“22 Takımlı Yeni Formatta” Kazanan ve Kaybeden Takımlar

766
22 Takımlı Formatta Kazanan ve Kaybeden Takımlar

NBA yönetiminin yeni kararı sonrası Orlando’da 22 takımlı bir sisteme geçildi.

Sezon başında yapılan planlar, hatta sezon ortasında düşünülen planlar bile bu pandemi sürecinde herkesi yanılttı. Bugünkü takımların durumu; oyuncuların, teknik ekibin, her organizasyonun artısı ve eksileri düşünülerek kaleme alınan bu yazıda sistemin kazanan ve kaybeden takımlarını inceledik.

KAZANANLAR;

1- Golden State Warriors

Bu sezona Klay olmadan geçirecek olduğunu düşünen GSW, bunun üstüne bir de Curry sakatlığı ile darbe almıştı. Yeni oyuncuları ile genç bir dinamik yapı oluşturan GSW belki bu sezon için olmasa bile gelecek sezona kesin bir şampiyon adayı olacaktır. Orlando’da çetin bir play-off sisteminde olan takımlar diğer sezona yıpranmış şekilde başlarken GSW kadrosu tüm enerjisi ve hırslı ile iddialı olacaktır. Orlando’da olacak play-off ağacında oynanacak maç sayıları göze alındığında GSW evinde hazırlanmış olacaktır.

2- Zion Williamson

Zion sezon başlamadan yılın çaylağı ödülü için favori konumdaydı fakat geçirdiği sakatlık yüzünden kaçırdığı maçlar ve olağanüstü bir Ja Morant performansı onu bu konuda geride tuttu. Zion oynadığı maçlarda etkileyici performanslar sergiledi ve Pelicans’ı Ingram ile 9. sıraya kadar çıkararak play-off şansını yaratmıştı.

Şimdi düşünelim sağlıklı bir Zion ile Ja Morant maçını insanlar evdeyken izlemek kim istemez? Tabii ki bu eşleşme çok ilgileri üstüne çekiyor. Bu durumdan Zion kesinlikle karlı çıkacaktır.

3- Los Angeles Clippers

Clippers sezon boyu eleştirilen takımlardan biriydi. Yaptığı “load management” ile gündeme gelmişti. Ayrıca Kawhi ile PG’nin uyumu tartışılıyordu ki bu iki oyuncu çok az maçta beraber oynamıştı.

Bunu bir potansiyel risk olarak görebiliriz. İstatistiklere bakıldığında Anthony Davis ile Lebron toplam 1.318 dakika ile oynarken Clippers ikilisi PG ve Kawhi sadece 760 dakika oynadı. Play-off eğer hemen başlasaydı bu ikilinin uyumu yine tartışılacaktı. Fakat bu sistem ile en azından 8 normal maçı geçirecekler ve onlar için bu bir avantaj olacak.

KAYBEDENLER

1- Los Angeles Lakers ve Milwakuee Bucks

Lakers ve Bucks tüm sezon ev avantajına sahip olmak için savaştılar fakat bu noktada hiçbir işe yaramayışı iki takım adına da büyük bir eksi olarak göze çarpıyor. Şimdi bu avantajları yok sayılıp tarafsız sahada oynanması dezavantajı da beraberinde getiriyor. Bunların sonucunda iki takım da kaybedenler tarafına geçmekten kurtulamıyor.

2- 2020 Finalini Kaybeden Takım

Bu sistemde kim kaybederse kaybetsin bu sezon genelinde finalleri kaybeden taraf kesinlikle tarihte daha çok hatırlanacaktır. Böyle zor bir durumda final oynamak büyük başarı olsa da bu durum kaçınılmaz gözüküyor. Özellikle Lakers ve Houston gibi takım geneli kontrat azlığı, yaş bakımından ele alındığında 2021 sezonu için bile olumsuz başlıklar altında girmekten kaçamayacaklardır.

3- Utah Jazz

Bogdanovic sakatlığını dışarıda bıraksak bile play-off şuan ki sıralama ile kilitlenseydi Utah ilk defa Houston Rockets ile eşleşmeyecekti. İlk turdan Oklohama eşleşmesi kesinlikle isteyecekleri bir eşleşme olacaktı. Bu durumda kaybeden taraf konumunda yer almaları da şaşırtıcı olamamalı.

Kaynak: CBS Sports
NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz