Boston Celtics: Bir Varmış Bir Yokmuş

595
NBA
Boston Celtics: Bir Varmış Bir Yokmuş

İnsanoğlunun en büyük korkuları ve en büyük istekleri kendi hayal dünyalarında oluşturdukları masallarda yer alır. İyi başlanan masallar, olumsuz bir durumla devam eder ama ne olursa olsun mutlu sonla biter.. Tabii hayal dünyamızda masalları kötü bitirmek imkansızdır; ama gerçek yaşamda masallar çok daha farklı gelişir, hatta basketbolun masalları bambaşka bir diyardadır.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

NBA tarihinin en büyük markalarından olan Boston Celtics; Rajon Rondo, Ray Allen, Paul Pierce ve Kevin Garnett döneminin ardından bir boşlukta geziniyordu. 2017 yılında Isaiah Thomas’ın boyunun aksine büyük oynaması, Brad Stevens’ın parkelere deha eklemesi ve rotasyon genelinden alınan savunma performansı Yoncalar adına yeni bir başlangıç yapmak için eşsiz bir fırsattı. İlk olarak Jaylen Brown ardından da Jayson Tatum’u çaylak yıllarından itibaren takıma monte eden Celtics, Gordon Hayward ve Kyrie Irving’i kadrosuna katarak son cilaları da yapmıştı. Geçen sezonu Hayward’ın talihsiz sakatlığı ve play off döneminde de Irving’in ameliyat sorunu ile uğraşan Celtics; Morris, Rozier, Smart, Tatum, Brown ve Horford ile ivmelenerek konferans finaline kadar yükselmiş ancak LeBron’lu Cavs’e diş geçirememişti. Bu sezona ise çok daha ümitli başlandı; Hayward takıma dönmüş, Tatum çaylak yılının ardından takımın yıldız ünvanına erişmiş ve Irving, TD Garden’ın MVP’si olmak için gereken bütün desteği almıştı. İlk sekiz maçta alınan altı galibiyetle beklentileri vermeye başlayan Celtics, daha sonrasında gelen seri mağlubiyetler ve maç maç değişen bireysel performanslar ile sarsılmıştı. 27 Kasım ile 15 Aralık arasında maç kaybetmeyen Celtics, ardından gelen mağlubiyetlerin yanı sıra takım için dedikodularla da çalkanmaya başladı. Özellikle de Tatum ve Brown’ın Irving’e karşı tavır takınmaları, Marcus Morris’in ‘Kazansak bile takımda bir hava oluşmuyor,’ demeci ve Irving’in basına yaptığı ilginç açıklamalar eldeki potansiyelin yitip gitmesine neden oldu. Geçtiğimiz ay Kyrie, ‘’Takımın şu anki durumu benim yeteneklerimle bağlantılı değil; takımda belli bir uyum yok. Egoların kontrol altında olması lazım ama biz bunu başaramadık. Bu kariyerimin en zorlu dönemlerinden birisi, umarım toparlanmayı başarırız.’’ demecini vermişti. LeBron James’i öven ve onu daha iyi anladığına dair açıklamalarda da bulunan Irving, takımdaki olumsuz havayı biraz daha arttırıyordu.

Saha dışı problemlerin yanı sıra saha içinde de düzeni yakalayamayan Boston Celtics izledik şu ana dek. Uzun rotasyonunda Baynes ve Theis ikilisini zaman zaman sakatlığa kurban eden ve ribaund konusunda zorluk yaşayan Boston; Rozier, Brown ve Hayward gibi önemli parçalardan beklediği katkıyı alamayınca peri masalı bir anda kabusa dönüştü. Brad Stevens’ın ünlenen mola dönüşü setleri seyirciler için belli bir doyum ulaşmış ve başarılı koç hakkında teknik bakımdan yetersiz olduğuna dair yorumların sesi iyiden iyiye yükselmişti. Jayson Tatum’ın –yazın Kobe Bryant ile çalıştığından olsa gerek- üçlük çizgisinin bir adım içinden attığı orta mesafe şutlar da saha içindeki düzene olumsuz yansıdı. Marcus Smart, Marcus Morris ve Al Horford üçlüsü sezon başından beri belli bir çizgide oynasa da Kyrie’nin bireysel performansı ve biraz önce bahsettiğimiz parçaların formsuzluğu Boston adına sezonun büyük bir kısmını kabusa döndürdü. Şubat’ın sonlarına doğru alınan dört yenilginin ardından üç maçlık galibiyet serisi yakalayan Celtics, her oyuncusundan istenilen performansı almaya başladı. Golden State’i deplasmanda 128-95 deviren Boston’da Hayward’ın 30 sayı atması ve Kyrie ile gençlerin uyumlu görüntü sergilemesi, Sacramento maçında Haywar’ın ‘clutch’ performansı ile maçın kazanılması ve Lakers deplasmanında da etkileyici bir takım oyunuyla zaferin gelmesi Boston’ı play off havasına yavaş yavaş soktu.

Baharla birlikte kendine gelen Yoncalar, normal sezonu kısmen kolay bir fikstür ile noktalayacak. Doğu Konferansında şu an 5. Sıradalar; önlerinde ise Philly ve Pacers yer alıyor. Sezonu ilk dört arasında bitirir mi bilinmez ama Boston, modern oyunun gerekliliklerini yerine getiren bir kadroya sahip. Şutör uzunları, topla oynayan kanatları ve çok özel bir oyun kurucuya sahipler… Brad Stevens’ın –her ne kadar eleştiri alsa da- taktik dehası, Boston Celtics adına hikayeyi sonlandıracak gibi. Hikayenin sonunu ise ya Haziran ayındaki seride göreceğiz, ya da bahar ortasında Anthony Davis için takas dedikodularının etrafında.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here