Kolejlerin Parlayanları

953
Kolejlerin Parlayanları

Her yıl NBA’in yeni yıldızlarını yetiştiren Amerikan Kolej Ligi(NCAA)’de şu ana kadar yaklaşık 15 maç oynandı. Buna bağlı olarak ‘’mock draft’’ denen sene sonundaki tahmini draft sırası ve oyuncuları da yavaş yavaş gündem olmaya başladı. Oyuncuların istatistiklerinin yanı sıra kolejlerinin itibarının yüksek olması ve takımlarının başarılarının da kayda değer bir öneme sahip olduğu yerde sene sonundaki 2019 NBA seçmelerinde ilk 5’ten seçilme olasılığı yüksek olan 5 oyuncuyu derledik. 

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

1.RJ Barrett(Duke) – Guard  

Sezona her yerde 1 numara olarak başlayan 2000 doğumlu Barrett takım arkadaşı Reddish ve Zion Williamson ile adeta çekişme halinde. 2.01 boyunda ve 95 kg olan RJ Barrett’in uzaması da hala durmamış durumda. Oyun stili ise James Harden’a benzetilebilir. İçeriye girişlerini kolayca smaçla bitirebiliyor, faul aldırmada gayet başarılı ve serbest atışları da çok iyi bir oyuncu. Şu ana kadar Duke forması ile 23.8 sayı 6.8 ribaund ve 3.8 asist ortalamalarıyla oynuyor. Onunla ilgili eleştirilerin ortak noktası ise şut tercihleri ve atış stili. İyi bir üçlükçü olmasına rağmen bazı kötü şut tercihleri üçlük yüzdesini %38 lerin altına kadar itiyor. Şüphesiz ki onun Duke ile sezon sonuna kadar neler yapacağı onun sıralamadaki yerinin değişmesini veya aynı kalmasını belirleyecek. 

2.Zion Williamson(Duke) – Forvet 

Lise yıllarından beri NBA takipçilerinin gözü üstünde olan Williamson kolej kariyerine de fırtına gibi başladı. Lisede yaşıtlarından oldukça kalıplı olan Williamson bir üst seviyede de aynı oyununu oynamaya devam ediyor. Şu ana kadar 19.8 sayı 9.4 ribaund ortalamaları yakalayan 2.01 boyundaki Zion Williamson tam tamına 129 kilo ve bu sene seçilmesi durumunda NBA’deki aktif en ağır ikinci oyuncu olacak. Kolej tarihinde onun yetenek seviyesinde ortaya çıkan oyuncu sayısı şüphesiz ki çok fazla değil. Ribaund, blok gibi defansif unsurlarda pota altında rakiplerinin gözünü oldukça korkutuyor. Eksiklerine baktığımızda göze ilk çarpan şey onun üstüne oynayan takımların savunmalarına karşı zorlanması. Öte yandan Williamson birebir savunmada istenilen seviyede değil. Fakat tüm bunları geliştirmesi halinde NBA’e potansiyel bir süperstar yaklaşıyor.

3. Cameron Reddish(Duke) – Guard/Forvet

Duke’un bir diğer parlayan yıldızı Reddish şu andaki tahmini seçmelerde kendine 3.-5. sıra  aralığında yer buluyor. 1999’lu Reddish’in son maça kadarki istatistikleri 13.5 sayı 3.2 ribaund olsa da onu bu kadar yukarılara çıkaran şeylerin başında fiziği geliyor. 2.03 boyunda ve 99 kilo olan Reddish oldukça atlet ve NBA’e çok uygun bir oyuncu. Oyunu çok iyi okuyan Reddish topla çok hızlı oynuyor. Bu sene seçmelere girecek oyuncular içinde saf yetenek olarak Zion ile başı çekiyorlar. Geliştirmesi gereken özelliklerinin başında şut ve sorumluluk almak geliyor. Reddish’in halihazırda ikilik yüzdesi ondan beklenilenden daha aşağıda. Duke’un kendi gücüne yakın rakiplerle oynadığı maçlarda da oyuncunun bazı zamanlarda top almak istemediği görülüyor. Eğer sene sonuna kadar Reddish bu handikaplarını lehine çevirirse gelecek sene çaylak olarak NBA’de önemli işler yapabilir. 

4. Bol Bol(Oregon) – Pivot 

İsmine oldukça aşina olduğumuz Bol Bol bir diğer yıldız adayı.  2.31 boyunda gelmiş geçmiş en uzun oyuncu olan Manute Bol’un oğlu olan Bol Bol 1999 doğumlu ve 2.18 boyunda. Babasının 80’lerdeki oyun stilinin bir benzerini oynayan Bol bundan şikayetçi gibi gözükmüyor. Çünkü babası o yıllarda 2.31 boyuna rağmen üçlük atabilen bir pivottu. NBA’de oyunun buna evrilmesi de Bol için bir artı getirmiş durumda. 21 sayı 9.6 ribaund ortalamaları yakalayan oyuncu %52 gibi bir üçlük yüzdesi de yakalamış durumda. Modern bir uzun olmasına rağmen handikaplarından biri ayaklarının yavaş olması. Oyun kurucu ile oynanan ve içeriye devrilmesi gereken pozisyonlarda onu sıkıntıya düşüren şey de bu. Uzun boyuna rağmen gücü çok fazla olmayan oyuncunun NBA’de iyi işler yapabilmesi için güçlenmesi de gerekli.  

5.Nassir Little(North Carolina) – Forvet

Sezon öncesi daha aşağı sıralardan gösterilen Nassir Little her maç biraz daha gelişiyor. 1.98 boyunda 98 kilo olan Nassir tıpkı Reddish gibi bazı maçlarda çok fazla etki gösteremeyip tek hanelerde kalsa da fiziği şimdiden hazır denebilir. Son dönemlerde öneminin iyice arttığı kanat genişliği konusunda seçmelerdeki en iyi oyunculardan biri. 11 sayı 4.3 ribaund ortalamaları yakalayan Nassir şu anda ofansif yönünden çok defansif özellikleriyle dikkat çekiyor. NBA’de benzetilidiği isim ise Boston Celtics’in oyuncusu Jaylen Brown. Bu bakımdan onun gelişmesi gereken özelliği ise şüphesiz ki şut oluyor. %28 ile üçlük atan oyuncu geçmiş seneye göre yüzdesini arttırsa da hala elit seviyenin aşağısında. Bununla birlikte topla oynaması ve birebirde sayı çıkarması onu ligde yüksek seviyelere çekebilir. Kolejinin North Carolina gibi köklü bir kolej olması da onun için başlı başına bir avantaj gibi gözüküyor.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here