Lakers’ın Belalıları Daha Fazla Dayanamadı: Staples’da İlk Kavga!

621
Los Angeles Lakers vs Houston Rockets
Lakers’ın Belalıları Daha Fazla Dayanamadı: Staples’da İlk Kavga!

Los Angeles Lakers-Houston Rockets arasında Staples Center’da sabaha karşı(21 Ekim) oynanan maçta NBA tarihine geçebilecek kavgalardan biri meydana geldi. Kavga, uzun yıllar NBA gündeminde yer alma eğilimi gösteriyor.

Anadolu Efes Stüdyo +1Anadolu Efes Stüdyo +1

Los Angeles Lakers-Houston Rockets arasında bu sabaha karşı oynanan NBA maçı, parkelerde eşine az rastlanır bir olaya şahit oldu. LeBron James’in Lakers formasıyla Staples Center’da yer aldığı ilk maç olarak kayıtlara geçme edası ile maçın son çeyreği; Brandon Ingram, Chris Paul ve Rajon Rondo arasındaki kavgaya tanık oldu.

Her üç ismin de oyundan atılması ile sonuçlanan kavga sonrası yeniden başlayan maçta Houston Rockets, Los Angeles Lakers’ı 124-115 mağlup etti. Ne LeBron’un ilk maçı, ne de Houston’ın galibiyetinin bir ehemmiyet göstermediği maçın yıllar sonra hatırlanmasını sağlayacak hikayesini üçlü arasındaki olay oluşturacak.

Olayın Hikayesi

Maç boyunca üstün taraf olan Houston’ın sürükleyicisi konumundaki James Harden’ı potaya giderken durduran Ingram’ın hareketi sonrası hakemlerin faul çalması olayın ilk tetikleyici unsuru oldu. Turnike adımına başlamadan faul yaptığını iddia etmesine rağmen, hareketin devamı olarak düşünülüp basket-faul çalınan pozisyon sonrası Ingram’ın Harden’ı itmesi kaçınılmaz sonun ilk aşamasını oluşturacaktı.

Ingram’ın Harden’ı itmesinin ardından kavgayı pek çok yönden tetikleyebilecek bireylere sahip Lakers’da belki de en olağan şüpheli Stephenson, Ingram’ı sakinleştirmeye çalışırken, kısa bir süre sonra olayların bununla sınırlı kalmayacağı belli oldu.

Pozisyonu aralarında pek de arkadaş canlısı bir şekilde tartışmayan Chris Paul ve Rajon Rondo’nun atışmaları tartışmanın ikinci boyutunu meydana getirdi. Rondo’nun yüzüne ve gözüne doğru parmağını sağlayan Chris Paul’un bu hareketlerine Rondo’nun tepkisi yumruk şeklinde oldu.

Başta PJ. Tucker ve LeBron’un ve diğer oyuncuların olayı sakinleştirmeye yönelik tutumları daha da büyüyecek izlenimi veren kavganın son aşamasını ise gerilerden gelerek Paul’a yumruk atan Ingram oldu.

Paul’un yüzüne tam olarak gelmemesiyle görece ucuz atlatılan pozisyon sonrasında Rondo doğrudan soyunma odasının yoluna giderken, ardından sırasıyla Paul ve Ingram’da oyundan atıldı.

Pozisyon sonrası herkesin aklında Ron Artest, Ben Wallace’in hayaletlerinin geldiği ortamda, LeBron’un ilk Staples maçı, ne zaman olay çıkartacakları beklenen olağan şüpheli takım arkadaşlarının eylemleri ile taçlandı.

Kavga Çıktıları

-Lakers’ın belalıların başında gelen Stephenson, kavgada tetikleyici dahi olmadan sakinleştirici bir rol üstlenirken, bu anlamda şüphesiz ekran başındaki seyircileri en çok şaşırtan görüntülerden birini verdi. Diğer olağan şüpheliler McGee, Beasley gibi isimlerin ise olayda herhangi bir adı geçmiyor.

-Ingram’ın ilk hareketi sonrası herhangi bir tepki vermeyen Harden, olayın ilk aşamada daha da büyümesini önledi.

-Asıl olaydan bağımsız olarak aralarında tartışma başlatan Paul ve Rondo, gecenin tatsız görüntülerle sonuçlanmasına zemin hazırladı. Rondo ile Paul arasındaki gerilimin bir mazisi de olduğunu eklemek gerek. Paul daha önceki süreçte yaptığı açıklamalarda Rondo’nun “Big 3” adı altında Paul Pierce, Ray Allen, Kevin Garnett ile birlikte oynadığı için çok şanslı olduğunu, amiyane tabiriyle “bedavadan” bir şampiyonluk kazandığını belirtmişti. Bugünkü olayın tetikleyicisi ise Paul’un Rondo’nun yüzüne ve gözüne parmak sallamasına önce Rondo’nun Paul’a tükürmesi olduğu belirtiliyor.

-Tüm bu görüntüler arasında kameralara yansıyan emekli boksör Floyd Mayweather, yüzündeki gülümsemesi ve kavganın süregelmesini arzulayan kaos bekleyicisi görünümde, en azından kendi PR’ını epey zedeleyecek bir görünüm verdi.

-Olayın birkaç pozisyon sonrasında Harden’ın üçlüğü sonrası basket-faulü geç çalan hakemler, halihazırda oldukça gergin olan Staples Center ortamını daha da germiş oldu.

-Daha önceki örnekleri bazında Artest’in 64 maça varan cezalara maruz kaldığı kavga, uzun yıllardır NBA’nin görmediği şiddette kavgalardan biri oldu. Henüz detayları oldukça az olan, günümüz teknolojileri göz önünde bulundurulduğunda yansımalarını ilerleyen süreçte çok net görebileceğimiz kavganın her üç oyuncuya da çift haneli rakamlarda maç cezasına çarptırılmasına neden olacağı dile getiriliyor.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here