NBA Play-off 1. Turunda Tamamlanan Seriler

229
NBA Play-off 1. Turunda Tamamlanan Seriler
NBA Play-off 1. Turunda Tamamlanan Seriler

NBA Play-off 1.tur maçları devam ederken, tamamlanmış olan serilere bir değerlendirme yapalım :

Cleveland Cavaliers- Indiana Pacers (4-0)

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Normal sezonun sonuna doğru formsuzlaşan bir Cleveland ile tam tersi formu artan bir Indiana takımı Play-off larda karşı karşıya geldi. Ancak bu eşleşme sezonu 7. sırada tamamlayan Indiana için bir talihsizlik oldu diyebiliriz. Boston’un son anda 1.’liği kapması, Cavs takımının yapısı itibariyle kendilerine çok ters gelmesi, Indiana’nın ilk turda hemen silinmesine sebep oldu.

Seri 4-0 tamamlandı ancak Cleveland Cavaliers çok iyi, çok formda gözüküyordu veya Indiana seriyi çok berbat oynadı diyemeyiz. Her maçta ayrı bir çekişme izledik. Seri boyunca skor olarak farklar çok da açılmadı, son dakikalara kadar çekişmelere tanık olduk ancak Indiana’nın oyun sonlarını oynayamaması, Cleveland’ın özgüveni, Lebron’un aşırı kazanma hırsı bu serinin 4-0 bitmesindeki etkenlerdi.

Paul George Indiana Pacers adına serinin en önemli ismiydi ve çok da üst düzey bir iş çıkarttı ama baktığımızda eşleştiği kişi Lebron James olunca yaptığı işler en fazla dengelenmiş oluyor. Diğer yandan Myles Turner’ın da bu noktalarda verimli oynayabilmesi için daha fazla tecrübeye ihtiyaç duyduğu ortadaydı ve katkıları sınırlı kaldı. Jeff Teague ve Lance Stephenson iyi gözüken isimlerdi ancak o da yeterli olmadı. Indiana koçu McMillan’ın Monta Ellis’te ısrar etmesi takımın en azından bu seride zararına oldu diyebiliriz.

Cleveland’a baktığımızda seriyi takılmadan geçmelerine rağmen özellikte savunma konusunda hala sıkıntılı olan noktaları var. Hala %100 e yakın değiller. Önümüzdeki eşleşmelerde zorlanan bir Cavs olacağını düşünsem de finallerin en büyük adayı hala onlar.

Golden State Warriors- Portland Trail Blazers (4-0)

Serinin ilk maçında Portland çok hırslı ve odaklanmış bir şekilde başladı. Maçı son çeyreğin son 5 dakikasına kadar başa baş götürmeyi de başardılar ancak Steve Kerr Portland’ın çok iyi işleyen hücumunu durdurmak adına son çeyrekte sahaya Green, Igaudala, West, Clark, Durant savunma beşlisi çıkardı ve bu beşli Portland hücumunu durdurmayı başardı. Portland cephesi de maç sonunda bu iyi oyuna rağmen mağlubiyete engel olamadı. Bu maçtan sonra da Portland moral olarak, oyun olarak ilk maçtaki hallerinin altına düştü ve Golden State yine durdurulamazlığı gösterdi 4-0 la bizi hiç şaşırtmadan turu geçen taraf oldu. Önümüzdeki seriler için bakacak olursak Warriors’ta koç Kerr’in hastalığı ve Durant’in durumu ciddi bir sorun haline gelmiş durumda. Steve Kerr’in hastalığından dolayı maçlara çıkamama durumu var ki bu çok büyük sorunlara dönüşebilir. Finallere çıkmasına kesin gözüyle baktığımız Warriors cephesi bu sıkıntılarla baş edebilecek mi hep birlikte göreceğiz.

Houston Rockets – Oklahoma City Thunder (4-1)

Seri başlamadan hemen önce yazdığım yazıda tahminimi 4-2 olarak belirmiştim. Bu 4-1 de açıkçası şaşırtıcı olmadı. Oklahoma kendileri için serinin en kritik maçı olan serinin 4. maçını resmen elleriyle teslim etmesi onları 4-1 den kurtaramadı. Hemen hemen herkesin tabiriyle iki MVP‘nin kapışmasına sahne olduk. Westbrook yine bildiğimiz Westbrook’tu ancak kazandıkları tek maç haricinde takımın diğer oyuncuları beklenen katkıların çok çok altında kaldılar. NBA Play-off’larında daha çok takım olarak oynayıp bir kişinin şutu girerse iyi, girmezse yeniliriz modundan çıkmaları gerekiyordu. Oyunlarını normal sezonun üstüne çıkartamadıkları gibi biraz da altında kaldılar. Keza Houston da aynı şekilde sezonda oynadıkları basketbolun üzerine çıkamadılar. Özellikle Harden’ın kötü bir seri geçirdiğini herhalde kimse inkar edemez. Ama takım arkadaşları özellikle Nene, Lou Williams, Gordon, Beverley gibi isimlerden güzel katkılar aldılar. Bu noktada da takımların kalite farkı, düzen farkı ortaya çıktı ve 4-1 lik bir sonuç oluştu.

Tamamlanan bu 3 maçta da beklenin dışında şeyler olduğu söylenemez. Diğer maçlar tamamlandıktan sonra da diğer takımların da değerlendirmesini yapacağız.

Ragıphan Özturan

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here