NBA Oyuncusunun Bir Günü

2697
NBA
NBA Oyuncusunun Bir Günü

Sedanter insanların hayatları ile karşılaştırıldığında sporcuların yaşamı çok farklıdır. Hiç durmayan döngüde hareket, beslenme, dinlenmeden ibaret olan NBA oyuncularının bir gününün nasıl geçtiğini biliyor musunuz?

Sporcu olmak, yaş kategorisi ve profesyonellik düzeyi farketmeksizin oldukça yorucu ve emek sarf edilmesi gereken karakteri ifade etmekte.

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

İşin profesyonellik düzeyi hesaba katıldığında, basketbolun en profesyonel teamüllerle oynandığı arena olan NBA’de bu karakterlerin sarf ettiği emek çok daha büyük olabiliyor.

Active.com sitesinde yayınlandığı üzere 10 yılı aşkın süredir NBA’de forma giyen Jared Dudley’in antrenmanı, beslenmesi, dinlenmesi ile bir gününü anlatmak istedik.

07.00

Çok hareket, çok enerjiyi, çok enerji de çok yemeyi gerektiriyor. Hareket etme anlamında bir sorunları bulunmayan oyuncuların harcadıkları kadarını, bazen daha da fazlasını yemeleri ise hiç de kolay olmuyor. Boy, kilo, yağ oranları, günlük aktivite düzeylerine göre oldukça fazla kaloriler tüketen basketbolcular, yediğin kadarını harca, harcadığın kadarını ye denklemine tam uyum gösteriyorlar.

Dudley, erken kalkmanın vücudun metabolizmasına yaptığı katkıyı vurgularken; atlanan bir kahvaltı öğününün günün diğer saatlerinde başına daha büyük belalar açabileceğini ifade ediyor.

6-8 saatlik bir gece uykusunun ardından boş bir mide ile sabaha uyanan Dudley, olabildiğince sağlıklı ve gerekli besinleri vücuduna sokmanın öneminin altını çiziyor.

08.00

Dudley’in tipik kahvaltısı meyve, yumurta, yulaf ezmesinden oluşuyor. International Journal of Obesity araştırması, kahvaltı yapanların yapmayanlara göre yüzde 65 oranında daha fazla kilo kaybedebildiğini gösteriyor. Dudley yumurtaların kendisini tok hissettirdiğini belirtiyor.

08.15-10.00

Günün ilk antrenman vakti. Dudley merkez bölge odaklı tüm vücut antrenmanı yapıyor. Dudley, anaerobik egzersizlerinin ardından ise yüksek şiddette bir kardio antrenmanını eklemeyi ihmal etmiyor. Bu egzersiz kendisinde yüzme olarak öne çıkıyor.

10.00

Bu saat dilimi basketbol odaklı bir saha antrenmanına sahne oluyor.

12.30

Dudley öğle yemeğinde tavuk, ton balığı ya da hindi etinden yapılmış bir sandviçi tercih ediyor. Dudley, antrenman sonrasında enerji kazanımını, kas yenilenmesini sağlamak adına protein, karbonhidratın önemini vurguluyor.

14.00

Hareket, beslenme, son adımda ise dinlenme. Vücudunun yenilenmesini hızlandırmak adına birkaç saatlik kestirmeyi birçok sporcunun uyguladığını ifade etmek de yarar var. Nitekim futbolcu Cristiano Ronaldo’nun günlük uyuma rutinlerine ilişkin bir planının mevcudiyeti geçtiğimiz aylarda gündeme gelmişti.

16.00

Uykunun ardından Dudley için atıştırma vakti. Dudley, bu atıştırmaları sağlıklı besinlerden seçmesinin oldukça önemli olduğunu söylüyor. Dudley, canı tatlı bir şeyler çektiği takdirde meyveli yoğurt tercih ettiğini dile getiriyor. Dudley ayrıca bu tür sağlıklı atıştırmalar için Grant Hill, Steve Nash’in kendisine yardımcı olmuş olduğunu ekliyor.

19.00

Günün bu saat dilimi akşam yemeğini işaret ediyor. Dudley öğüne mutlaka protein(genellikle tavuk) ekliyor. Marul, ıspanak, kuşkonmaz ve diğer farklı sebzeler bu öğüne eşlik ediyor.

23.00

Maç saatini ifade eden bu saat diliminde Dudley, aklında çikolatalı kurabiyelerin olduğunu ifade ediyor. Ama kendine bir kural koyduğunu söylemeden edemiyor. “Sadece kazanırsak yiyebilirim” diyor.

23.30

Çoğu NBA oyuncusu, sezonun sıkışık takvimi paralelinde sürekli yolculuk yapıyorlar. Gün aşırı şehir, eyalet değiştirebilen oyuncuların yolculuklarda yardımlarına daha önceden hazırlamış oldukları besinler yetişiyor. Yolda sağlıklı gıda bulabilmenin farkında olan NBA oyuncuları, bu endişelerini kendi beslenme düzenlerine uygun olarak hazırladıkları yiyeceklerle gideriyor. Dudley’de böyle yapıyor.

Atletlerin yaşamı; aktiviye düzeyi, beslenme düzeni, dinlenme rutini olmak üzere normal insanlar oldukça farklılık gösterebiliyor. Alanında uzman kişilerce hazırlanan bu programlar, her NBA oyuncusunu kendine has kılıyor. Bu yüzden Dudley’in yaptıklarını ve tavsiyelerini birebir almamakta, kendi yaşamına göre düzenleyerek akıllarda yer vermekte fayda var. Unutulmamalı, aktivite, beslenme, dinlenme paralelinde herkesin düzeni farklılık arz ediyor.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here