Koç Puanlaması: Mike Budenholzer – Milwaukee Bucks

Koç Puanlaması Mike Budenholzer - Milwaukee Bucks

Doğu konferansı lideri Milwaukee Bucks, son 7 maçından galip ayrılarak 51-8 gibi bir başarı grafiği tutturmayı başardı.

Takımı bu başarıya götüren en önemli faktörün Giannis olduğu gerçeğine katılıyorum ancak iki kere yılın koçu seçilen, 17 sene Popovich’in yardımcılığını yapan ve 7 senedir baş antrenörlük seviyesinde çok güzel işlere imza atan Mike Budenholzer’ın hakkını vermeden de geçmeyelim diyorum.

Kendisinin basketbol anlayışını başka bir yazımda zaten detaylı inceleyeceğim ama özet halinde bahsetmek istediğim noktalara bir değinip puanlamasını yapalım.

Mike Budenholzer – Artılar ve Eksiler

1 – Giannis’i Hedef Oyuncu Olarak Takıma Empoze Etmeyi Başarması (+)

Antetokounmpo’nun son dört senedeki gelişimini göz önünde bulunduracak olursak bulunduğu takımdaki en önemli oyuncu olmasını tabii ki de anlayabiliriz. Ancak Bucks’ın oyun sistemine tam olarak uyması ve hedef oyuncu konumunda bu kadar efektif işler sergileyebilmesi tamamıyla takımın koçu Mike Budenholzer’ın sahip olduğu oyun anlayışı ve takımın kalanına Giannis üzerinden oynayacakları oyunu çok iyi aktarmış olmasıyla alakalı.

2 – Giannis Saha Dışındayken Oynanan Oyun (+)

Giannis saha dışındayken takım sadece ofansif anlamda değil, aynı zamanda defansif anlamda da büyük bir güçten yoksun kalmış oluyor ancak Mike’ın bununla alakalı da güzel bir çözümü var. Hücumda Giannis yokken oyun setleri tek bir oyuncuya yönelmekten çıkıyor ve farklı hücüm varyasyonları görebiliyoruz mesela dış şut tehditleri: Korver, Middleton, Bledsoe, George Hill, Brook Lopez gibi oyuncular bu dakikada skor yükünü dış şutlarla çekebilecek oyuncular. 

Savunma anlamında ise daha karşı takım tepeden hücuma başladığı anda Bledsoe – Middleton ikilisinin ön alanda yaptığı hareketli savunma ve Brook Lopez’in boyalı alanı çok iyi kapatması sayesinde takım Giannis saha dışındayken de savunmada iyi işler çıkartabiliyor.

3 – Rakibi Üçlük Kullanmaya Zorlama Anlayışı (+,-)

Son olarak savunmayla alakalı bu bilgiye de değinip puanlandırmaya öyle geçiş yapalım. Budenholzer, Atlanta Hawks döneminden beri savunma anlamında bir konuda çok ısrarcı : Rakibi dış şuta zorlamak.. 

Bu savunma anlayışının negatif etkilerinden bir tanesi, Bucks ligin en çok üçlük yiyen takımı konumunda. ( Maç başına 13.9 üçlük) 

Bu savunma anlayışının pozitif etkilerinden bir tanesi, Bucks rakiplerin en düşük yüzdeyle hücum ettiği takım konumunda. ( Rakiplerin saha içi yüzdesi %41.1)

Özetlemek gerekirse Milwaukee şuanda bence doğru bir yolda emin adımlarla ilerliyor. Kendilerinden beklentim en kötü ihtimalle konferans finali. Takımı bu potaya sokan koç Mike Budenholzer’ın puanlaması:

Mike Budenholzer

Hücum gücü – 9

Defans gücü – 8

Set kalitesi – 9

İletişim becerisi – 8 

Takım otoritesi – 9

Mücadele azmi – 8

Basketbol bilgisi – 10

Tecrübe seviyesi – 9


Genel Puanı – 8.8

Berke Bekem

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz