NBA’de Son Durum / Sezon İptal Edilebilir!

334
NBA'de Son Durum / Sezon İptal Edilebilir!

12 Mart’ta Rudy Gobert’in koronavirüs testinin pozitif çıkması ile birlikte askıya alınan NBA’de sezonun kalan kısmı için büyük karamsarlık hakim. Sezonun tamamlanması için birçok alternatif düşünülüyor.

NBA yönetimi daha önce tüm takımları bir şehirde toplayıp, sezonu tek bir salonda bitirmeyi planlıyordu. Las Vegas’ta ya da Bahamalar’da playoffların ve sezonun tamamlanabileceği ihtimaller arasındaydı ancak şu andaki durum pek iç açıcı değil.

  • Salgının merkez üssünün artık Amerika Birleşik Devletleri olması
330 milyonluk nüfusa sahip ABD, koronavirüsle verilen mücadelede hayli zor durumda. Toplamda 311.637 vaka ve 8454 ölüm ile zirvede. Salgının ne zaman kontrol altına alınabileceği belirsiz.
  • Oyuncularla yönetim arasında maaş kesintisindeki anlaşmazlık yaşanması
Basketbolcuların bu dönemde maaşlarında ne kadar kesintiye gideceği tartışılmaya devam ediyor. NBA yönetimi, Oyuncular Birliği’ne 15 Nisan sonrasındaki ödemelerinde yüzde 50 düşüş önerisinde bulundu. Oyuncular Birliği ise yüzde 25’in üzerinde bir indirim kabul etmeyeceklerini açıkladı. Küresel salgının yanında maaşlar/anlaşmalar yönünden de kriz yaşanıyor.
  • Çin’de salgının kontrol altına alınmasına rağmen profesyonel basketbol liginin iptal edilmesi
Salgının ortaya çıktığı ve 3 aylık zorlu mücadele sonrasında toparlanma sürecine giren Çin, buna rağmen basketbol ligini iptal etti. Benzer bir süreçten geçen ABD, iki ligin değeri arasında büyük fark olsa bu konuda Çin’i emsal alabilir deniliyor.

Geçtiğimiz günlerde NBA yönetimi ve oyuncular birliği arasında yapılan görüşmelerde de iptal fikrinin ciddi ciddi konuşulmaya başlandığı söyleniyor. İptal yerine erteleme kararı verilirse sezonun tamamlanmasının ağustos/eylül aylarını bulabileceği, 2020-2021 sezonunu riske atabileceği düşünülüyor.

LeBron James başta olmak üzere bir kaç basketbolcu ligin eylülde bitse dahi tamamlanmasını istediğini dile getirmişti. Koronavirüsün ABD’ye ve NBA’e yarattığı olumsuz etki nasıl sonuçlanacak, neler getirecek zamanla göreceğiz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz