NBA All-Star Seçimi Nasıl Yapılıyor

NBA All-Star Seçimi Nasıl Yapılıyor
NBA All-Star Seçimi Nasıl Yapılıyor

Önceki senelerde Ersan İlyasova için çok kuvvetli bir All-Star kampanyası başlatmıştık. NBA Followers Facebook sayfamız kapanmasa idi 120.000 civarında geçerli sayılacak ve Ersan taraftar oylamasında listeye girecekti.

Bu sene de birkaç kez Cedi Osman için oy kullanmanızı rica ettik. Burada amacımız oyuncularımızı taraftar oylaması sonucunda listeye sokabilmek ve sesimizi duyurabilmekti. Taraftar oylaması All-Star seçiminin sadece yüzde 50’sini etkiliyor ve ilk 10 oyuncu arasında girmek yeterli olmuyor. Aslında biz Ersan’ın da Cedi’nin şu an itibarıyla All-Star seçilmeyeceğini biliyoruz. Çünkü All-Star seçiminde diğer kriterler de önemli.

NBA All-Star Oyuncuları Nasıl Seçiliyor

Şimdi NBA All-Star seçiminin nasıl yapıldığına bakalım.

Oylamalarda oy miktarına sadece sıralama puanını vermek için bakılıyor. Oy farklarının hiçbir önemi yok; sıralamaya göre ağırlıklı puanlama yapılıyor.

SKOR :

[(Taraftar sıralaması x 2) + (Oyuncu sıralaması) + (Medya sıralaması)] / 4

Bu ağırlıklara göre skorlar belirleniyor. Aşağıdaki tabloda Furkan Korkmaz’ın 1.000.000 oy aldığını varsaydım. Bu durumda Furkan, taraftar oylamasında 4. sırada yer alırdı. Oyuncu oylamasında 7. sırada ve medya oylamasında da 8. sırada olduğunu varsayarsak bile Furkan’ın skoru

[ (4×2) + 7 + 8 ] / 4 = 23/4 = 5,75 olur.

Oylama tamamlandıktan sonra tüm oyuncuların skorları bu şekilde belli oluyor. Skorlar belli olduktan sonra her konferanstan en iyi skora sahip 2 guard ve 3 frontcourt oyuncu takımların ilk 5’lerine seçiliyor.

Aşağıdaki tabloya göre Kyrie Irving ve Dwyane Wade Doğu Konferans’ından ilk 5’e seçilecek 2 guard olacak.


5 Batı’dan 5 de Doğu’dan oyuncu starter olarak seçilmiş oldu. Daha sonra takımların başantrenörleri her konferans için ayrı ayrı 5 pozisyondan 5 oyuncu seçer. Böylece her konferans için ikişer oyuncu kalır onu da yine başantrenörler seçer.

Bir guard’ın antrenör seçimine kalmadan All-star olması için en çok oyu alan oyuncu olması yetmemektedir. Oyuncunun skor olarak da konferansında ilk 2’ye girmesi gerekir. Frontcourt bir oyuncunun da ilk 3’e girmesi gerekmektedir.

Şimdi Cedi Osman’ın All-Star seçilmesi için ne gerekir ona bakalım. Cedi Osman, Doğu’da frontcourt oyuncular listesinde. Şu anki durum şöyle:

Cedi Osman’ın şu an 2.500.000 oyu olduğunu varsayalım. Bu durumda taraftar oylamasında 3. sırada yer alacak ama eğer oyuncu sıralamasında 4. ve medya sıralamasında 5. sırada yer alırsa yine ilk 3’e giremeyecek ve ilk 5’ten seçilemeyecek. Bu durumda All-Star olmak için koçların kararını bekleyecek.

NBA oyuncularının nasıl All-Star seçildiğini açıkladıktan sonra artık şunu belirtebiliriz. Bu sene hiçbir Türk oyuncunun All-Star seçilmeyeceğini çok iyi biliyoruz. Biz sadece onları taraftar oylamasının sonuç listesinde görmeyi ve onların isimlerini duyurmayı amaçlıyoruz. Seneye 1 oyuncumuzu bu listeye sokmaya çalışırız hep beraber.

Belki bu sene seçilemeyecekler ama sonraki senelerde umuyorum ki yeni All-Star oyuncularımız da olacak.

Turgay Doğan

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz