NBA’deki Tüm Play-off Eşleşmeleri için İhtimaller

1650
NBA'deki Tüm Play-off Eşleşmeleri için İhtimaller
NBA'deki Tüm Play-off Eşleşmeleri için İhtimaller

2019 NBA Sezonu’nun son günlerine yaklaşıyoruz ve 8 play-off eşleşmesinin sadece 1 tanesi belli oldu. Takımların birer ya da ikişer maçı kaldı ve diğer play-off eşleşmeleri henüz belli değil ama hepsini tek tek SonPeriyotcom okuyucuları için hesapladım.

Batı’da play-off’lara kalan 8 takım belli olurken, hiçbir eşleşmenin belli olması son maçları daha heyecanlı kılıyor. Doğu’da ise sahibini bekleyen sadece 1 play-off bileti kaldı ve bu bilet için 3 takım (Detroit, Charlotte ve Miami) kıyasıya yarışıyor.

NBA Doğu Konferansı’ndaki İhtimaller

NBA Doğu Puan Durumu
NBA Doğu Puan Durumu
USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Önce Doğu Konferansı’ndaki puan durumuna ve takımların, olası ikili ve üçlü averaj sıralamalarını inceleyelim.

Şimdi takımların aynı puanda kalmaları halinde kendi aralarında oluşturacağı sıralamaya bakalım.

Doğu’da ilk 5 sıra belirlendi. Şu an puan durumunda 6. sırada bulunan Brooklyn Nets ve 7. sırada bulunan Orlando Magic, play-off’lara kalmayı garantilediler. Detroit, Charlotte veya Miami ekiplerinden ise sadece bir tanesi daha play-off biletini alacak.

6. Brooklyn Nets (1 maçı kaldı): Orlando Magic’e karşısında ikili averajda üstün. Brooklyn Nets son maçını kazanırsa ya da Orlando Magic, son maçını kaybederse ligi 6. sırada bitirecek ve Philadelphia 76ers ile eşleşecek.

7. Orlando Magic (1 maçı kaldı): En kötü ihtimalle ligi 7. sırada bitirecekler. Brooklyn yenilirse ve Orlando, Charlotte’u yenerse Orlando ligi 6. sırada tamamlayacak.

8. Detroit Pistons (2 maçı kaldı):

* 41 galibiyete ulaşırsa başka hiçbir maçın sonucuyla ilgilenmeden play-off biletini alacak; eğer bunu başarabilerlerse 7. olma ihtimali bile var.

* 40 galibiyete ulaşırsa, play-off’lara kalabilmek için Charlotte’un 39 galibiyette kalmasını beklemek zorunda.

* 39 galibiyet ile ligi bitirirse, play-off’lara kalabilmek için Charlotte’un 38 galibiyette kalmasını ve Miami’nin de 39 galibiyette kalmasını beklemek zorunda.

9. Charlotte Hornets (2 maçı kaldı): Charlotte Hornets’ın Miami’ye karşı da, Detroit’e karşı da ikili averaj bakımından üstünlüğü bulunuyor. Muhtemel bir üçlü averaj durumunda da yine bu üçlü arasında 1. sırada yer alacak. Bu durumda Charlotte’un play-off yapabilmesi için Miami ile olan galibiyet sayısını koruması ve bir galibiyet geriden takip ettiği Detroit’i yakalaması yeterli olacak.

10. Miami Heat (2 maçı kaldı): Miami Heat’in şansı çok az. İkili ve üçlü averaj hesaplamalarında Detroit ve Charlotte’a karşı geride olan Miami’nin play-off yapabilmesi için sadece bir şansı var; o da 2 rakibine karşı galibiyet sayısında üstünlük sağlamak.

Tabloyu nasıl okuyoruz?

Soldaki sayılar ihtimalleri gösteriyor ve yatay olarak satırı okuyoruz. Sol üst tarafta oynanacak maçlar yazıyor ve altında da kazanan takımlar yazıyor.
Şimdi 9. ihtimale bakalım. Bu ihtimalde CHA, MEM, MIA, MIA, ORL ve DET kazanıyor. Eğer bu takımlar kazanırsa sıralamada 6. ORL, 7.BKN ve 8. DET olacak.

NBA Doğu Konferası'ndaki İhtimaller
NBA Doğu Konferası’ndaki İhtimaller

NBA Batı Konferansı’ndaki İhtimaller

1. Golden State Warriors: Konferansı lider bitirmeyi garantiledi, play-off için ligi 8. sırada bitirecek takımı bekliyor.

NBA Batı Konferansı’nda 256 farklı senaryo var. Bu tabloları biraz sadeleştirdim. Önce takım takım inceleyelim. Daha sonra tablo ile tüm ihtimallere bakalım.

NBA Batı Puan Durumu
NBA Batı Puan Durumu

2. Denver Nuggets
(2 maçı kaldı): Ligi ilk 3 sırada bitirmeyi garantileyen Denver Nuggets, ikili averajda üstünlüğü Houston’a kaptırdığı için ligi 2. sırada bitirmek istiyorsa rakibine galibiyet sayısında üstünlük sağlamak zorunda.

3. Houston Rockets (1 maçı kaldı): Denver’ı yakalarsa ya da geçerse ligi 2. sırada bitirecek. Geriden gelen Portland, galibiyet sayısında Houston’ı yakalarsa ve Denver üçlü averaja dahil olmazsa Portland 3. ve Houston da 4. sırada olacak.

4. Portland Trail Blazers (2 maçı kaldı): 1 galibiyet daha alırsa veya Utah kalan iki maçından en az birini kaybederse 4. sırayı garantilemiş olacak ve play-off ilk turunda saha avantajına sahip olacak. Eğer Portland, son 2 maçını da kazanırsa 3. olmak için Houston’ın son maçını kaybetmesini ve Denver’ın da kalan 2 maçından birini kazanmasını beklemek zorunda.

5. Utah Jazz (2 maçı kaldı):Portland 2 maçını kaybeder ve Utah da 2 maçını kazanırsa Utah, 4. sıraya yükselecek ve saha avantajını da alarak Portland ile eşleşecek.

Utah 2 maçını kaybeder ve OKC de 2 maçını kazanırsa Utah, 6. sıraya gerileyecek ve play-off’lardaki rakibi konferansı 3. sırada bitiren takım olacak.

6. Oklahoma City Thunder (2 maçı kaldı):OKC kalan 2 maçını da kazanırsa en kötü ihtimalle 6. sıradaki yerini koruyacak; eğer Utah 2 maçını da kaybederse OKC ligi 5. sırada bitirecek.

OKC, SAS karşısında ikili averajda geride bulunuyor.

Clippers’a karşı ise şu an ikili averajda eşitlik söz konusu. OKC ve Clippers arasındaki maçlarda 2-2’lik eşitlik var ve iki takımın konferans dereceleri de şu an eşit. Sezonu aynı galibiyet derecesince bitirmeleri durumununda önce konferans içindeki galibiyet derecelerine bakılacak. Eşitlik bozulmaz ise takımların kendi konferanslarında play-off’lara kalan takımlar ile yaptığı maçlara bakılacak. Clippers, Batı Konferansı’ndan Utah ile; OKC de Batı Konferansı’ndan Houston ile oynayacak. Galibiyet sayıları eşit olursa ve konferans içindeki galibiyet dereceleri de eşit olursa, ikili averaj üstünlüğü OKC’de olacak. Çünkü OKC, Batı Konferans’ında play-off yapan takımlara karşı 13-9, Clippers ise 8-11 yüzdelerinde.

OKC – Spurs – Clippers aynı galibiyet sayısında ligi tamamlarsa, yani üçlü averaja bakılırsa 6. Spurs, 7. Clippers ve 8. de OKC olacak.

7. San Antonio Spurs (1 maçı kaldı):Spurs, ikili averajda hem OKC’ye hem de Clippers’a karşı üstünlüğü elinde tutuyor. Son maçını kazanırsa en kötü ihtimalle ligi 7. sırada tamamlayacak. Spurs son maçını kazanır ve OKC de 2 maçtan en az birini kaybederse Spurs 6. sıraya yükselecek.

8. Los Angeles Clippers (1 maçı kaldı): Clippers ikili averajda Spurs’ün arkasında yer alıyor. OKC’ye karşı ise ikili averaj üstünlüğünü son maçlar belirleyecek. Clippers son maçını kazanırsa, Spurs son maçını kaybederse ve OKC de son 2 maçını kaybederse Clippers 6. sıraya yükselecek. OKC – Spurs – Clippers üçlü averajı olursa Clippers 7. sırada ligi tamamlayacak.

Batı’daki diğer ihtimallere de bakalım.

Turgay Doğan (@NFcomTR) 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here