LA Lakers Sezon Değerlendirmesi – 2

743
NBA
LA Lakers Sezon Değerlendirmesi - 2

LA Lakers 41.maçını oynayarak sezonu ortaladı ve sezonun belli periyotlarında yapacağım sezon değerlendirmelerimin ikincisiyle sizlerleyim.

Sezona dalgalı bir başlangıç yapan Lakers takımın dengesini oturtmaya çalışırken LeBron’un oyuna daha hakim olması ve gençlerin onunla oynamaya alışmasıyla iyi bir grafik yükseltmişti. Özellikle Noel gecesine kadar galibiyet serileri yakalayıp batı’da 4.sıraya kadar yükselmiş ve zirveyle arayı kapatmıştı.

Noel gecesi muazzam bir Golden State Warriors galibiyeti alınırken bir sıkıntılı durum ile karşılaştı. İkinci devrenin başında LeBron James kasığından sakatlanarak maçı tamamlayamadı. O gece LeBron olmadan harika bir oyun oynayan gençlerin ben artık ipleri eline alacaklarını ve kendilerini göstereceklerini düşünüyordum. Lakers yönetimi ve LeBron muhtemelen tamamen sakatlık geçmeden tüm sezonu riske etmek istemiyor. Bu süre zarfında Lakers LeBron olmadan tek kelimeyle dağılmış durumda.

Uzun yıllardır gençlere yatırım yapan Lakers hep bir umutla yoluna devam etti. Lonzo Ball , Brandon İngram , Kyle Kuzma gibi isimleri kazanırken beklenti doğal olarak her sezon tırmandı. LeBron ile birlikte bir basketbol mekaniğine giren ve daha derli toplu oynayan bu gençler o olmadan dağıldı. Belli maçlarda performans arttırmış olsalarda genele yayamadıkça bunun getirisi fazla olmuyor. Eleştiri yapıldığı zaman insanlar “sabırsız” diye nitelendirebilir beni ama şunu inatla söylemek isterim ki LeBron James’i takıma kattığınız an artık başarıyı kısa vadede istiyorsunuz demektir. LeBron buraya bir plan içinde geldi ama bu 4 sene abilik edeyim sonra basketbolu bırakayım değil. Bu gençlerin potansiyellerine güvenmekle birlikte artık kariyerinin son virajında olduğunun farkında.

LeBron’un olmadığı dönemde gençlerin ciddi bir reaksiyon ve özveri göstermesi gerekirdi. Lonzo ve İngram’ın en büyük sıkıntısı bence bu. Lonzo maçın belli dönemlerinde potaya bakmıyor bile. İngram ritminden çıktığında sinebiliyor. LeBron sahada değilken Lakers geçen senelerde olduğu gibi bir oyun planı olmadan oynuyormuş hissi yaratıyor. Bu dönemde Rajon Rondo’nun da olmaması bu planın iyice bozulmasına sebep old diyebiliriz .

Şuan gidişatın kötü olması ve medyanın hemen takas senaryoları üretmesine sebep oldu. Özellikle OKC Thunder maçının sonlarına doğru kameralar yan yana duran ve tatsız gözüken Magic Johnson , LeBron James ve Rob Pelinka’yı ekrana getirince tüm sosyal medya bununla ilgili senaryoları ortaya çıkardı. Lakers’ın gerçekten takasa ihtiyacı var. Şampiyonluksa hedef ilk LeBron geldiğinde söylediğim gibi bir superstar daha eklemek zorunda. Bununla beraber LeBron’un çevresine belli bir ortalama üzeri şutörler koymalı Lakers . İstikratlı şut atan oyuncu sıkıntısı çekiyor. Benim kendi görüşüm olarak Tyson Chandler her ne kadar süresini iyi değerlendirmek için çırpınsa bile belli bir yerden sonra rakip hücumunun hedefi oluyor. Pota altına şut atabilen bir oyuncu katılabilir.

Noel’e kadar batı’da 4.olan Lakers şuan 22 galibiyet 19 mağlubiyet ile 8.sıraya geriledi. Sezonun henüz ortasında olabiliriz ama batının bu vahşi düzeninde tren kaçabilir.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here