NBA Tarihinde Kırılması Zor Olan Beş Rekor

1772
NBA
NBA Tarihinde Kırılması Zor Olan Beş Rekor

NBA tarihinde birçok rekora şahit olduk. Geçtiğimiz günlerde Lebron James’in 30.000 sayıya ulaşması, Carmelo Anthony’nin 25.000 sayı barajını aşması ve Dirk Nowiztki’nin tam 50.000 dakika süre alması.. Ancak bazı rekorlar var ki bunlar gerçekten önümüzdeki yıllarda da kırılması çok zor olan istatistikler gibi duruyor.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

İşte NBA tarihinde kırılması zor olan beş rekor :

  • Bir maçta en fazla sayı atan oyuncu : Wilt Chamberlain (100 Sayı)

NBA tarihine adını altın harflere yazdırmış olan Wilt Chamberlain’in kırılması en güç rekoru olsa gerek bu sayı. 1962 yılında oynanan Philadelphia Warriors’un New York Knicks’i yendiği karşılaşmada rakip potaya tam 100 sayı bırakan 2.18’lik dev bir maçta en fazla sayı atan oyuncu olma rekorunu elinde bulunduruyor.

  • Bir yarıda en fazla sayı üreten takım : Phoenix Suns (107 Sayı)

Tarihler 10 Kasım 1980’ni gösterdiğinde Phoneix Suns inanılmaz bir rekora imza attı. Denver Nuggets potasına sadece ilk yarıda 107 sayı gönderen Phoneix, bir yarıda en fazla sayı atma rekorunu kırdı. Suns o maçı toplamda 173 sayı atarak sonlandırmıştı.

  • Bir sezonda en fazla serbest atış isabeti bulan oyuncu : Jerry West (840 isabet)

Kariyeri boyunca sadece Los Angeles Lakers’da forma giyen simge isimlerden birisi olan Jerry West’te listemizde kendisine yer bulan isimlerden bir tanesi. 1965-1966 tarihleri arasında tamı tamına 840 serbest atış isabeti bulan West,bu konuda rekoru elinde bulunduruyor. Ayrıca NBA’in logosundaki silüette Jerry West’e aittir.

  • Bir maçta en fazla sayı üreten takım : Detroit Pistons (186 Sayı)

13 Aralık 1983 yılında oynanan Denver – Detroit maçında, Detroit Pistons rakibini iki uzatma sonucu 186-184 yendi ve attığı bu sayıyla kırılması güç bir rekora imza attı. Bu maçın dikkat çeken bir diğer noktası ise Detroit’in sadece iki tane üç sayılık isabetinin olması.

  • Bir çeyrekte en fazla sayı atan oyuncu : Klay Thompson (37 Sayı)

Tarihler 23 Ocak 2015’i gösterdiğinde Klay Thompson adının NBA tarihine geçeceğinden habersizdi. Sacremonta Kings ile oynanan ve 126-101 Golden State üstünlüğü ile sona eren maçta Klay Thompson üçüncü çeyrekte tamı tamına 37 sayı üretti. Bu 37 sayının 27’sini üç sayılık isabetlerden bulan Thompson,bir çeyrekte en fazla sayı üreten oyuncu olma ünvanını eline geçirdi.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here