Marco Vittorelli:”Avrupa’ya Salary Cap Getirilmesi Mantıklı Olur”

208

Tarihi İtalyan kulübü Pallacanestro Varese Başkanı Marco Vittorelli, TalkBasket.net’e verdiği röportaj da İtalya Seria A Ligi, Avrupa Basketbolu ve Avrupa Basketbolundaki finansal sorunları konuştu.

Soru: Neredeyse sınırsız bütçeye sahip bazı Euroleague takımları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Cevap: Bunlar ayarlaması çok zor kurallar. Birinin harcama yapmasını engelleyemezsiniz. Asgari bir bütçe uygulamak mümkün olabilir, ancak bir grubun mali taahhüdünü sınırlamak güzel olsa da imkansızdır. Salary Cap  akıllıca bir hareket olabilir. Amerika’da titizlikle uygulanan kurallar Avrupa’da da faydalı olabilir, böylece daha küçük takımlar güçlenebilir.

S: Genel olarak, potansiyel ve mevcut yatırımcılar bir basketbol kulübünü finanse etmek için nasıl teşvik edilebilir?

C: Bence Salary Cap çok iyi uygulanırsa ilginç olabilir. Daha fazla yatırım çekmek için her zaman izlenmelisiniz. Amerika’daki izleyicilerin sayısı Avrupalı izleyicelerle karşılaştırılamaz. Pazarlama sektöründe çok iyi çalışmanız gerekiyor, tıpkı NBA’in yaptığı gibi. Euroleague ve FIBA Şampiyonlar Ligi çok iyi organize ediliyor, ancak pazarlanma biçimlerinin iyileştirilmesi gerekiyor.

S: Bugün bir basketbol takımını finansal olarak desteklemenin, Virtus Bologna CEO’su Luca Baraldi’nin dediği gibi, yalnızca bir girişimcinin veya grubun cömertliğine bağlı olduğunu düşünüyor musunuz?

C: Onlarınki gibi bir bütçeden bahsediyorsak, kesinlikle. 3-6 milyon bütçeden bahsediyorsak, bunu tutku için değil, aynı zamanda izlenme ve iletişim kazanmak için de yapan kulüpler var. Bu yatırım parası. Bana Giorgio Armani’nin, Euroleague maçları sayesinde önemli bir tanınırlık elde ettiği ve reklam geliri elde ettiği söylendi. Böylesine güçlü bir markaya sahip olmak ve Euroleague’de mücadele etmek, dünyaca ünlü bir marka olan Armani’nin, Avrupa çapında “seyehat edilmeyen” ve İtalya merkezli tüm şirketleri geçmesine izin veriyor. Yani, önemli olan bir kulübün sadece güçlü olması değil, aynı zamanda uluslararası tanınan bir markaya haline gelmesidir.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz