden kapatılan bir sezona göz kırpıyor. Kanadalı 5 yılda 139 milyon dolar kazanıyor.

Damian Lillard / Portland Trail Blazers

Rip City’nin sadık yari Lillard, takımını her yıl bir yukarıya taşıma hedefini bu yıl da kesintisiz sürdürüyor. Lillard’ı 5 yılın sonunda bekleyen mükafat ise 140 milyon dolar.

Paul Millsap / Denver Nuggets

Batı’nın şu güne dek performansı ile göz dolduran takımlarından biri konumundaki Denver’da, veteran Millsap’a yönelik tek soru işareti, “Ya Atlanta günlerindeki gibi oynayabilseydi…” ile sınırlı oluyor. Performansını oldukça olgun bir şekilde Nuggets’ın yükselişinde parkeye koyan Millsap, 2 yıllığına 61 milyon dolarlık kontrat sahibi.

Mike Conley / Memphis Grizzlies

NBA gurularının lig üzerindeki en “underrated” oyunculardan biri yakıştırmasında bulunmaktan çekinmediği Conley’in hak ettiği değeri kontrat rakamlarında aramak belki de daha yerinde olacaktır. Conley’in 5 yıl için 152.6 milyon dolarlık kontratu bulunuyor.

Kyle Lowry / Toronto Raptors

Doğu’nun ve NBA’nin en formda takımının, kadrodaki diğer oyunculara kıyasla biraz daha az formda olan oyuncusu konumundaki Lowry, bilindik performansını yansıttığı oranda Toronto afisini sezon geneline yayacak ve belki de mutlu bir sona sahip olacak. Lowry’nin 3 yıllık 100 milyon dolar değerinde bir kontratı var.

Gordon Hayward / Boston Celtics

30 sayı, 9 ribaund, 8 asist ile oynadığı maçın ertesinde, maç oynamadan geçirilen bir sezonun ardından Celtics’in aradığı çıkışta başvuracağı isimlerin başında geleceği mesajını veren Hayward, 4 yıllık 127.8 milyon dolarlık bir kontrat sahibi. Sağlıklı bir Hayward’ın Brad Stevens’ın elinde nelere kadi olacağını hatırlatmak bu rakamlarında gözlerde büyümemesine zemin hazırlayacaktır.

Blake Griffin / Detroit Pistons

Birkaç madde evvelinde bahsettiğimiz Aaron Gordon ile birlikte değişen basketbol düzenine en çok ve en sağlıklı şekilde uyum sağlayan isimlerin başında gelen Blake Griffin, yıldızı olduğu Detroit’de 5 yıllık 171.2 milyon dolarlık bir kontrat sahibi.

Chris Paul / Houston Rockets

Geçen yılların ardında şarap misali performansını zerre düşüşe geçirmeyen Chris Paul, 2018-2019 sezonunda da doludizgin oynuyor. Houston’ın mutlu bir sonu olacaksa bunda aslan paylarından biri Chris Paul’a ait olacak. Bedeli ise 4 yıl, 159.7 milyon dolar.

Russell Westbrook / Oklahoma City Thunder

Lige bir Russell Westbrook geldi ve ligden bir Russell Westbrook geçiyor. Yılların ardında 2010’lar basketbolu denilince aklan gelen ilk isimlerden biri olacak Westbrook’un bu dehşet kimliğini taçlandırmasının yolu mutlu bir sondan geçiyor. Ligin en atletik adamına sahip olmanın bedeli ise 5 yıllığına 206.8 milyon dolar.

LeBron James / Los Angeles Lakers

Staples Center’ın anımsanmak istenmeyecek yılların ardından tekrar zirveye taşıma hedefiyle spot ışıklarına katılan son mohikan niteliğindeki Kral, durgun başladığı sezonu, kendine yakışır bir performans seviyesinde sürdürüyor. Oynadıkça takımını oynatıyor, kazandıkça yanındaki gençlere kazanmayı öğretiyor. Uzun yılları kapsayan projenin ilk yılında ne yapsa yanına kar kalacak olan Kral’ın, sadece Play-Off’a girme çabasıyla yetineceğini kim iddia edebilir ki? Önümüzdeki 4 yıl, 153.3 milyon dolar karşılığında bu çabayı izleme olanağına sahip olacağız.

Stephen Curry / Golden State Warriors

Ligin son 5 yılına damga vuran bir takım o ve takımın bir vazgeçilmezi olacaksa parmakların çevirileceği adam konumundaki Curry’nin ligin en yüklü kontrata sahip olduğu oyuncu olduğunu söylemek ya da vurgulamak sıradan bir cümleyi addetmekten başka bir şey olmayacaktır. Annesinin ak sütü kadar helal olacak olması üzerine kendisinin kontratı, 5 yıl 201.2 milyon dolar.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here