NBA Şampiyonu Takıma Ne Kadar Para Ödülü Veriliyor?

5470
NBA Şampiyonu Takıma Ne Kadar Para Ödülü Veriliyor?
NBA Şampiyonu Takıma Ne Kadar Para Ödülü Veriliyor?

THY EuroLeague şampiyonunun “sadece” 1 milyon Euro’luk para ödülü alması spor gündeminde sıkça tartışılan bir konu haline geldi.

Peki dünyaca ünlü basketbol ligi NBA’de, şampiyon olan takıma ne kadar para ödülü veriliyor?

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

NBA yönetimi resmi olarak açıklamasa da SB Nation’ın verilerine göre bu sezon NBA Şampiyonu takıma para ödülü olarak toplam 3.6 milyon dolar verildi. Geçtiğimiz sezon ise bu rakam 3.3 milyon dolardı. Bu miktar yıldız bir oyuncunun maaşının bir kısmını bile zor karşılıyor.

İki kez NBA’de En Değerli Oyuncu Ödülünü alan ve Golden State Warriors ile üç NBA şampiyonluğu kazanan Steph Curry bu konu hakkında oldukça önemli bir demeç vermişti. “Babamın her zaman söylediği bir şey, asla başka bir erkeğin parasını saymamanız. Bazı şeyler paradan daha değerlidir…

NBA, her sezon play-off ve finallerde yer alan takımlar arasında parayı paylaştırmak için “oyuncu havuzu” yaratıyor ve Ulusal Basketbol Oyuncular Birliği paranın nasıl bölüştürüleceğine karar veriyor.

Sponsorluklar ve Yayın Gelirleri

Kulüplerin para kazandığı asıl önemli nokta bu. Şampiyona verilen para ödülünden ziyade, şampiyonluk yolunda giderken yapılan reklam anlaşmaları, yayın gelirleri, maç biletleri, sponsor iş birlikleri gibi önemli detaylar kulübün kasasını dolduran etmenler arasında geliyor.

Oyuncuları, şovları ve dev arenaları ile öne çıkan NBA’de kulüpler şampiyon ya da başarılı olmasa da yüksek miktarlarda gelir elde ediyor.

54 $
Los Angeles Lakers taraftarlarının bir maçta kişi başı ortalama harcaması

185 milyon $
NBA’de bir takımın ortalama geliri

92.5 $
NBA takımlarının ortalama maç bileti fiyatı

9.5 milyar $
NBA takımlarının yıl sonu beklenen cirosu

19 milyar $
NBA’in Amerikan ekonomisine yıllık yaptığı katkı

24 milyar $

NBA yönetimi’nin, yayın hakları konusunda yaptığı anlaşmayla 2024/25 sezonuna kadar alacağı para

Başarının Getirdiği Zenginlik

Ekonomik açıdan dünyanın en değerli spor organizasyonları arasında yer alan NBA’de Golden State Warriors, üst üste kazanılan şampiyonluklarla, son 10 yılda gelirlerini arttırdı.

Golden State Warriors, değerini de son 6 yılda, yüzde 73 arttırmayı başardı. Bununla beraber Warriors’ın, Forbes’a göre taraftar başına geliri 69 dolara çıktı. 2009 yılında 99 milyon dolar olan gelirini 10 yıl sonra 188 milyon dolara çıkarmayı başardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here