Llull Sonrası Madrid’in Yol Haritası

193
Llull Sonrası Madrid'in Yol Haritası
Llull Sonrası Madrid'in Yol Haritası

EuroBasket 2017’ye hazırlık kapsamında oynanan İspanya-Belçika maçında sakatlanan Sergio Llull’un en az 7 ay parkelerden uzak kalacağı açıklandı. Taraflı tarafsız tüm basketbolseverleri üzen bu haber sonrasında oyuncunun kulübü Real Madrid’in izleyeceği yol da merak konusu. Geçtiğimiz sezon, Euroleague normal sezonunun en değerli oyuncusu olan ve bu organizasyonu değerli kılan özel oyunculardan birisi olan Llull’un yerine bir takviye yapılmalı mı yoksa Madrid ekibi yola mevcut rotasyonuyla devam edebilir mi, irdeleyelim.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Öncelikle; Real Madrid teknik kadrosu ve yönetiminin, önümüzdeki sezon planlarına Llull’u dahil etmemesi gerekiyor. Sergio Llull’un beklenenden daha erken bir zamanda parkelere dönmesi ihtimalinde dahi oyuncunun, sakatlığın etkilerini üzerinden atması ve formunu yakalaması da bir hayli uzun vakit alacaktır. Ek olarak, yeniden sakatlanma riskine karşı da oyuncuyu koruma politikasından şaşılmamalı ve oyuncunun kariyeri riske edilmemelidir. Her ne olursa olsun Llull’un sezonu kapattığı düşünülmeli ve buna göre hareket edilmelidir.

Sergio Llull Sezonu Kapattı
Sergio Llull Sezonu Kapattı

Peki, Real Madrid’in mevcut rotasyonu, Llull’un yokluğunu hissettirmeyecek seviyede mi? Point guard rotasyonunda genç yıldız Luka Doncic ve bu sezon kiradan geri dönen Facundo Campazzo bulunuyor. Yetenek olarak özel bir rotasyon olabilir ancak tecrübe bakımından oldukça eksik. Doncic’in yüksek seviyelerde ve kritik anlarda veriminin ne kadar aşağılara düştüğüne, hep birlikte şahit olduk. Belki de eski kıtanın en büyük yıldız adayı ve şimdiki yapabilirlikleriyle dahi çoğu oyuncudan önemli bir role sahip ancak Real Madrid gibi tek hedefi şampiyonluk olan bir takımın ana oyun kurucusu olmaya hazır değil. Bu yükü ona yüklemenin de ne kadar büyük bir haksızlık olacağından bahsedeyim. Oyuncuyu, bu büyük sorumluluğun altında ezilme riskinden korumak şart. Normal sezonu rahatlıkla geçebilecek kabiliyete ve zekaya sahip bir oyuncu Doncic ancak daha sonrasında takımı taşıması pek mümkün görünmüyor. Campazzo ise kirada olduğu dönemde (UCAM Murcia takımında oynadı) kapasitesini kanıtladı. Hala gelişime açık bir oyuncu ancak Euroleague’nin acımasız ortamı, onun mevcut yeteneklerini İspanya ACB Ligi’nde olduğu gibi rahatça göstermesine izin vermeyebilir. Herkesin bildiği üzere İspanya ACB Ligi’nde hakemler, özel ve yetenekli oyuncuları koruma odaklı düşünür ve hücum basketbolunu savunur. Campazzo açısından bir anda Euroleague’nin sertliğine ve mücadele gücünün seviyesine alışmak pek kolay olmayacaktır. Şutunu ve pozisyonel bilgisini geliştirdiği takdirde çok özel bir oyun kurucu olacaktır ancak şimdi Real Madrid’e daha garanti bir çözüm gerekiyor.

Fabien Causeur, Rudy Fernandez ve Jaycee Carroll gibi Euroleague seviyesinde önemli tecrübeye sahip oyuncular da takımın bünyesinde bulunuyor. Bu oyuncuların hepsi şutör guard bölgesinde oynuyor ancak yapabilirlikler açısından önemli işlere imza atabiliyorlar. Özellikle Causeur ve Fernandez, topa yön verebilen ve set oynama-oynatma noktalarında etkili oyuncular ancak hangisi yarı sahaya top taşıyabilir ve bu görev tanımının tam anlamıyla içerisini doldurabilir? Fernandez eski formundan uzakta ve Causeur da tam bir görev adamı (ekstra işleri yapma noktasında eksik kalabiliyor). Bu şartlar altında bir oyun kurucu eklemesi şart görünüyor. Hem 1 numaraya tecrübe katacak hem de savunma enerjisiyle fark yaratabilecek bir oyuncu, bir sene rahatlıkla iş görecektir. Mevcut oyuncu havuzu da bu söylediğim oyuncuyu bulma açısından gayet yeterli. Örneğin; geçtiğimiz sezon fazla forma şansı bulamayan ve takımdan ayrılan Draper geri döndürülebilir ya da Baskonia ile anlaşma düzeyinde olan Granger ikna edilebilir. Bahsettiğim rolün içerisini hakkıyla doldurabilecek iki farklı oyuncu ve Real Madrid’in doğru ve uygun olanı seçmesi gerekli.

BORA BURÇ BİLBAN

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here