Kral Tamam, Peki Ya Diğer Çevresindekiler?

798
Los Angeles Lakers
Kral Tamam, Peki Ya Diğer Çevresindekiler?

LeBron James, geçtiğimiz hafta Lakers ile 4 yıllık bir anlaşmaya varmıştı. Lakers, LeBron’u kadrosuna kattıktan sonra Lance Stephenson ve Javale McGee’yi de kadrosuna kattı. Geçtiğimiz sezon genç kadrosuyla 35 galibiyet alabilen Lakers’ın nasıl bir yapılanma gerçekleştireceği merak konusu.

Geçtiğimiz sene için LeBron’un en büyük sıkıntısının takımdaki yan parçalarının yetersizliği demek yanlış olmaz. Zira özellikle Doğu Konferansı Final Serisi’nden başlayarak Golden State serisinin son maçına kadar takım arkadaşlarından aldığı destek fazlasıyla sınırlı kaldı. Hal böyle olunca LeBron’un daha üst seviyede yan parçalarla beraber oynaması gerektiği beklentisi içine girdik. Ancak şu tarihe kadar gelinen noktada yayın gerisinden oldukça kötü şut yüzdesine sahip oyuncularla dolu bir takım halinde Lakers. Takımın oyun kurucuları olan Lonzo-Rondo ikilisinin 3 sayı yüzdesi ortada…

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Aynı zamanda Ingram ve Lance Stephenson’ın da kaliteli ve güvenilir şutörler olduğunu söylemek çok zor. Mevcut Lakers kadrosunda dış şutuna en çok güvenilecek isim hiç şüphesiz Kyle Kuzma. Oldukça iyi bir wide open şutuna sahip olan genç yetenek, yine de tek başına takımımın yüzdesini yükseltmekte yetersiz kalıyor. Aynı zamanda KCP’nin de iyi bir şutör sayılabileceğini söylemek lazım.

Peki yeterli mi? Eğer LeBron, Cleveland’da büründüğü rolde Los Angeles’ta devam edecekse çevresine daha çok keskin şutörleri koymak gerek. Bu konuda Cleveland’ın Lakers’tan bir adım daha önde olduğunu söylemekte fayda var. İki takımın karşılaştırılmasında göze çarpan en büyük fark “ Sharp Shooter” tarzı bir oyuncu. Cleveland ekibi Kyle Korver ve Jordan Clarkson gibi isimlere sahip ve Lakers’ın en az bir tane sharp shooter niteliğinde bir oyuncuya ihtiyacı var. Cleveland Cavaliers Kyle Korver’ı takas tekliflerine açmış durumda. Aynı zamanda Bradley Beal dedikoduları da mevcut. Bakalım ilerleyen günlerde bu şutör eksikliği kapatmak için herhangi bir çalışma görecek miyiz Lakers ekibinden.

 

Lakers’ın bir diğer önemli eksiği ise pivot pozisyonu. Geçtiğimiz sene LA forması terleten Brook Lopez ve Julius Randle ile yollar ayrıldı. Julius Randle New Orleans’ın yolunu tutarken Brook Lopez Milwaukee ile anlaştı. Bu da California ekibinin pota altına ciddi manada ekleme yapması gerektiğini gösteriyor. İsmi anılan ilk oyuncu ise Clint Capela. Houston Rockets’ın teklifinden memnun olmayan Capela 4 yıl/100 milyon dolar kazanabileceği bir kontrat arayışında. Geçtiğimiz sezon performans olarak çok büyük bir yükseliş yaşayan ve en elit çember savunucularından biri haline evrilen İsviçreli dev adamın en büyük sıkıntısı ise hücumdaki kısıtlılığı. Ancak Lakers’ın hücum anlamında yetenekli isimlere sahip olması Capela’nın bu sıkıntısını gözardı edilebilir bir konuma getirebilir.Aynı zamanda savunma anlamında da elit seviyede bir çember savunucusu her zaman her takıma lazımdır. Bundan dolayı Capela hamlesi Lakers için nokta atışı bir hamle olur. Mevcut durumda pota altı rotasyonu için sadece Moritz Wagner ve Javale McGee’e sahip olan LA ekibi, muhakkak bir ekleme yapacaktır.  Ama bu ekleme Capela mı olur, bir başkası mı olur, şuan için bir şey söylemek zor. Bakalım önümüzdeki günler bize neler gösterecek.

 

Enes İhsan Çelik

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here