Mike Conley de Hak Ettiği Değeri Göremiyor

404
Mike Conley de Hak Ettiği Değeri Göremiyor
Mike Conley de Hak Ettiği Değeri Göremiyor

Herkese iyi günler arkadaşlar bildiğiniz üzere ilk açılışı Gordon Hayward ile yapmıştım eleştirileriniz için teşekkürler. Elimden geldiğince sizlerin isteklerine uyarak yazmaya çalışacağım, önceki yazımın kısa olma sebebi açıkçası okuyanı sıkmamaktı. Şimdi oyuncumuza geçelim.

Hak Ettiği Değeri Göremeyen Bir Oyuncu : Mike Conley

1987 doğumlu kariyerinin ortasında
Boyu 6 ft 1 yani 1.85 m
Kilosu 175 lb yani 79 kg
Doğum yeri Arkansas

Kendisi NBA’in gelmiş geçmiş en underrated oyuncularından biridir bana göre bunun sebeplerine gelecek olursak Memphis Grizzlies’ın sistemini örnek gösterebilir, sistemleri genelde bir oyuncuyu parlatmaktan çok takım oyunu ve savunma temelli bir takım tabi. Bu süre içinde Zach Randolph’ın parlaması da bana göre şaşırtıcı. Başka takımda olsalardı daha çok parlak olurlar mıydı orasını geçmişe gidip kararlarını değiştiremeyeceğimiz için bilemeyiz ama kesinlikle her yıl NBA playofflarını kovalayan tanking i pek düşünmediklerini biliyoruz.

Mike Conley, 2006-07 yılında Ohio State forması altında 39 maçın 39’unda ilk beş başlayıp 31 dakikada 11.3 sayı 3.4 ribaund 6.1 asist 2.2 top çalma 0.3 blok ortalamalarını tutturuyor. Göreceğimiz üzere hücuma nazaran daha çok savunma yönüyle öne çıkan bir abimiz kendisi, göze çarpan başka bir olay da bunları yaparken %51 ile saha içi isabeti %30 da üçlük isabetiyle oynaması. Saha içi 1 numaraya göre iyi ama 3’lükteki düşüklüğü ne kadar hücumu takmadığını gösteriyor açıkçası.

NBA Serüveni 2007 yılında 1. tur 4. sıradan Memphis Grizzlies tarafından seçilerek başlayan Mike Conley, kısa bir özet geçecek olursak çaylak yılı ve 11′-12′ (62) sezonu hariç maçların büyük bölümünde oynuyor. İstikrar için de kesinlikle tercih edilebilir bir oyuncu. Ne yazık ki aldığı tek ödül 2013’teki “en iyi savunma 2. beşine seçilmesi”; tabi 2014’te aldığı “Yılın Sportmeni Ödülü’nü” saymazsak. Belki de ödül sayısının yok denecek kadar az olmasının sebebi istatistiğe oynamıyor olması; bu ne demek topun önünde kalmak yani top çalmak için ya da bloklamak yerine daha çok geçirmemeyi tercih etmek bu yüzden de NBA’de böyle oyuncular mevcut. Bu kimine göre iyi kimine göre kötü tamamen tercih meselesi ama bana soracak olursanız oyuncu olsam istatistik artması için mesafe bırakırdım, koç olsam da bıraktırtmazdım tamamen bakış açınıza bağlı bir olay.

Conley’nin başka bir istatistiği de takımının asistlerinin %43’ünü yapması. Yani 100 atış basket oluyorsa bunların 43’ü Conley’nin asistinde gerçekleşiyor.

Bu seneki istatistikleri :

47 maçta 31.5 dakika süre alarak 14.9 sayı, 3 ribaund, 6.1 asist, 1.2 top çalma ve  1.5 top kaybı (bir guarda göre iyi) merak eden arkadaşlar için de 4 tane double double’ı var bu sene. NBA2K oynayanlar için önerim bir takımda 1 numaranız çok iyi değilse ya da savunma temelli bir takım oluşturmak istiyorsanız Conley alınabilecek egosu düşük ve pazar değeri de overall’ına göre az bir oyuncu.

Umarım beğenirsiniz kendinize iyi bakın.

Emir Vatansever

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here