Kobe ve Shaq Arasındaki Krallık Kavgası

2305
Kobe'ye Pas Atmıyoruz Beyler!

Milenyum yılının başlarında NBA şampiyonluğunu elde eden Los Angeles Lakers ekibinin iki yıldız ismi Shaq ve Kobe. NBA’de gelmiş geçmiş en etkileyici ve en iyi ikilisi olma potansiyeline sahip iki yıldız. 96 yılında Lakers’a geçen Shaq ve Charlotte’tan takas edilen Kobe Bryant.

Bu ikili ilk şampiyonluklarını 1999-2000 sezonunda elde etmişti. Bu dönemin bir başka özelliği ise Shaq ve Kobe ağız dalaşının başlamasıydı. Kobe’nin ‘’Gerektiği kadar top kullanamıyorum tüm topları Shaq harcıyor’’demesinden sonra fitil ateşlenmişti. Kobe daha çok üstü kapalı bir şekilde basına demeçler verse de bu konuya değinmeden geçmiyordu. Shaq ise kendine has tarzı ile iğneleyici bir şekilde laflarını atıyor cevap vermekten kaçınmıyordu.

İlk şampiyonluğun ardından 00-01 yıllarında bu gerginlik iyice artmıştı. Kobe Bryant, basına Shaquille O’Neal ile maç içinde top bölüşmekten bıktığını maç boyunca topların ona indirilmesinden sıkıldığını söylüyordu. Shaq de daha fazla sessiz kalamadı ve Kobe’nin elinde olsa maç boyunca tüm topları kullanacağını, onun maçı kazanmak gibi bir düşüncesi olmadığını tek amacının sayı ortalamasını yükselterek herkesten üstün olduğunu göstermeye çalışan, egosu altında ezilen ve sevilmeyen zengin bir züppe olduğunu söyledi. Bu atışmalar sezon içinde devam etse de NBA şampiyonu Lakers ve final MVP’si bir kez daha Shaq olmuştu.

Ard arda gelen iki şampiyonluğa rağmen ölü sezonda herkes Shaq ve Kobe ikilisinin arasındaki soğuk savaşın büyüyeceğini ve belki de bu 2 oyuncudan birinin takımdan ayrılacağını düşünüyordu. Ama böyle olmadı. İki oyuncu birbirlerini öven ve yücelten demeçler vermeye başladı. Buna en çok sevinen coach Jackson oldu. Çünkü yeni sezonda bu süper ikilinin çok iyi anlaşmaları Lakers’a yeni rekorlar getirebilirdi. Yaz boyunca Shaq, yeni sezonda Kobe’nin MVP ödülüne ulaşacağını umduğunu söylerken, Kobe de Shaq’ın vazgeçilemez ve durdurulamaz bir oyuncu olduğunu söylüyordu. Ve hatta bir makinenin dişlileri gibi olduklarını ikisinin de görevlerinin farklı olduğunu ve kazanmak için ne gerekiyorsa onu yapacaklarını söylüyordu. Bu sezon sonunda LAL üst üste 3. şampiyonluğunu Shaq ise MVP ödülünü bir kez daha elde etti.

Takımdan ayrılan isim 2004 yılında Shaq oldu. Ayrılma sebebi olarak Kobe ile olan atışmalarından çok şampiyonlukların gitmesi gösterildi.

Tüm olumsuzluklara rağmen bu iki yıldız Lakers’a şampiyonluklar kazandırdı. Ve kendilerini NBA tarihine altın harflerle kazıdı.

Kuzey Kılıç

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here