Michael Jordan’ın Hırsı Sağlıklı Mı?

321
Jordan'ın Hırsı Sağlıklı Mı?

Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor: Ben psikoloji bölümü veya tıp bölümü mezunu değilim ve burada yazdıklarımın hiçbiri bilimsel bir nitelik taşımamakla birlikte sadece benim kişisel izlenimlerim ve fikirlerimden oluşmaktadır.

Jordan’a ve Kobe’ye baktığımızda onların en öne çıkan özelliği hırslarıdır. Birisi kendisine sürekli hayali düşmanlar yaratarak, diğeri ise ne olursa olsun hedefine koyduğu adamı geçmeyi düşünürek sürekli kürek çekmeye devam ettiler. Kobe’nin olayı biraz aslında farklı: şöyle ki Kobe’nin geçmesi gereken bir hedefi vardı ve bu hedef hiçbir zaman hayal veya kafada kurgu değildi. Sahaya çıktığı andan itibaren hedefine koyduğu tek şey Jordan’ı geçmekti… Burada geçip geçmediğini konuşmayacağız, hırslarını değerlendireceğiz.

Kobe’yi açıkladıysak asıl konumuza yani Jordan’a dönebiliriz. Dokümantasyonu neredeyse hepimiz izlemişizdir, orada sürekli duyduğumuz cümle neydi? “Bunu kişisel algıladım.” Aslında bu çok önemli bir cümle çünkü Jordan’ın bütün motivasyonunu gösteriyor. Jordan evinde uzanan bir yılana benziyor; ne zaman ki gelir onu rahatsız ederseniz, size saldırıyor. Kevin Garnett’in sözlerini unutmamak gerekiyor: Bir maçta ona karşı Trash-Talk yaptım ve bizi ezdi geçti. O günden sonra bir daha asla kendisine Trash-Talk yapmadım.” diye açıklama yapmıştı. Bu açıklama da aslında evinde yatan yılanın ne kadar tehlikeli olduğunu anlıyoruz.

Peki hayali düşmanlar yaratmak dedik… Bu, bu kadar kolaysa neden herkes yapamıyor? Aranızdan eminim ki hayali düşman yaratmayı ve bir Jordan gibi hırslı olmaya çalışanlar olmuştur… Nitekim ben denedim fakat o kadar kolay değildi. Hayatta boşa kürek çektiğimizi düşündüğümüz, yorulduğumuz anlar vardır. İş hayatı, ilişki problemleri, aile problemleri, maddi sıkıntılar, küçüklük travmaları gibi gibi bu listeyi uzatabiliriz. Bu sırada kendinizi yorgun, boşa kürek çekiyormuş gibi hissedebilirsiniz. İşte işin zorluğu zaten burada başlıyor. Jordan için ‘belki’ sağlıklı olan bu davranış aslında sizin mental yapınıza uymayabilir çünkü benimkine uymamıştı. Kendimi hırslı bir insan olarak da nitelendirsem, beynim arada dinlenme ve sakinleşme ihtiyacı duydu.

Beynimizin de dinlenmeye ihtiyacı olduğu gibi bazı karakterler özeldir. Bu yüzden bir Jordan, LeBron, Tom Brady, Federer veya Muhammed Ali gibi isimler çıkıyor. Sınırsız bir çalışma, yorulmama ve emek gerekiyor. Birçok insan başlamadan bırakırken, geri kalan büyük bölümü ise başladıktan kısa bir süre sonra bırakıyor ve kalan küçük kısım ise uzun bir süre devam ettikten sonra bırakıyor. Burada aslında başkalarının yöntemlerini denemek yerine, kendi karakterimize ve beynimize uygun olan yöntemlere yönelmek daha doğru olabilir.

Özetlemek gerekirse, Jordan için ‘sağlıklı’ olan bu durum sizler için olmayabilir. Kendimi ileri atacağım derken bir bakmışsınız, o kadar yorulmuşsunuz ki daha fazla hiçbir şey yapmak istemiyorsunuz çünkü Jordan’ın kendi kendine bulduğu bu ‘hayali düşman yaratma’ yöntemi aslında oldukça yorucu ve zor…

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz