Lonzo ve Ucundan Lakers

356
NBA
Lonzo ve Ucundan Lakers

Ne garip bir başlık tercihi dediğinizi duyar gibiyim! Bunun sebebi, ne zaman Lonzo Ball hakkında insanlarla bir basketbol tartışmasına girmek istesem, bana kendisinin gıcık olduğu, kardeşlerinin şımarık olduğu veya babasının yaptığı yorumların saçmalığını önüme konarak konuşuulmasından bıktım. Bu yazının ilk bölümünde sadece onun basketbolu hakkında yorumlar yaptıktan sonra, Big Baller Brand markasından ayrılışına da çok kısa değinmek istiyorum.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

“Lonzo Ball iyi şut atmayan, çok sayı bulamayan, teknik açıdan ne kadar donanımlı olduğu tartışılan ve zaman zaman ‘ya bu adam ne yapıyor bu sahada?’ sorularını sordurtan bir oyuncudur” dememi beklemeyin. Lonzo Ball her şeyden önce bu sezon %32,9 ile dış şut isabeti bulan, işin savunmada yönünde kendi takımına sahada bulunduğu dakikalarda en çok top çalan oyuncu ve üzerinden atılan atışlarda rakiplerinin en az orta ve uzak mesafe isabet bulduğu nasketbolcu. İnsanlar Lonzo Ball’u, aynen diğer oyuncuları anlamaya çalıştıkları gibi anlamayı deniyorlarsa, o zaman onun değerini anlayamamaları normal. “Championship material” yani şampiyon olmaya uygun bir oyuncudur Lonzo Ball. Farkındaysanız guardlar arasında %40 iç saha isabeti ile maç başına 10 sayı yakalamaktadır, Ball bugünden itibaren kendi yaptığı işi daha iyi yapmak için çalışmalıdır ve diğer oyuncuların yaptıklarını yapmayı denememelidir. Unutulmamalı ki Lakers’ın Ball yokken maç kazanma yüzdesi Lebron James’in eksikliği sırasındaki maçlardan bile daha düşük. Bire bir savunması, ara paslara atlaması, hücumdaki doğru tercihleri, geçiş oyununda hücumları yönlendirmesi ve yüksek kazanma isteğiyle Lonzo şampiyon olacak bir takımda ilk beş oyuncusu seviyesine gelecektir. Harden, Curry, Durant veya Kemba gibi oyuncuların size verdikleri, yıldız bir oyuncudan beklenenlerdir ancak Ball size bunların kattığını veremez iken size oyunun başka bir boyutunda katkı verebilir. Bu yüzden Ball bir süperstar değil ama tamamlayıcı rolünde kesinlikle, her takımın ilk beşinde görev alabilecek bir oyuncudur. Unutulmamalıdır ki özellikle basketbolda “şeytan ayrıntılarda gizlidir” ve Lonzo oynadığı takıma bu detay katkıları vermekte çok başarılı.

Bu sezondan itibaren bence Los Angeles Lakers, Luke Walton’dan sonra Villanova basketbol takımının başındaki Jay Wright gibi oyuncu gelişimi uzmanı bir antrenörle yola devam edip Lonzo, Kuzma ve İngram’a güvenerek onlarların kimliğinde kendi gelceğinin rotasını aramalıdır. Ben şahsen bunu öneririm ama süper deha Magic Johnson’un maalesef aynı Rusell’ı ve Randle’ı gönderdiği gibi Lonzo, İngram ve Kuzma’dan en az 2 tanesini takımdan göndereceğini düşünüyorum. Sayın Johnson aynı zamanda kendi karizmasıyla ve Los Angeles’ın cazibesiyle free agency döneminde İrving, Walker Butler, Cousins veya biraz hayal olsa da Durant’i Lakers kadrosuna katmak isteyecektir. Eğer bu yaz aylarında Lakers bu oyunculardan en az birini getirmeyi başaramaz ise, o zaman Magic Johnson ve genel menajer Rob Pelinka için tehlike çanları çalmaya başlayacaktır.

Yaz dönemi yaklaşırken, Lonzo’nun gelişimini ve Lebron’un kasık problemlerinin tabii ki yakından takip edeceğiz ama hepsinden önemlisi NBA ve basketbolun bize yaşattığı tarif edilmez keyifli anların, alınan kararlar ne olursa olsun yine peşinde olacağız!

Suphi Baykam

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here