NBA Oyuncularının Takma İsimleri

336

Birçok NBA oyuncusu gerek taraftarlarından gerek de o anı canlandıran spikerler tarafından birçok farklı takma isimlerle anılıyor. Hatta bazen bu isimler o kadar o kadar çok kabul görüyor ki artık oyuncular gerçek isimleriyle anılmak yerine bu takma isimlerle anılmaya başlanıyor.

Bu yazı serimizde de önce günümüzün süperstarlarından başlayarak bu takma isimleri ve nereden geldiklerini öğreneceğiz.

LeBron James: Hiç kuşkusuz zaten birçoğumuz onun lakaplarını biliyor ve günlük hayatımızda onun hakkında konuşurken bunları kullanıyoruz. Sonuçta LeBron’un “Kral” olduğunu hepimiz biliyoruz. Kendisine verilen “Chosen One” yani ”Seçilmiş Kişi” ismi de Kral’ın lise dönemlerine kadar dayanıyor. LeBron, lisede oynadığı dönemde gerek medya gerek de taraftarlar tarafından sürekli olarak ”Allah vergisi yetenek” olarak da adlandırılıyordu. LBJ bu ismi öyle beğenmiş ki sırtında ”Chosen1” büyük bir dövme olarak bulunuyor.

King James, her ne kadar çok sık kullanılmasa da Bron-Bron, The Little Emperor ve The Akron Hammer olarak da adlandırılıyor.

Stephen Curry: Tarihin en iyi şutörlerinden biri hatta birçoğumuz için kuşkusuz en iyisi olan Curry de takma isim konusundan zengin sayılabilir. Her ne kadar isminin kısaltması da olsa daha çok Steph olarak anılan Curry’nin en bilinir lakabı çoğumuzun bildiği ve artık ürünlerde bile yoğun olarak kullanılan “Chef Curry” dir elbette. Bu ismi bilekleriyle oynayarak ve üzerine bulduğu üçlüklerde rakibi pişirdiği için hak etti desek yanlış olmaz. Ayrıca ”Baby-Faced Assasssin” (Bebek Yüzlü Katil) ismi de NBA’de en çok Stephen Curry’e uyardı diyebiliriz. Sonuçta o tatlı ve bebek yüzlü suratının altında bir üçlük canavarı var.

Ayrıca Şef Curry, çok sık kullanılmayan ama anlamı bilindiğinde ona çok yakışan bir lakaba daha sahip. Fantastik 4’lüdeki Alev Adam’ın ismi olan yani ”The Human Torch” da Stephen Curry’nin takma isimleri arasında. Çünkü ritme giren bir Şef, Alev Adam’dan daha çok yanıyordur buna eminiz.

James Harden: Yine neredeyse kendi isminden çok bilinen bir lakaba sahip bir yıldızımız daha. Çünkü ”Bay Sakal” ya da orijinal haliyle ”The Beard” dendiğinde hepimizin aklına Harden geliyor. Artık kendisiyle ikonlaşmış bir hale gelen uzun ve dağınık sakallarıyla James Harden bizim için hep ”Sakal” olacak.

Bay Sakal, diğer yıldızlarımızdan bir konuda ayrılıyor. Çünkü James Harden’a bir başka takma ismini ne taraftarlar ne kulüp yöneticileri ne de spikerler verdi. Röportajında kendine ”El Chapo” lakabını veren James Harden, bu ismi vermesinin sebebini hiç kimsenin kendini kilitleyememesi olarak açıkladı.

Damian Lillard: Basketbolda kritik anlara kendi adını verecek ve bu isimle anılacak kadar el yakan anları seven “Dame” için ”Dame Time” demek hiç yanlış olmayacaktır. Çünkü Dame Time oyunda olduğunda başa baş şekilde çekişmeli geçen maçların sonunda Dame son sözü söyleyecektir. Ayrıca bu anlarda soğukkanlılığını koruduğu ve damarlarında buz gibi kan akan Lillard ”Sub Zero” olarak da anılıyor.

Ayrıca rap kariyeri yapan ve birçok albümü bulan başarılı bir sanatçı olan Damian Lillard, albümlerinde de kullandığı ”Dame D.O.L.L.A.” ismiyle de anılıyor.

Giannis Antetokounmpo: Ligi kasıp kavuran ve art arda iki kez MVP olan Giannis her ne kadar birçok farklı lakaba sahip olmasa da onunla özdeşleşen ve onu gerçekten çok iyi tarif eden bir tanesine sahip. ”The Greek Freak” olarak anılan Giannis Antetokounmpo, bu ismi Yunan Mitolojisi’nin Basketbol Tanrısı olarak kabul edilmesinden dolayı alıyor. Gerçekten bir canavar olan Giannis, bu lakabıyla öyle çok özleşti ki kendi imzalı ayakkabı serisini de ”Freak” olarak adlandırıyor.

Bu yazımızda ligimizin büyük yıldızlarından beşinin takma isimlerini ve bu isimlerin nereden geldiğini ele aldık. Bir sonraki yazımızda da başka oyuncuların takma adlarını ve sebeplerini ele alacağız. Aşağıda yorumlar kısmında hangi oyuncuları yazmamızı istediğinizi belirtebilirsiniz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz