NBA’de 10 Yıllık Kontrat Yapılacak Oyuncular

1407

Patrick Mahomes, son zamanlarda Scrooge McDuck’ı kıskandıracak bir sözleşme imzaladı: 10 yıl 503 milyon dolar. NBA’de daha önce bu kadar uzun süreli bir kontrat verilmedi. 80-90 lar zamanında oyuncular takımlarına günümüze kıyasla daha bağlıydı ve yaklaşık 7 yıllık sözleşmeler imzalayabiliyorlardı. Günümüzde ise bu sayı 4-5’e düşmüş durumda. Peki ya NBA’de 10 yıllık kontrat almayı hakeden kaç oyuncu vardır. Bizde sizler için bu oyuncuları belirledik. Sizlerinde 10 yıllık kontrat vermeyi düşündüğünüz oyuncular var ise bunları belirtebilirsiniz.

1. Luka Doncic

Evet, ilk kontrat vereceğim oyuncu kesinlikle Luka Doncic olurdu. Hatta 15-20 yıllık kontrat bile verilebilir. Henüz 21 yaşında ve NBA’ya ilk geldiği günden itibaren adından oldukça söz ettiriyor. Şuan dünyadaki en iyi 10 basketbolcudan biri kendisi. Dallas’a geldiği günden itibaren seviye atlattırıp ‘Acaba ileride Dallas’ı şampiyon yapabilir mi?’ sorusunu herkesin aklına getirdi. Bugüne kadar kronik bir sakatlığınında olmadığını göz önünde bulundurursak, herkesin kesinlike takımında isteyeceği bir oyuncudur.

2. Giannis Antetokounmpo

Giannis şuanda NBA’in en iyi oyuncusu dersek yanılmış olmayız. Geçen sene aldığı MVP ödülüyle yetinmeyip bu sezon kendisini daha da geliştiren Giannis MVP yarışında bu sezon açık ara birinci konumunda. Peki NBA’in en iyi oyuncusu olmasına rağmen neden 2. Sırada yer alıyor? Yaşından dolayı, Luka daha 21 yaşında, Giannis tabiki yaşlı bir oyuncu değil fakat 26 yaşında. 10 yıllık bir kontrat vereceğimiz zaman bunları da göz önünde bulundurmak zorundayız. İki oyuncunun arasındaki fark ise Doncic’in oyunu atletizme dayalı değil, fakat Giannis’in ki öyle. Buna rağmen Giannis çok özel bir oyuncu olduğunu 3-4 sene önce kanıtlamıştı ve NBA tarihinin en dominant oyuncularından biri olmaya aday. Bu yüzden 2. Sırada Giannis yer alıyor.

3. Jayson Tatum

Jason Tatum akıllarda soru işareti oluşturacak bir seçim gibi görünse de bence geleceğin süper star adaylarında biri. Draft edildiği sezon beklentileri karşılamıştı ve herkes bu çocukta iş var diye düşünmüştü fakat geçtiğimiz sezon istatistikleri iyi gibi görünse de kafalarda soru işareti oluşturmaya başlamıştı. Ama bu sezon ile birlikte takım arkadaşlığının ne kadar önemli olduğunu gördük. Geçtiğimiz sezon – Kyrie Irving’in takım arkadaşlarıyla anlaşamaması, tek adam olma politikası gibi faktörlerden dolayı takım arkadaşlarını oldukça aşağı çekiyordu. Bu sezon Kemba Walker’ın, Tatum’a sağladığı özgürlük ile Tatum ligin ikinci yarısından itibaren süper star seviyesinde oynadı. Fakat bu kadar kısa süreli iyi oynamak kimseyi süper star yapmaz, bunu kariyerinin ilerleyen kısımlarında da sürdürmesi gerekiyor. Tatum’ın bana gösterdiği ışık ise benim güvenimi kazanmasına yetti. 

4. Bam Adebayo

Pat Riley, Bam Adebayo için Miami Heat’in Dwayne Wade ve Alonzo Mourning’den sonraki yüzü olacağını söylemişti. Bu iltifat sadece basketbol ile alakalı değildi. Bir takım arkadaşı, bir lider olarak takımın adını taşıyabilecek bir oyuncu. Adebayo, ligin en iyi çok yönlü savunmacılarından biri. Ayırca işin hücum kısmında da oldukça başarılı ve ilerleme kaydediyor. Günümüz uzunlarından istenen saha görüşünün yüksek olup iyi paslar verebilme özellikleri içinde gayet iyi konumda. Şutunu da yavaş yavaş geliştiriyor. Yani uzun lafın kısası Adebayo komple bir oyuncuya dönüşüyor. Bam Adeboya’nun şut mesafesini üçlüğe kadar getirdiğini düşünebiliyor musunuz? Elinizde daha 22 yaşında harika bir potansiyele sahip bir oyuncu var. 10 yıllık kontrat vermek için düşünmenize bile gerek yok.

5. Trae Young

Trae Young kararı benim için listedeki en zor karar oldu. Oyunun hücum tarafında tutulması imkansız bir oyuncu olsa da ESPN’in savunma amaçlı yaptığı listede son sırada yer alıyor Trae ve hücumda takım arkadaşlarını oyuna sokmaktansa, bireyselliğe dayalı bir oyun stili var. Fakat bu kumar oynanabilir çünkü modern oyunun gerektirdiği topla oynayabilme ve şut atabilme becerileri en üst seviyede diyebiliriz. Özellikle Stephen Curry ile başlayan 8-10 metre şutlarını atabilen ender oyunculardan biri. Topsuz oyunda ve savunmada en azından pozisyon kaybetmeme becerilerini geliştirebilirse NBA’de hücum gücü en yüksek oyunculardan biri haline gelecek. Ayrıca Trae Young şuan 21 yaşında, yani gelişime müsait bir oyuncu. Fakat eksilerinden biri ise Atlanta’yı 2 sezondur ligin dibinden kurtaramaması. Bu da insanların aklına ‘Acaba bir takımı sürükleyebilecek bir oyuncu değil mi?’ sorusunu getiriyor.Onun hakkında kesin karar verebilmemiz için 1-2 sene daha beklememiz gerekiyor. Fakat ben bu kumarı oynamaya hazırım.

6. Ja Morant

Bu kararı vermek için Ja Morant’ı 1 sezon izlemek yeterli oldu. Büyük bir atlet ve süper verimli bir oyuncu. Tarihte en az 26.0 Usage Rate, %56.7 Saha İçi İsabet Yüzdesi ile oynamayı başaran altı çaylaktan biri ve işte diğer beş oyuncu: David Robinson, Michael Jordan , Shaquille O’Neal, Tim Duncan ve Walter Davis.

Morant harika top hakimiyetine sahip. Floater dediğimiz atış tipiyle birlikte başka tip atışlarla, bitiricilik konusunda oldukça yaratıcı. Pota altında her an patlamaya hazır bir bomba gibi. NBA’de daha ilk sezonu ve atletik olmasının dışında %37 ile üçlük atıyor. İlerleyen yıllarda hem şut mesafesini hem de yüzdesini geliştirmemesi için önünde hiçbir engel yok. Bunların yanında özgüveni yüksek bir oyuncu. Bu da onu daha eşsiz olarak tanımlıyor.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz