LeBron James Nereye Gidiyor ?

9877
NBA
LeBron James Nereye Gidiyor

NBA’de Golden State Warriors’ın şampiyonluğu ile biten sezonun ardından gündem LeBron James.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Cleveland Cavaliers’ın süper starı 1 Temmuz tarihinde serbest oyuncu konumunda olacak ve geleceği ile ilgili kararını henüz vermiş değil. En azından medyaya henüz söylemedi…

Herkes yazıyor, çiziyor, çoğunluğu ise sallıyor. Özellikle gündemde olan Spurs, Celtics ve Warriors yalanı. Bu haberleri gördüğünüz an okumadan kapatın.

Her gün bir yeni takımla adı anılan 33 yaşındaki King James’in, bu yaz yapacağı kontrat muhtemelen son olacak. Bunun için çok iyi bir karar vermesi gerekiyor. Yakın arkadaşı Wade bu durumun farkında ve verdiği demeçte; ” Bu yaz vereceği karar, basketboldan çok daha fazlasıyla ilgili olacak ” dedi.

LeBron final serisinde Golden State Warriors tarafından süpürülmelerinin ardından takımda kalıp kalmayacağı hakkında sorulan soruya; ” Şu an Cleveland’da son maçımı mı oynadım? Ah, bilmiyorum. Ama her zaman ilk yaptığım şey ailemi düşünerek hareket etmek olmuştur. Ben bir aile babasıyım. Kararımda ailemin etkisi çok büyük olacak.” demişti.

ABD basınına göre LeBron James’in görüşme gerçekleştireceği takımlar: Cavaliers, Warriors, Celtics, 76ers, Lakers, Rockets, Heat. Bana göre ise mantıklı gelen 2 takım var. Birincisi, evi Cleveland Cavaliers, ikincisi ise evinin olması istediği (aslında orada da evi var) Los Angeles Lakers. Şimdi gelin neden bu iki takımın mantıklı geldiğini yakından inceleyelim.

NEDEN CLEVELAND CAVALIERS ?

LeBron James, lise aşkı ve çocukları LeBron James Jr., Bryce Maximus James, Zhuri James’in annesi Savannah Brinson’la 2013’te evlendi.

Çocuklar bu şehirde büyüdü. Okulları arkadaşları ve dahası burada. Özetle çocuklar bu şehirde olmaktan fazlasıyla mutlu.

Şehir ile bütünleşen kral, adeta şehirin sahibi konumunda. Geçtiğimiz yaz James’in Los Angeles’taki evinin ön kapısına sprey boyayla ırkçı bir saldırı düzenlenmişti. Cleveland’da ise ırkçılık sorunu yok denecek düzeyde. Burada doğup burada yıldız olduğunu farkında olan King James, duygusal davranıp takımda kalma kararı alabilir.

2 defa takım değiştiren, üçüncü defa değiştirmek üzere olan süper yıldız için felaket bir kariyer yönetimi olabilir ayrılmak.

Kariyerinin sonlarına doğru gelmiş olması, Jr Smith, Love ve Koç Lue ile yıllardan beri yakın arkadaş olması diğer etkenler. Ancak LeBron James’in duygusal davranacağı ihtimali kulağa çok düşük bir ihtimalmiş gibi geliyor.

Ailesinden sonra en önemli etken ise Cleveland yönetiminin, krala vereceği vaadler. Kral muhtemelen kulübün sahibi ve yönetimle masaya oturup şartlarını sunacak. Yönetim, bu şartları kabul edip gerçekleştirebilecek mi ? İşte kritik nokta burası.

Bu zamana kadar kralın isteklerini yerine getiren yönetim, bu sefer istekleri gerçekleştirmek isteyecek mi ? !!

LeBron, Cavs’a geldiğinde gelecek vaad eden bir kadro vardı. Koç David Blatt yönetiminde, draftlardan topladığı genç oyuncularla birkaç sene içerisinde şampiyonluğa oynayabilecek bir takım olabilirdi. Fakat LeBron’un koçla tartışması ve takımda huzursuzlukların artmasıyla yönetim takımı dağıttı. O tarihten bu yana 4 defa NBA finaline çıktılar, 1 defa kazandılar.

Şu an izlerken kafaları yediğimiz Cavaliers kadrosu Lebron’un talimatları sonucu kuruldu. Aslında Kral, gittiği takımları LeBron ve arkadaşları haline getiriyor.

Kariyerinin sonuna gelmiş, finallerde Warriors tarafından bozguna uğramaktan bıkmış olan kral, bu kadronun mutlaka köklü bir şekilde değişmesini isteyecektir. Yönetim bu noktada neler yapabilir, nasıl bir yapılanma yapar merak konusu.

İki tarafta eğer bu hususta uzlaşırsa, para vb şeylerin sorun olmayacağını düşünüyorum. LeBron James mutlu ve mesut bir şekilde kariyerini burada noktalar. Ancak uzlaşma olmazsa ilk uçakla rota LOS ANGELES LAKERS olur.

NEDEN LOS ANGELES LAKERS ?

Kışları karlı ve buzlu olup yazları da Adana nemine sahip olan gereksiz pahalı Cleveland’dan, ucu bucağı olmayan, meleklerin şehri ve yaşamın merkezi LOS ANGELES’a hoş geldiniz…

Bayan James geçen yıl Cleveland’da yaşamak istemediğini belirtmişti. Sezon başında LeBron ve eşi, çocuklar için Los Angeles’ta özel okul bakmışlardı. Eski Lakers oyuncusu Gary Payton’ın iddiasına göre, LeBron James’in oğlu Bronny James, gelecek sene için Los Angeles’te ki Sierra Canyon High School’a yazıldı.

Eşinin gönlü geçen sene Lakers cephesinden yanaydı. Peki 1 sene içinde eşinin kararı sizce değişir mi ?

LeBron James son yıllarda yatırımlarını Los Angeles’a kaydırdı. Geçtiğimiz sezonun başında Los Angeles’ta 23 milyon $ değerinde 15.800 metre kare alanı olan bir villa satın aldı. Okyanus manzaralı evde 11 banyo, sinema salonu, spor salonu, Fransa’dan gelen meşe ağacından zemin, pahalı tablolar, teras, yüzme havuzu, bilardo masası ve asansör mevcut.

Gelelim Lakers yönetmine…

Basketbol operasyonları başkanı olarak, efsane oyun kurucu Magic Johnson ve GM olarak Rob Pelinka, Lakers’ı ayağa kaldırmak için sıkı çalışıyor.

NBA Draft’ın da 2. sıradan Lonzo Ball, 27. sıradan Kyle Kuzma, 30. sıradan Josh Hart ve 42. sıradan Thomas Bryant tercihlerini yapan Lakers genç ve potansiyelli kadrosuna bir o kadar daha yetenekli ve potansiyelli oyuncuları dahil etti. Magic ve Rob önderliğinde daha farklı ve akıllı ilerleyen Lakers temel olarak kurduğu genç çekirdek kadronun üzerine Paul George gibi bir yıldızı eklemek için çabalıyor. Asıl hedef ise Lebron James.

ESPN’den Adrian Wojnarowski’nin haberine göre; bu yaz Lebron James, Paul George ile NBA’de ki gelecekleri hakkında ortak bir görüşme yapacak.

Lakers’ı tekrardan o eski günlerine geri döndürmek için çabalayan Magic bunu ne kadar başarabilir bilinmez ama şimdiden yaptığı hamleler ve planladığı senaryolar camia üzerinde büyük bir heyecana sebep oldu bile.

Magic, Rob ve Luke ortaklığıyla birlikte Lakers franchise’ının tekrardan layık olduğu yere yükselişi için kritik sene 2018 senesi.

Lakin LeBron’un Batı’da şampiyon olması daha zor dediğinizi duyar gibiyim…

Benim tahminim ve düşüncelerim bu iki takım yönünde. Peki ya sizce LeBron hangi takıma gider ? Yorumlarda belirtin.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

3 YORUMLAR

 1. En mantıklı tahmin bence Philadelphia. 1- Takımın süperstarları Embiid ve Simmons her fırsatta LeBron’u sürece inanmaya davet ediyor.
  2-76ers şuanda Salary Cap anlamında inanılmaz rahat, bomboş neredeyse. Kariyerinin belki de son kontratına imza atacak olacak olan James’e istediği kontratı verebilirler ve gerekli diğer eklemeleri rahatça yapabilirler.
  3- NBA yönetimi Lebron’un batı konferansından bir takıma gitmesini istemeyecektir. Öyle bir durum doğu konferansının en azından beş sene daha “az ötede oynamasına” sebep olacak ve finaller bu senekinden daha da tek taraflı olacaktır.
  4- Cavs Lebron’un istediği takımı kurmak için yeterli cap space’e sahip değil. Brooklyn pickinden başka fazla bir hareket alanları yok.
  5- Kariyerinin son prime sezonlarında kendisine yardımcı olacak genç süperstarlara (ya da adaylarına) sahip olan 76ers ile en azından birkaç kez daha NBA finaline yükselme ihtimali çok yüksek.
  6- NBA yönetimi Lebron’un batıya gitmesine izin verdiğini varsayalım. Her ne kadar bu kararının sadece basketbol açısından vermeyeceğini söylese de dünyanın en rekabetçi oyuncularından biri olan James Lakers’ı ilk tercih olarak düşünmez. Çünkü Ball, Kuzma, Hart gibi gençler olsa da bunların hiçbiri en azından şimdilik süper star ışığı vermedi. Yani Los Angeles Lakers’ı,bu sezona baktığımızda, yakın zamanda çok iyi bir gelecek beklediğini söylemek çok zor. Her ne kadar PG13 ile birlikte gideceği konuşulsa da bence Lebron o takımın Houston ve GSW’yi geçip NBA finaline gidemeyeceğini kolaylıkla tahmin ediyordur.

  Bunlardan dolayı en mantıklı seçenek eski şanlı günlerine dönmeye çalışan Philadelphia 76ers olacak. Bu tam da Lebron’a yakışacak son bir meydan okuma.

 2. Aslında spekülasyon olsa da en mantıklı iki takım Warriors ve Rockets. Warriors imkansız göründüğüne göre…Yüzük için gidebileceği tek takım Rockets. George’la beraber Lakers’ta batı finalini bile göremezler. Thunder’ın Big3’si ne yaptı ki? Diğer yandan Houston’ın GSW’yi ne kadar zorladığını gördük. Paul sakatlanmasaydı belki finali görebilirlerdi. Bu takıma yapılacak Lebron katkısıyla Warriors’ı devirmeleri mümkün. Cleveland’da kalması da aynı şey. Kyrie ve Hayward döndüğünde Lebron’un yanında bir iki süperstar olmazsa Doğu’yu Boston’a kaybeder. Philadelphia’ya gidip Simmons’ın Embiid’in gelişimlerini tamamlamalarını da bekleyemez. O kadar vakti yok. Houston avantajlı seçim olarak görünse de Lebron tahminen Lakers’a gidecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here