LeBron’un Nefesi Yetmedi

668
NBA Finals
LeBron’un Nefesi Yetmedi

1. Periyot

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Maça hızlı başlayan taraf Cleveland Cavaliers oldu. Hücemları genelde boş geçmeyen Cleveland, Kevin Love ve Lebron James’in basketleri ile ilk molaya 15-12 önde girdi. Bu süreçte Golden State Warriors takımında eli sıcak görünen Curry %100 isabetle 2 üçlük ve turnikeye giderken yaptığı basket faulle 9 sayı attı. Bunun yanında Durant’e yaptığı alley-op pası da görülmeye değerdi. Mola sonrası Jr Smith’in ayağı kayması sonucu talihsiz bir çarpışma oldu ve Klay Thompson sakatlanarak soyunma odasına gitti. Neyse ki ciddi bir sakatlığı olmadığı anlaşıldı ve 2. periyotta geri döndü. Periyotun devamında etkili hücumu ile dikkat çeken Cleveland Lebron ile skor üretmeye devam etti. Cleveland adına nispeten kötü oynayan tek oyuncu genç Jordan Clarkson olarak gözüküyordu. Fakat Cleveland adına asıl sıkıntı Clarkson’dan çok takımca savunmalarıydı. Hücumu iyi götüren Cleveland’ta savunma şüphe uyandırıyordu. Çok kolay sayılara izin verdi bu süreçte. İlk periyot 30-29 Cleveland lehine sonuçlandı.

2. Periyot

Periyot başlangıcında iki takım adına da hızlı bir maç gördük. GSW Curry ve Jordan Bell ile yaptıkalrı pick and roll oyunları ile sayı bulurken Cavaliers Lebron liderliğinde Nance Jr’in pota aldındaki etkili oyunları ile etkili oldu. Fakat ilk periyot göze batan Clarkson bu periyot ortalarında da iki boş üçlük kaçırınca Lou mola alarak onu oyundan aldı. Maçın devamında Cavaliers hücumda etkinliğini devam ettirmesinin yanında savunmasını da sertleştirmesi sonucu farkı artırdı. Cleveland lehine 11 farkı gören maçta Golden State, oyunu sertleştirdi. Bu sertlik sonucu Draymond Green, Lebron’a sert bir faul yaptı. Bu faul sonucu teknik faul aldı ve Kerr tarafından kenara alındı. Bu faul sonrası hücumda birazcık ritmini kaybeden Cleveland’a, Thompson ve Durant’in üçlükleri ile cevap veren Golden State farkı yavaş yavaş eritti. Son topta Curry nerdeyse logodan attığı son saniye üçlüğü ile skoru eşitledi. İki takım soyunma odasına 56-56 eşitlikle gitti.

3. Periyot

Genelde üçüncü periyotlarda bir farklı oynayan Golden State yine standart üçüncü periyot açılışını yaparak 3-10 seri ile başladı. Steve Kerr bu maça özel olarak sezon boyunca oynattığı ve ilk 5’te başlayan Looney yerine Javale McGee ile oynamayı tercih etti. McGee özellikle bu periyot savunmada ve pota altında iyi işler yaptı. Hatta bir posizyonda Lebron’u bile savundu. Bu 3-10 serinin ardından kısa süren karşılıklı sayıların ardından Lebron’nun ardarda bulduğu isabetli şutlarla 7-0 seri yakalayan Cleveland skorda eşitliği yakaladı ve Steve Kerr’e mola aldırdı. Mola sonrası McGee’yi oturtup Looney’e dönen Kerr oyuna tekrar ağırlık koydu. Lebron bu arada Curry’ye nazire yapar cinsten nerdeyse Curry’nin buzzer ile attığı yerden üçlük isabeti buldu. Golden State, Thompson ve Looney’in sayıları ile tekrar 6 sayılık fark oluşturdu. Lou mola aldı. Cleveland mola sonrası bench kadrosu ile sahaya döndü. Şanssız günündeki Clarkson’un hatalı oyunları farkı kapatmaya engel olurken, Nance Jr sayesinde fark açılmadı. Sonuçta Cavaliers nispeten amacına ulaşmış diyebiliriz. Sonuçta ölümcül GSW 3. Periyotundan Lebron sayesinde ufak sıyrıklarla kurtulmuş oldu. 3. Periyot 78-84 GSW üstünlüğü ile tamamlandı.

4. Periyot

Son periyot hızlı başladı. Lebron James ile hızlı hücumlarla sayı bulan Cleveland ard arda Korver ve Jeff Green’in üçlükleri ile farkı 1’e indirdi. Steve Kerr mola aldı. Maçın devamında oyun oldukça sertleşti. Skor devamlı eşit ve karşılıklı bulunan zor basketlerle devam etti. Bu süreçte hakemler Lebron’a yapılan faulü

çalmamaları sonucu Lebron çok sinirlendi. Durant ile etkili olan Golden State’e Lebron ve Love ile cevap verdi Cavaliers. Son 5 dk’ya girerken 94-94 eşitlik vardı. Draymond Green ve Durant’in bulduğu ardarda 2 üçlük sonucu fark bir anda 6 olmuşti (94-100) Lou mola aldı. Mola sonrası coşan bir Lebron gördük. Son 3 dakika kala tamamını Lebron’un attığı 10 sayıya karşılık sadece Curry ile 2 sayı bulan bir GSW gördük. Mola sonrası Durant kritik yerlerde boş şutlar kaçırdı. Sonuç olarak son 42 saniyeye girerken 104-102 Cavaliers üstünlüğü vardı. Durant bu pozisyonda pota altında Lebron’dan tartışmalı bir faul aldı. Hakemler önce Durant’e hücum faul çaldı sonra kararı değiştirip Lebron James’e faulü çaldı. Çizgide hata yapmayan Durant skoru 104-104’e getirdi. Cleveland mola aldı. Mola sonrası çok hızlı bir şekilde topu kullanan Lebron, Looney’in iyi savunmasına karşılık 2 saniyede sayıyı buldu.(106-104). 32 saniye kala top Curry’nin ellerinde oynandı ve Curry basket faulü buldu.(106-107) 14 saniye kala top Lebron’un ellerinde… Cavaliers 1 sayı geride… Lebron topu getirdi. Durant ve Green iyi savundu Lebron’u Lebron aradan içeriye kaçan George Hill’i gördü topu ona attı. Topu Hill tam tutacakken Klay Thompson Hill’i çekti ve faul yaptı. Çizgiye gelen Hill, ilk şutu attı.(107-107) ikinci serbest atışı kaçırdı, fakat hücum rebondunu Jr Smith aldı. Fakat kimsenin nalam veremdiği şekilde logoya kadar dışarı çıktı ve süre bitti. Maç uzadı.

Uzatma Periyodu

Periyota hızlı başlayan takım Golden State oldu. Cleveland takımı ve özellikle Lebron gerçekten bu periyotta yorgun gözüktüler. Klay Thompson genelde 3.periyot attığı kritik üçlüklerinden birini salladı. Ardından boş bir hücumla dönen Cavaliers karşısında Livingston’ın tamamladığı şut sonrası fark 7’i gördü. Lou mola aldı. Mola sonrası Golden State atağını iyi savunmasına rağmen Draymond Green’in 24 saniye dolarken attığı üçlük sayısı ile fark 10 sayıyı buldu. Son 1.30 dk’ya girerken fark 10 sayı Golden State lehine oldu. Bu üçlükten sonra maç teorik olarak bitmişti zaten. Son 2.6 sn kala Tristan Thompson ile Draymond Green arasında bir arbede yaşandı. Bu arbede sonucunda Tristan Thompson teknik faul aldı. Maçı Golden State, Lebron James’in etkili oyununa rağmen 114-124 kazandı.

MAÇ SONUCU:

Cleveland Cavaliers: 114

Golden State Warriors: 124

Cleveland adına 51 sayı 8 rebound 8 asistlik performansı ile en etkili isim Lebron James’idi. Lebron’a 21 sayı ile Kevin Love yardımcı oldu.

Golden State adına Stephen Curry 29 sayı 9 asist ile galibiyetin mimari olurken Curry’e 26 sayı ile Kevin Durant ve 24 sayı ile Klay Thompson yardımcı oldu.

Serinin 2. Maçı pazarı pazartesiye bağlayan gece 03.00’te.

Mehmet Şenel

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here