NBA’de Bu Yaz Serbest Kalacak 10 Yıldız Oyuncu

2232
NBA
NBA'de Bu Yaz Serbest Kalacak 10 Yıldız Oyuncu

NBA’de 2017-2018 normal sezonu neredeyse bitmek üzere. Play-offlara az bir süre kala bazı takımlar şampiyonluğa konsantre olurken bazı takımlar ise hedeflerini çoktan sonraki sezon için belirlediler. Hareketli geçmesini beklediğimiz 2018 yazında ‘’boşa çıkacak’’ ve takımlarından gelen teklifleri reddettikleri takdirde NBA’de güç sıralamalarını değiştirebilecek 10 yıldız:

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

10- Aaron Gordon

2017-18 Sezonu İstatistikleri: 18.3 Sayı 8.4 Ribaund 0.8 Blok

Yaş:22

Draft edildiği 2014 senesinden beri Orlando Magic formasını giyen Gordon, bu sezon yakaladığı istatistiklerle kariyerinin en parlak senesini geçiriyor. Gordon her ne kadar son senelerde eski günlerini mumla arayan Orlando’ya enerjisiyle katkı sağlasa da Orlando şu anda Doğu konferansında 14. sırada bulunuyor. Orland Magic’in Gordon üzerine iki senaryosu olabilir. Bunlardan ilki Gordon’ı takımda tutup, draftan iyi bir oyuncu çekip takıma kaliteli parçalar eklemek olacak. Fakat eğer Gordon başka bir takıma giderse de şüphesiz atletizmi ile önemli parçalardan biri olacak

 

9-Isaiah  Thomas

2017-18 Sezonu İstatistikleri: 15.2 Sayı 4.9 Asist

Yaş:28

   Isaiah Thomas sadece bu sezonun değil geçen senenin de yaz döneminde en çok konuşulan oyuncularından biri olmuştu. Müthiş geçirdiği 2016-17 sezonundan sonra Cleveland’a takas olan Thomas, sakatlığından dolayı sezona geç girmişti. Cleveland’da istenilen performansın alınamaması ve takım içindeki problemler sonucu sene içinde takas döneminin son günü Lakers yolcusu oldu. Her ne kadar geçen seneki görüntüsünden uzak olsa da Isaiah Thomas -hangi takıma imza atarsa atsın bu yaz adından yine söz ettirecek gibi duruyor.

 

8-Deandre Jordan

2017-18 Sezonu İstatistikleri: 12.1 Sayı 15.4 Ribaund 1.0 Blok

 Yaş:29

    Deandre Jordan kariyerine 2008 yılında LA Clippers ile başlamıştı. 10 yıllık NBA kariyerinde Clippers’tan ayrılmayan Jordan, ilk senelerde fazla süre bulamasa da son senelerde kendini en çok geliştiren oyunculardan biri oldu. Chris Paul ve Griffin’in takımdan ayrılmasından sonra kan kaybeden Clippers, şüphesiz ki Jordan’dan yararlanmak isteyecek. Ama bunu takas yöntemi ile mi yoksa Jordan’ı ellerinde tutup farklı bir kadro ile mi yapacaklar hep beraber göreceğiz.

 

7-Carmelo Anthony

2017-18 Sezonu İstatistikleri: 16.7 Sayı 5.8 Ribaund 0.6 Top Çalma

Yaş:33

    Kariyerinin son dönemlerine doğru giden Anthony, birçok kişiye göre hala ligin en değerli oyuncularından biri. Yakında 34. yaşına girecek Amerikalı forvet, OKC’de bu sezon ortalama 32 dakika sahada kaldı ve bu hiç azımsanamayacak bir dakika. NBA kulislerinde konuşulan konu ise Anthony’nin biraz daha yan parça olduğu bir takımda boy göstermesi. Şüphesiz Oklahoma’nın bu sezon sonu Anthony ve diğer serbest kalacak isim George’u nasıl değerlendireceği onların ileri yıllardaki gücünü de büyük ölçüde belirleyecek.

 

6-Paul George

2017-18 Sezonu İstatistikleri: 21.8 Sayı 5.7 Ribaund 3.4 Asist

Yaş:27

    Paul George’un sene sonu gideceği takım daha sene başlamadan bile konuşulmaya başlanmıştı. Sözleşmesindeki maddeye göre George birçok oyuncudan daha özgür durumda. Öyle ki George için adı en fazla geçen takım Los Angeles Lakers. George’un OKC’de kalıp kalmayacağı belirsiz olsa da maksimum kontrat istediğine dair dedikodular oldukça fazla. Bu yüzden Lakers onun için biçilmiş kaftan. Ama şüphesiz ki Oklahoma’nın bu sene playoff performansı da onun için önemli olacak.

 

5-DeMarcus Cousins

2017-18 Sezonu İstatistikleri: 25.2 Sayı 12.9 Ribaund 5.4 Asist

Yaş:27

    Cousins bu senenin en şanssız yıldızlarından biri oldu. Sacramento’dan New Orleans Pelicans’a takas olduktan sonra Davis ile birlikte ligin en iyi uzun ikilisinden biriydi. Bu sezon 48 maçta oynayabilen Cousins, sakatlığı dolayısıyla sezonu kapattı. Fakat Cousins hala NBA’deki en iyi 2-3 uzundan biri. Bu faktör de onu serbest oyuncu piyasasının en önemli isimlerinden birisi yapıyor.

 

4-Nikola Jokic

2017-18 Sezonu İstatistikleri: 17.5 Sayı 10.5 Ribaund 6.0 Asist

Yaş:23

    Nikola Jokic ligde son dönemde en çok adından söz ettiren oyunculardan biri. Pivot olmasına rağmen saha görüşü ve asist yeteneği ile dikkatleri üzerine çeken Jokic, 16 kişilik Denver kadrosunda 1 Milyon 470 bin $ maaşı ile en az ücret alan isim. Denver Nuggets’ın onu kolay kolay bırakmayacağı ve yeni bir kontrat alacağı kesine yakın olsa da salary cap dolayısıyla diğer oyuncuları arasında nasıl bir dengeleme yapacağı merak konusu.

 

3- Chris Paul

2017-18 Sezonu İstatistikleri: 18.7 Sayı 5.5 Ribaund 8.0 Asist

Yaş:32

    İlerleyen yaşına rağmen Chris Paul kuşkusuz bu ligin en iyi oyun kurucularından beri. Amerikalı guard takımın diğer bir yıldızı Harden ve takımın geri kalanı ile gerçekten uyumlu ve Houston Rockets normal sezonun bitimine 11 maç kala son şampiyon Golden State’in önünde Batı konferansı lideri. Paul her ne kadar esnek bir sözleşmeye sahip olsa da yaş gibi etkenlerden dolayı çoğu kişiye göre Houston Rockets onun yüzük kazanmak için son şansı olacak.

 

2-Kevin Durant

2017-18 Sezonu İstatistikleri: 26.6 Sayı 6.8 Ribaund 5.4 Asist

Yaş:29

     Kevin Durant’in Oklahoma’dan ayrılıp Golden State’in yolunu tutması son yıllardaki en çok olay yaratan olay olmuştu. Durant’in sözleşmesi ‘’player option’’ durumunda. Fakat Durant’in Golden State’te gösterdiği performans, takımın gücü ve kazanılan şampiyonluk onun birinci tercihinin yine takımı olacağını gösteriyor. Diğer bir yandan Durant’in maaşı NBA’deki hemen her takım için potansiyel bir zorluk demek. Bu da Golden State’in Durant’i elinde tutması için büyük bir koz.

 

1-LeBron James

2017-18 Sezonu İstatistikleri: 27.3 Sayı 8.7 Ribaund 9.0 Asist

Yaş:33

Kral, şüphesiz bu listenin en tepesinde olmayı fazlasıyla hak ediyor. LeBron her ne kadar yaşlansa da oyuna ve takımına kattıkları ile bu ligin en değerli oyuncularının başında geliyor. Fakat Cleveland son zamanlarda en çalkantılı takım ve LeBron’u ellerinde tutup tutamayacakları büyük bir soru işareti. Şimdiden Rockets, Lakers gibi takımlarla ismi anılmaya başlandı. Öte yandan LeBron’un nasıl bir yol haritası çizeceği diğer oyunculardan çok daha belirsiz. Öyle ki LeBron’un bu yaz vereceği karar hem onun hem de takımının adına çok büyük bir önem taşıyor.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here