LA Lakers Sezon Değerlendirmesi – 3

262
Lakers Yıldızlarının Sakatlık Dosyası

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Sezon başında büyük umutlar üzerine kurulan Lakers sezon ilerledikçe büyük bir dramaya dönüştü. Aslında noel gecesine kadar bir ivme kazanan Lakers o gece büyük bir Warriors zaferi alsa da LeBron James’in sakatlığı tüm sezonun ellerinde gidişini başlattı. Üzerine takas döneminde genç oyuncuların sürekli takas malzemesi olması ve takımın lideri olan LeBron’un Anthony Davis takasında ısrar etmesi takım içi dinamiklerin bozulmasına yol açtı.

LeBron Lakers yolunu tutarken aklında planlar ve ona sunulan başka planlar olduğu zaten biliniyordu. Lakers bu yaz belli başlı isimlere zaten yönelecek ama sezon ortası takas döneminde hızlı bir değişiklik ve çabucak başarı getirecek hamleleri zorladılar. Ben de Lakers ve LeBron’un neden bu durumda olduğunu başlıklar halinde değerlendireceğim.

Sakatlık Öncesi ve Sonrası

Öncelikle LeBron sezonun ilk kısmında “Gençleri tanımaya ve çözmeye çalışıyorum maçların belli kısımlarında ne yaptıklarını görmek istiyorum” gibi şeyler söylüyordu. Nitekim bunu yaparak yavaş yavaş yükselişe geçmiş ve Noel gecesine gelindiğinde Lakers 4.sırada yer edinmişti. O gece Lakers bir mesaj verecekti ve LeBron sahadayken mesajı vermişlerdi. Talihsiz şekilde maçı bıraktı ve kariyerinin en ciddi sakatlığını yaşadı. O sakatlıktan döndüğünde normalde rahatça yaptığı şeyleri yapmadığını veya yapamadığını gördük LeBron’un. Sakatlığının bitmesi ve dönmeye yakın takas döneminde olanlar ise zaten kendini tam hazır hissetmeyen LeBron’un yanındakileri de bir şekilde kaybedişini başlattı. Açıklama veya bir bilgi sızıntısı olmasa bile sakatlığının etkisinin geçmediği ve yarıştan kopmaya yakın son haddine kadar oynaması gerektiği anlarda bekleneni verememesi bunun kanıtı gibi gözüküyor.

Takas Dönemi

Lakers ilk LeBron’u takıma kattığında kendi kendime bu kadronun değişeceğini ve gençlerin hepsi olmasa bile 1-2 tanesinin gideceğini düşünüyordum. Çünkü LeBron büyük bir projeydi ve buraya 4 sene gençlerin abisi olmaya gelmediği açıktı. Bunun o kadar yanlış olmadığını düşünsem bile Lakers yönetimi ( Başta Magic) ve LeBron takas dönemini kötü geçirdiler. Özellike Anthony Davis için çok fazla ısrar edip artık işi dalga geçme evresine getirdiler. Yönetimler bir şekilde bunu yapmak zorunda çünkü takımın geleceğini belirlemekle görevliler. LeBron’un eski takımlarında da takas döneminde kötü hamleler yaptığı ve biraz fazla olaya dahil olduğunu gördük. Lakers 4 sene boyunca kurduğu planı LeBron temelli yapacak bu doğal bir şey ama her şeyi onun istediği gibi yapmaları imkansız. 20’li yaşlarının başında oynayan adamlar sürekli git gidiyor veya kelle koltuk bir durumda bu baskıyı kaldıramadılar. Takımın liderinin haddinden biraz fazla konuşması ve takası çok fazla desteklemesi gençlerin mental olarak dağılmasına yol açtı. Sakatlık sonrası bir türlü oturmayan ve isteksiz oynanan oyunun temeli bu olabilir .

Diğer Sakatlıklar ve Koç Walton

Sezonun belli kısmını ortalama bir LeBron ile geçiren Lakers üst üste sakatlık haberleriyle dağıldı. Önce Lonzo Ball’ı kaybeden ve sonrasında Ingram’ın sakatlığıyla iyice eli zayıfladı. Özellikle Ingram’ın sakatlığı çok sık rastlanmayan ama etkisi kariyer sonlandırabilecek bir sakatlık. Bu hem kendi kariyeri hem Lakers’ın gelecek plan ve hamleleri için ciddi bir soru işareti oldu. Koç Walton ise drama tadında geçen bu sezona mental olarak hazır olmadığını gördük. Taktiksel olarakta belli bir oyun anlayışı oturtamayan ve bir kimlik kazandıramayan bir koçtu bu sezon.

Genel olarak sıkıntılı ve drama şeklinde bir sezonun sonuna doğru geliyor Lakers. Bu sezon playoff kaçtı diyebiliriz. Sıkıntılı sakatlıklar ve muhtemelen mutsuz bir LeBron var. Bu yaz LA’de hava normalden daha sıcak olabilir.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here