Koç Puanlaması: Nick Nurse – Toronto Raptors

789
Koç Puanlaması: Nick Nurse - Toronto Raptors

Bu yazıda Doğu Konferansının ikinci sıradaki takımı Toronto Raptors’ın yükselen ve göz önünde olan koçu Nick Nurse’ü inceliyorum. Bakalım son şampiyon kaç puan ve nasıl bir değerlendirme alacak?

Erken yaşta bu işin içine giren Nick, uzun süre İngiltere’nin alt liglerinde amatör seviyelerde koçluk deneyimi yaşadı.

Hayali olan Amerika serüvenine 2007 senesinde G-League takımı Iowa Wolves sayesinde ulaşmış oldu. 2013 senesine kadar G-League’de boy gösteren koç, o senenin başında Toronto Raptors takımına yardımcı antrenör oldu, derken, 2018 senesinin ortasında takımın baş antrenörlüğüne getirildi ve sonrası sizin de bildiğiniz gibi şampiyonluğa uzanan, Toronto Raptors’a tarihinin ilk madalyasını getiren bir yolculuk…

Kendisinin hayat hikayesini aklımda tutarak 🙂 değerlendirme ve puanlandırma yazıma başlıyorum.

1 – Nurse’ün Vazgeçilmez Savunma Anlayışı, One-and-Box (+)

Her ne kadar üst seviye basketbolun içerisinde artık yer alan bir savunma anlayışı olmasa da, Nick Nurse’ün -NBA Finalleri dahil- en üst mecrada bile kullanmaktan çekinmediği One-and-Box belki de Toronto’ya tarihinin ilk şampiyonluğunu getiren sistemin en önemli yapı taşıydı. One-and-Box’ı kısaca şöyle açıklayabilirim: Rakibin en ciddi hücum tehdidini adam adama savunup geri kalan dört oyuncuyu 2 önde 2 arkada kare şeklinde dizip alan savunmasıyla adam adama savunmanın birleştirildiği savunma seti. Motion offense, yani hücumda sürekli hareket halinde olunma durumunda işe yaramasını beklemediğim sistem, 2018 Warriors karşısında bile takır takır işlemişti. (106 Sayı ortalaması ile ligin en az sayı yiyen takımı oldu)

2 – Hücumda Bitmek Bilmeyen Varyasyonları ve Oyuncu Seçimleri (+)

Ligde bulunan takımlar içerisinde hücum anlamında ilk 3’e girebilecek çeşitliliğe sahip olan Raptors cephesi, bunu oyuncu havuzundan ziyade, bu oyuncu kadrosuyla neler yapabilirim düşüncesiyle yola çıkan ve güzel sonuçlar elde etmeyi başaran Nick Nurse’e borçlu desek yanılmış olmayız. Dış hücüm oyunu var, içeriden alçak-yüksek post oyunu var, dip çizgi oyunu var, pick&roll, pick’n pop var gibi gibi… İşin en önemli noktası, bu oyunları takımdaki oyuncularına göre kurgulayıp düzenleyebilmesi. Öte yandan, takıma kazandırdığı ve formunu ciddi anlamda yükselttiği oyunculardan da bahsedeyim. 

Nick Nurse Öncesi

  • Pascal Siakam – 7.3 PPG  4.5 RPG 2.0 APG
  • Fred VanVleet – 8.6 PPG  2.4 RPG 3.2 APG
  • Norman Powell –  5.5 PPG 1.7 RPG 1.3 APG
  • OG Anunoby –    5.9 PPG 2.5 RPG 0.7 APG

Nick Nurse Sonrası

  • Pascal Siakam –  23.7 PPG 7.7 RPG  3.5 APG
  • Fred VanVleet –  17.6 PPG 3.9 RPG 7.0 APG
  • Norman Powell –  15.3 PPG 3.9 RPG  1.7 APG
  • OG Anunoby –     10.1 PPG 5.4 RPG 1.6 APG
3 – Enteresan Molaları ve Orta Mesafe Şut Oyununu Çok Tercih Etmemesi (-)

Geçen sene NBA Finallerinin 5.maçında Toronto, Kawhi’ın arka arkaya bulduğu 10 sayı ile geriden gelip 103-97 öne geçmişken aldığı mola sonrasında Klay-Steph ikilisinin 40 saniyede bulduğu 9 sayıyı engelleyememiş ve maçı 106-105 kaybetmişti. Molalarında zamanlama hatası yaptığını bu senede biraz gözlemlediğimi söyleyebilirim, ancak çok çok önemli bir konu değil tabii ki de. Diğer bir nokta ise, şut setlerine çok yanaşmaması… Zamanında Dany Green’e çok şut seti yaratmadığı için eleştirilen Nurse, bu sene de takımına özellikle orta mesafeli şuta dayalı oyun çok fazla oynatmıyor ve bence bu oyuncu yapısıyla oynatılabilecek bir hücum çeşidi. 

Özetlemek gerekirse, Toronto, Kawhi’ın ayrılışına beklenenden daha güçlü bir reaksiyon vererek şu anda güzel bir ivme yakaladı. Konferans finali, en azından konferans yarı finali bekliyorum. Bakalım Nick Nurse kaç puan almış…

Nick Nurse

Hücum gücü – 9

Defans gücü – 8

Set kalitesi – 8

İletişim becerisi – 10 

Takım otoritesi – 9

Tecrübe seviyesi – 7


Genel Puanı – 8.5

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz