Mehmet Yağmur: “Galatasaray taraftarlarına her zaman minnettar kalacağım.”

1188
Mehmet Yağmur
Mehmet Yağmur: "Galatasaray taraftarlarına her zaman minnettar kalacağım."

Yeni sezonda İstanbul Büyükşehir Belediyespor forması giyecek olan Mehmet Yağmur ile sezon öncesi keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin tecrübeli isimlerinden Mehmet Yağmur, yeni sezon öncesi hedeflerini, geçtiğimiz sezon yaşadığı zorlukları ve merak edilenleri sizler için cevapladı.

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Basketbol sevginiz nasıl başladı?

Basketbol sevgim Efes Pilsen’in Korac Kupasını almasıyla ve tabii ki Petar Naumoski’nin terini formasıyla silmesiyle başladı. Çok şanslıyım ki, kariyerinin sonlarına doğru karşılıklı oynama fırsatım oldu. Geçen sezon bir maçımıza geldi, maçtan sonra da sohbet etme fırsatım oldu. Çok şanslı sayıyorum kendimi. 

Maç öncesi nasıl havaya giriyorsun?

Maç öncesi pek bir rutinim yok. O an ne hissediyorsam o müziği dinlerim. Karşı rakipte pozisyonumda eşleşme ihtimali olan oyuncuları düşünürüm. Kısacası maçı düşünürüm. Konsantremi arttırmak yeterli geliyor.

En çok hangi deplasmanda oynamayı seviyorsun?

İki takımda da oynadığım için gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, Karşıyaka ve Beşiktaş deplasmanları…

Geçtiğimiz sezon taşın altına eline sokarak, mali bakımdan zor bir dönemden geçen Galatasaray forması giymiştin. Geçtiğimiz sezonu kendi açından kısaca değerlendirebilir misin ?

Kendi adıma ve takım adına değerlendirecek olursak iyi bir sezon geçirmedik, sürekli problemlerle ilgilenmekten basketbolumuza konsantre olamadık. Sonuçta ortada zaten. Sahaya çıktığın an her şeyi unutup performansını sergilemek zorundasın. Maçları para verip, Galatasaray sevdasıyla maçlara gelen seyircilere takım olarak tam performans veremediğimizi düşünüyorum ama inanın hem saha içi hem saha dışında mücadele vermeye çalıştık…

Kendi performansım açısından konuşursak, duygusal olarak değerlendirmek, polemik yaratmak istemiyorum. Sonuç itibariyle birkaç maç dışında iyi performans gösterdiğimi düşünmüyorum. Yine de benim zor zamanımda yanımda olan, yolda gördüğünde boynuma sarılan moral veren Galatasaray seyircisine her zaman minnettar kalacağım. Onlar benim yaşadıklarımı az çok biliyorlar….

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin teklifini nasıl kabul ettin? Bize transfer sürecini anlatır mısın?

Bu sezon için öncelikle ciddi süreleri alabileceğim takımı bulmaktı hedefim, o yüzden kendi adıma fazla beklenti yaratmadan bekleme konumuna geçtim. Bir gün, şuanki koçumuz Hakan Yavuz’un beni arayıp, planlarını anlatmasıyla karar vermem zor olmadı. Bu arada kendimin cok farkındayım ki benim oynamaya, sorumluluk almaya ihtiyacım var. O yüzden bu sezon benim icin gercekten çok önemli. 

Yeni takımın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde hedeflerin neler? 

Öncelikle sezonu ligde kalarak bitirmek istiyoruz fakat kendimizi güvence altına aldığımızda neden play off şansımızı denemeyelim? Bu sene takımımızda herkesin katkısına, oynayan oynamayan herkesin pozitif enerjisine ihtiyacımız var. Aile olabilirsek her şeyin daha kolaylaşacağına inanıyorum. 

Milli Takım’ın Eurobasket’te şansını nasıl değerlendiriyorsun?

Çok şanslı görüyorum. NBA oyuncularımız gelmesiyle alacağımız iki galibiyet bizi motive edecektir fakat önemli olan onlar olmadan oynayacağımız maçlardaki alacağımız sonuçlar. O konuya da Ufuk Abi ve Kerem Abimin ekibinin en iyi çözümü bulacağını, en iyi motivasyonu yaratacağını düşünüyorum.

Kendi jenerasyonundan kimleri beğeniyorsun? 

Cenk Akyol, Oguz Savaş, Ersan İlyasova

Kariyerinde unutamadığın, senin için özel bir yeri olan maç hangisi?

Beşiktaş ile Eurocup’ta rekor kırarak 12’de 12 yaptığımız sezonda, Hapoel Jerusalem ile eşleşip ilk maçı ciddi bir sayı farkıyla kaybetmiştik. O serinin rövanş maçını ezici bir üstünlükle kazanıp turu geçmiştik. O maçı unutamam. Beşiktaş tarihine geçmiştir o maç. Verilen destek, yapılan savunma….. Seyirci ile bütünleşmenin ne olduğunu herkese gösterdiğimiz bir seri olmuştu. 

Antrenmanlar dışında vaktini nasıl geçiriyorsun?

İkiz kızlarımız dünyaya geldiler. 10 aylık oldular. Basketbol dışında tamamen onlarla vakit geçiriyorum. 

Basketbolcu olmasaydın ne işle uğraşmak isterdin?

Ticaret yapardım diye düşünüyorum ama cidden bu konuyu daha önce düşünmedim. 

Basketbolu bıraktıktan sonra ne yapmak istiyorsun?

Bu konuyu bu sezon karar vermeyi planlıyorum. Millilik sayımdan dolayı A lisans antrenörlük belgemi aldım. Yine de sporun içinde kalacak mıyım, kalmayacak mıyım bilemiyorum. Dediğim gibi bu sezon karar vermemde etkili olacak. 

Yeni sezonda nasıl bir Mehmet Yağmur izleyeceğiz?

Yeni sezonda Olin Edirne’de oynadığım sezon gibi bir sezon yaşamak istiyorum. İBB’yi önce ligde tutup sonra play off potasına sokabilirsek kendimi başarılı göreceğim. O yüzden tüm takım arkadaşlarımı yukarı çekmek benim görevim..

Son olarak, geçtiğimiz günlerde basketbol camiasının önemli isimlerinden biri olan İsmet Badem’in vefat haberi bizi büyük bir yasa boğdu. İsmet Abi hakkında birşeyler söylemek ister misin ?

Hepimiz üzüldük. Basketbol Türkiye‘de seviliyor ve biliniyorsa bu en başta İsmet Abimizin başarısıdır. Onun mirasına hep beraber sahip çıkacağız. Basketbolun bilinirliğini, sevgisini onun yaptığı gibi sabırla, yorulmadan, emek vererek arttıracağız…

Röportaj teklifimizi kabul ettiğin için teşekkür ederiz. Sakatlıksız bir sezon geçirmen dileğiyle. Yeni sezonda Sonperiyot Ailesi olarak başarılar dileriz.

 

Ruhi Ünal – SonPeriyot.com / NBAFOLLOWERS
İzinsiz paylaşılması yasaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here