NBA 2K18 mi NBA Live 18 mi?

7275
NBA 2K18 mi NBA Live 18 mi?
NBA 2K18 mi NBA Live 18 mi?

Gün geçtikçe yaygınlaşan ve popülaritesi artan spor oyunlarına bakacak olursak yeni nesil grafik ve oynanış mekaniğinin değişip evrimleşmesinden basketbol simülasyon oyunları da nasibini aldı.

Şu sıralar ise piyasada yıllardır üstünlüğünü kabul ettirmiş NBA 2K ve basketbol oyunları konusunda eskiden bir numara iken son yıllarda 2K’nın çok altında kalmasına rağmen , geçtiğimiz yıl oyun çıkarmayıp bu yılki NBA LIVE 18 için 2 yıl çalışmış bi EA Sports var.

Peki yeni nesilin özelliklerini dibine kadar kullanıyor olan bu iki oyundan hangisi tercih edilmeli? Gelin bu iki oyunu karşılaştıralım.

NBA 2K18

NBA 2K18
NBA 2K18

Öncelikle NBA 2K18 ile başlayalım. Özellikle NBA 2K8 ile büyük bi çıkış yakalayan ve günümüze kadar üstünlüğünü kaybetmeyen 2K serisi, son 2-3 yılın oyununda, artık bi rakipleri olmadığı için oyun üzerine geliştirme eklemek yerine, daha fazla para kazanmanın derdine düşmesiyle suçlanıyordu. Aslında oyunun animasyon ve server sıkıntıları ve oyun içi para fiyatının da artması bu durumu onaylar nitelikteydi. Ancak olumlu yönlerini de atlamamalıyız; çünkü sadece basketbol değil, spor oyunlarına yeni bir soluk getiren açık dünya temalı spor oyunu, hikaye modu olan spor oyunu gibi yeniliklere de imza attılar. Üstelik bu yıl da animasyon hatalarını büyük ölçüde giderdiler ve oyunun üstüne daha çok uğraşıyorlar. Grafik olarak geçen yıla göre aman aman bi gelişme olmasa da bu, oyunun en iyi grafiklere be animasyonlara sahip basketbol oyunu olması gerçeğini engellemiyor. Bir çok oyun sayfasına göre de hala basketbol oyunu konusunda zirvede oldukları söyleniyor.

NBA Live 18

NBA Live 18
NBA Live 18

NBA LIVE 18’e değinecek olursak, bu oyun serisi en iyi dönemini 2003-2007 yılları arasında geçirdi ve o dönemden beri eski popülaritesini çok büyük ölçüde kaybetmişti. Bunun nedenleri arasında ilk sıraya grafiklerinin yeni nesile göre çok düşük olmasını koyabiliriz. Aynı zamanda animasyon hataları da sosyal medyada çok fazla dalga konusu olan bi hale gelmişti ve bu da doğal olarak büyük bi otorite kaybına yol açtı. Bunun üzerine EA Sports’ta 2017’yi pas geçerek o zamandan itibaren, bu yıl çıkardıkları NBA LIVE 18 üzerine yoğunlaştı. Oyun, tüm dünyadan oyunculara özel davetiyeleriyle ve NBA 2K’nın bile yapmadığı kadar görkemli reklam ve pazarlama yöntemleriyle tanıtıldı. İlk başta bu çok göz boyasa da, her ne kadar önceki oyunlarının belki 2 katı gelişmiş olsa bile yine de oyuncuları bir şekilde tatmin edemedi ve böylelikle 2K yine otoritesini korumuş oldu.

Sonuç olarak tüm faktörleri göz önüne alacak olursak NBA 2K serisi hala günümüzün en iyi basketbol oyunu olarak kabul edilmeye devam ediliyor ve bu uzun yıllar daha değişmeyecek gibi gözüküyor.

Hüseyin Yılmaz Açıkyer

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here