LeBron James’in 30.000 Sayıya Giden Yolculuğu

NBA
LeBron James'in 30.000 Sayıya Giden Yolculuğu

Lebron James NBA’in 30.000 sayı barajını geçen, en genç oyuncu (33 yaş 24 gün) oldu. 

Gelin birlikte LeBron James’in 30.000 sayısına giden bir yolculuğa çıkalım…

23.06.2003 -> 1. Sıradan Cleveland Cavaliers tarafından draft edildi.

29.10.2003 -> KINGS

Brad Miller üzerinden ilk orta mesafe şutu ve ilk NBA sayısı

1.Çeyreğin bitimine 8.57 dakika kala

Toplam kariyer sayısı : 2

Her şey hazırdı. Oyuncular parkedeydi, top hakemlerdeydi ve seyirciler de tribündeydi. Ama James’in ilk maçı biraz rötarlı başladı çünkü ESPN’de yayınlanan önceki maç olması gerektiğinden uzun sürdü. O belirsiz olan anlarda James hakem masasında oturup tırnaklarını yiyordu ve Arco Arena’daki herkesin gözü onun üstündeydi.

Cavs maç gününden iki gün once Sacremento’ya varmıştı ve James maç için çok sabırsızdı.  Öğlen Moses Malone ile yemeğe çıktı ve o da zamanın hızlı geçmesi için kendi çaylak sezonundan hikeyeler anlatı. ‘’ Bir yıl öce sezonun başında bunu izliyordum. Ve şimdi sonunda buradayım. Bu bir rüya.’’ Dedi James o gece. ‘’ Bu asla eskimeyecek, öyle olduğunda, o zaman oynamayı bırakacağım.”

Hiç gerilmedi. James baştan itibaren kontrollüydü, sakin hareket etti. Oyuna girdikten 90 saniye sonrasında ilk ribaundunu aldı ve savunmayı geçerek Ricky Davis üzerinden bir turnike denedi. Gelecek üç dakika da Carlos Boozer tarafından bir screen seti uyguladılar ve çizgi boyunca James için dar bir alan açıldı. Boozer perde yapmayı bıraktı ve topu sürerek boş bir alana geçti fakat James o şutu istiyordu. Geri çekilerek kendisine alan açtı ve sonrasında top fileyi geçti. James Cavs benchinin yanından geçerken bench deli gibi bağırıyordu. İlk çeyrekte 3 ayış denemişti, maçı da 12 sayı, 2 ribaund, 2 asist ve 3 top çalma ile bitirdi.

27.03.2004 -> VS. NETS

  1. Periyot bitimine 2 saniye kala

Toplam kariyer sayısı : 1441

“Onun ünü kesinlikle ondan önce geldi.” dedi Kerry Kittles, ESPN’e kariyerinin sadece 69. oyununu oynayan genç bir LeBron James için. Nets LeBron ile onun çaylak sezonunda 2 defa karşılaşmışlardı ve iki maçı da Cavs kazandı. LeBron toplam 35 sayı atmıştı. Yani üçüncü karşılaşmalarında artık hazır olduklarını düşünmüşlerdi.

James maça yavaş başlamıştı ve 1. Periyotta sadece 2 sayı attı ama sonrasında alev alarak 2. Periyot 11, 3. Periyot 12 ve 4. Periyot sırasında da 16 sayı atmıştı, ta ki son 1.9 saniye kala bastığı smaç ile 18 sayı olana dek. Ve bu da onu bir maçta 40 sayı atabilen en genç oyuncu yaptı.

“O olağanüstü hızlı ve güçlü bu yüzden onu durdurmak için bir şey yapamazsınız.” dedi Kitles. “Final maçında başkan Rod Thorn’nun da olduğu konvoyu hatırlıyorum. Ona kaçınılmaz olanı önleyip önleyemeceğimizi sordum o da bana mümkün olmadığını söyledi.”

03.02.2005 -> HEAT

  1. Çeyreğin son 2.08 dakikası.

Toplam kariyer sayısı : 2726

Damon Jones sadece birkaç ay sonrasında Cavaliers’a gelir ve LeBron James’e ilk playoff maçını kazandıran sayıyı atar. Emekli olduktan sonra 2016 yılında Cavaliers’ın yardımcı koçluğunu yapar. Ama LeBron james ve Damon Jones denildiğinde hep o ilk smaç akla gelir.

Maç Miami’de oynanmasına rağmen smacım trübünleri ateşlemişti. Destiny’s Child saha kenarında oturuyordu ve smacımdan sonra gösterdiği tepkiyi görünce şok olmuştum. Yani bu 19 yaşında bir çocuk için çok büyük bir şeydi. Yüzümdeki maskeyi çıkarıp tribünlere gülümsedim.

20.02.2005 -> İlk All-Star Maçı.

30.01.2008 -> Trail Blazers

  1. Çeyreğin bitimine 0.3 saniye.

Toplam kariyer sayısı : 9614

“Harika bir maçtı, büyük oynamıştım.” dedi James. O zamanlar B-Roy ligin en iyi iki gardından biriydi.

Roy, Blazers’a maçı kazandırmak için bir üçlük denedi fakat girmedi ve top James e geçti. James kendisine çok kolay gelen bir turnike atmıştı. Kendisi de şaşkındı ama maçı kazanmışlardı.

27.02.2008 -> 10.000 Sayı barajına ulaşan en genç oyuncu

23.01.2009 -> GOLDEN STATE WARRIORS

Maçın 0 saniye kala.

Toplam Kariyer Sayısı : 11833

James birkaç game-winner atmıştı şimdiye dek fakat hiç buzzer-beater atmamıştı. Bu onun bir ilkiydi. Warriors koçu Don Nelson en iyi savunmacısı Stephen Jackson’ı Cavs’ın pivotu Anderson Varejeo’a ve Ronny Turiaf’ı James’e koymuştu. Warriors’un koçu pota altından atacaklarını düşünmüştü fakat James bu durumu anlayıp kendi şutunu yolladı.

20.02.2009 -> BUCKS

Ramon Sessions üzerinden uzaktan bir üçlük

  1. Çeyreğin bitimine 9.29 dakika kala

Toplam Kariyer sayısı : 12203

LeBron James kariyerinin ilk altı sezonunda ortalama bir üçlük atıcısıydı (%32.8). Ve her maçında ikinci yarıya daha ateşli gelirdi. O gün de yine aynısı oldu. İlk yarı 25 sayı attıktan sonra 3. çeyrek alev aldı ve art arda 3lükler atmaya başladı. Her atışıyla çizgiden daha da uzaklaştı. Son üçlüğünü ise Bucks’ın oyun kurucusu Ramon Sessions üzerinden attı.

08.07.2010 -> ‘’ Büyük Karar’’ James yeteneklerini güneye götürdüğünü açıkladı…

06.12.2010 -> BUCKS

İlk çeyreğin bitimine 8.36 dakika kala

Toplam Kariyer Sayısı : 15760

Gerçeği söylemek gerekirse, Wade’in James’e pas atıp James’in smaç basması bir rutin olacaktı. Bu da dört yıldan fazla bir süredir birlikte oynamalarının bir getirisi. Yüzlerine baktığınızda o rahatlığı görebilirsiniz. Joakim Noah bunu gördükten sonra ‘’Hollywoos as hell’’ terimini kullanmıştır, Bu da gerçek dışı anlamına gelmektedir.

‘’Bu hareketimiz spor dünyasında her zaman ikonik olmuştur.’’ Dedi James. “Demek istediğim, dinle, biz ikimiz şuana dek NBA’de oynamış olan en patlayıcı oyuncularız. Ve bu sadece o zamanlardan biriydi. Koşuyordum ve onun oyun görüşü sayesinde bana o pası attı ve attığı anda zaten onu basacağımı biliyordu. Bu sadece ‘Biz buradayız’ ‘ve özel bir şeyler yapmak için buradayız’ demek gibiydi.’’

29.01.2012 -> BULLS

Kenar çizgisinde John Lucas’ın üzerinden smaç

İlk çeyreğin bitimine 05.02 dakika kala

Toplam Kariyer Sayısı : 17896

Brian Scalabrine’in oynadığı son yılında, James Heat ile birlikte ilk çeyrekte 1.80 boyundaki Bulls guard’ı John Lucas üzerinden smaç bastı. Gerçekten üzerinden atlayarak bastı. Ayakları Lucas’ın başından daha yüksekteydi.

21.06.2012 -> Finallerde Thunder’I 4-1 yenip ilk defa NBA şampiyonu ve finallerin MVP’si oldu. 

17.01.2013 -> 20.000 Sayı barajını geçen en genç oyuncu oldu.

18.03.2013 -> CELTICS

Jason Terry üzerinden Alley-Oop

  1. Çeyreğin bitimine 5.22 dakika kala

Toplam Kariyer Sayısı : 20780

Bu olayın başlangıcı 2003’e kadar dayanıyor. Terry Hawks için oynarken James’e sert bir faul yapmıştı. Bu olay 2011’deki NBA finallerinde yeni bir seviyeye gelmişti. Çünkü Terry, James hakkında boş konuşmuştu.

O smaçtan sonra James’e teknik faul verildi. Sonraki gün James pozisyonu tekrar izledikten sonra  “Smacımı tekrar izledim, şuana dek bastığım en iyi smaçlarımdan biriydi. Bunu J.T. ‘ e yaptığım gerçeği daha da güzel. Hepimiz biliyoruz ki o bazen fazla konuşuyor. Bunun ona olmasından dolayı çok mutluyum” dedi.

25.12.2013 -> LAKERS

Nick Young üzerinden Alley-Oop

İlk çeyreğin bitimine 3.49 dakika kala

Toplam Kariyer Sayısı : 21775

“İlk olarak Staples Center da oynamak her zaman için güzel olmuştur, bir de üstüne Noel olunca, bu sadece harika bir zamanlamaydı.”

James şuana dek hayatında üç kere Noel’ de Lakers ile karşılaştı, ve hepsi de Staples Center’daydı. Hepsini de kazandı. Yani bu yüzden bu maçları severek hatırlaması bir sürpriz değil.

03.03.2014 -> Kariyer rekorunu kırarak Bobcats’e karşı 61 sayı attı.

11.07.2014 -> Sports Illustrated’ da kendi yazısıyla Cavaliers’a geri döndüğünü açıkladı.

28.11.2014 -> NETS

Brook Lopez’in üzerinden attığı gözyaşı damlası

  1. Çeyreğin son saniyesi

Toplam Kariyer Sayısı : 25349

Kyrie diz ameliyatından sonra  hala sakatken şüphesiz ki son topları sadece bir kişi kullanırdı. Nets maçımız şaşırtıcı şekilde çekişmeli geçmişti ki tüm sezon sadece 21 maç kazanabildiler.

“Onlara karşı çok savaştık, dişimizi tırnağımıza takmıştık.” diye ESPN anlattı Jarret Jack geçenlerde. ’’İğne ucunda olan bir maçtı ve James, Magic Johnson’ın hep attığı göz yaşı damlasını attı ve maçı onlara kazandırdı. Onlar için güzeldi, onun için ise mükemmel bir atıştı” dedi.

Jack, köşedeki James’e gelecek olan pası kesmek için çizgiye uzak bir yerde bekliyordu. Fakat 4 kez MVP olan James yine daha iyi bir atışla maçı onlara kazandırmıştı.

“O bir resam gibi. Onunla başa çıkmak gerçekten ama gerçekten çok zor.” dedi Jack. “Onu kötü bir atışa zorladığımı sanmıştım, ama gördüm ki yanılmışım. Sanki bunu defalarca çalışmış gibiydi, çok rahattı.”

19.06.2016 -> 52 Yıl sonra tarihte ilk defa 7. Maçta Triple doble yapan ilk oyuncu ( Warriors – Cavaliers)

06.02.2017 -> WIZARDS

Sahadan dışarı düşerken Bradley Beal üzerinden üçlük

James dahi, sonradan ikonik olan ve reklamlarda kullanılmaya başlanılan atışın, saniyeler öncesinde hata yapmasaydı bu atışın olmayacağını biliyordu.

“Eğer önceki pozisyonda topu taşımayıp o turnikeyi atabilseydim bu üçlük asla olmazdı.” dedi James.

NBA taraftarları James’in o turnikeyi atamamasından dolayı mutlu çünkü; bu sayede aslında şans gibi görünen ama şans olmayan bir şutu gördüler. Bu atışın şans ile alakası yoktu. Çok çalışmanın sonucuydu.

“Önceki hafta bu seti çok çalışmıştık.” dedi James. “Kevin tam saha pas atmakta çok yetenkli, bende durmadan farklı atışar üzerinde çalışıyorum. Düşünebileceğiniz en zor atışlar üzerinde. O an sadece umarım doğru yerde duruyorumdur, umarım çizgiye basmamışımdır diye düşünüyordum. Ve onun o müthiş pası sayesinde doğru yerden o şutu atabildim.”

03.11.2017 -> WIZARDS

John Wall üzerinden Post-up fadeaway

  1. Çeyreğin son 52 saniyesi

Toplam Kariyer Sayısı : 29048

James ligdeki 3. Sezonunda bir maçta 56 sayı atarak Cavs’ın rekorunu kırmıştı. O gece ayrı bir efor sarf etmişti. Son bir dakika kaldığında serbest atış atarak 57 sayıya ulaştı bu da Kyrie’nin rekoruydu. Son basketini ise post-up’tan attı. Bu tür oyunları ilk sezonlarında oynamazdı.

“Şey, yani, bu sadece oyunumun evrimi” dedi. “Gençken Damon Jones üzerinden smaç basarken şuan fade-away yapiyorum bu sadece bu oyunun evrimi. Hiçbir zaman kendime bir sınır koymadım. Başarmak istediklerimi başarıyorum…”

Toplam Kariyer Sayısı : 29.993

23.01.2018 ->  THUNDER

LeBron, Spurs’a karşı Salı günü oynadığı maçta sadece yedi sayıyla 30.000 normal sezon sayı barajına uzak kaldı. James, ard arda 836 maçta en az 10 sayı attı, bu nedenle tarih yakın görünüyor.

24.01.2018 ->  SPURS

İşte LeBron James’in 30.000 sayı barajını aşmasını sağlayan basketi:

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz