John Beilein: Deha

402

Peri masalını LeBron James ile yaşayan Cleveland Cavaliers, Kral’ın Holywood cazibesine kapılmasının ardından 2018-2019 sezonunu rejenerasyon tadında geçirdi. Genç nüvesi ve draft sıralamasındaki beşinci seçim hakkı Cavs için yeni bir sayfa niteliği taşıyor ve bu sayfa için de en iyi yazarlardan birine sahipler. Bayanlar ve baylar karşınızda John Beilein…

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

‘’John 66 yaşında olmasına rağmen 15 yaşındaki bir çocuk gibi tutkulu. O bizi final hedefimiz yolunda hızlandıracak bir etken. Basketbol aklı ise… Bunu açıklamam için bir toplantıdan çok daha fazlası gerek.’’  Cleveland Cavaliers’ın sahibi Dan Gilbert.

Dan Gilbert’ın da söylediği gibi Beilein çocuk gibi bir tutkuya ve harika bir fizikçi gibi beyne sahip. Önce gençliği, sonra kariyeri ve son olarak da kendisini özel kılan setlerini resimli olarak açıklamaya çalıştım. Keyifli okumalar.

5 Şubat 1953. Yedi çocuklu Beilein ailesi, yeni üyesini karşılamak için hazır. Burt, New York’ta dünyaya gelen John Beilein, dokuz çocuklu hayvan işletmecisi ve elma çiftçisi ailenin sekizinci çocuğu. Tabii iki küresel savaşın ardından çiftçi bir ailede sekiz kardeşe sahip olmak beraberinde çeşitli sıkıntıları da getiriyor ancak ailenin bağları bütün bu sorunları aşmış vaziyette. Annesini kuzenleri Edward, Preston, Robert ve Frederick; Er Ryan’ı Kurtarmak adlı ünlü filmin gerçek kahramanları. John’un amcaları Tom Niland ve Joe Niland ise Western New York’ta yaşam boyu basketbol koçluğu yapan insanlar. Uzak kuzenlerinden gelen ilham, amcalarının basketbol uğraşı ise hem tutku hem de teknik için John Beilein’ın gelecek kariyerini erkenden dürten etmenler.

Lockport’ta yer alan DeSales Lisesi’ni bitirdikten sonra Wheeling Üniversitesi’nde okumaya hak kazanan Beilein, 1971-1975 yılları arasında üniversitenin yıldız basketbol oyuncularından birisi oldu. 1975 yılında tarih bölümünden derece ile mezun olduktan sonra Doğu New York’a giderek Newfane Lisesi’nde koçluk kariyerine başlamaya karar verdi; başarılı bir oyuncuydu ancak aklı fikri parkenin kenarındaki özel beyin olmak üzerine kuruluydu.

Division III, Division II seviyelerinde çeşitli lise ve üniversitelerde hem koçluk, hem asistanlık yapan John Beilein, 1987 yılında Division I ekibi Canisius ile koçluk için görüşme yaptı ancak yetersiz görüldüğü için reddedildi. Daha sonra Division II’de çalıştırdığı Le Moyne takımına daha fazla ağırlık vermeye başladı; çalışmalarını iyiden iyiye yoğunlaştıran Beilein, 1988 yılınca MCC Yılın koçu ödülünü kazandı takımı ise ulusal sıralamada 14. olurken, kendi konferansında mutlu sona ulaştı. Ertesi sezonlarda oyuncuların bireysel performanslarını yüceltmesiyle öne çıkan Beilein, 1992 yılına kadar Division II’de başarıdan başarıya koştu. Bütün bu başarılar ulusal medyanın ilgisini çekmiş ve bir üst seviyedeki takımları da etkilemişti.  1992 yılında başvurduğu ama olumsuz yanıt aldığı Canisius, John Beilein’e teklif götürdü; yıldızı parlayan koç teklifi seve seve kabul etti.

John Beilein, Canisius ile zaferin tadını çıkarıyor.

Amcalarının büyük hayranlık beslediği Canisius, John’un küçük yaşlarda sevgi beslediği bir kulüp olarak onun basketbola yönelmesinde büyük rol oynadı.  Belki de bütün bu hayranlık, Beilein’dan ziyade okulun havasını değiştirecekti.

John Beilein gelmeden önce 8-22’lik berbat bir sezon geçiren Canisius, kadrosunun yıldızlarını bir türlü doğru mantığa oturtamamıştı. Yeni koçun gelmesiyle beraber ilk başta asistan kadro değişti ve aynı kadro, Beilein yönetiminde 15-0’lık derece alarak okul tarihine geçecekti. O yıl, Metro Atlantic Konferansı Yılın Koçu Ödülü’nü kazanan Beilein için 1994 NCAA, farklı bir hava taşıyordu zira kariyerinde ilk kez bu kadar iddialı bir kadro ile kolej mitinde yer alması mümkün oldu. Ancak yarı finalde Loyola Üniversitesi karşısında alnın mağlubiyet hayallere kısa bir ara verdi.

Daha sonraki iki sezonda MAAC Turnuvası’nda yıldızı parlayan Canisius, her iki yılda da yarı final sürecinde elenmeye mahkûm oldu. 1997 yazında Richmond ile anlaşan Beilein, Canisius’ta yarattığı zone savunma ve geometri açımlı hücum stratejisi ile milenyumun ana hatlarını birkaç yıl önceden vermeye başlamıştı…

2002 yılına kadar Richmond Spiders’ta görev alan John Beilein beş sezonda 100-53’lük derece elde etti. Her sezon NCAA heyecan yaşasa da mutlu sona ulaşamadı ancak ulusal sıralamada takımını ilk 10’a kadar taşıması Beilein’ı özel kıldı. Koçluğu altında Jarod Stevenson’ın yıldızını parlatırken, üç kez çeşitli alanlarda Yılın Koçu Ödülü’ne layık görüldü. 2001-2002 sezonu sona ererken Rutgers’ın teklifini reddeden Beilein, daha sonra Batı Virginia’dan gelen teklifi kabul etti.

Batı Virginia kariyeri rüştünü iyiden iyiye ispatlamaya başlayan Beilein için hikayenin en can alıcı noktalarından oldu. 2004-2005 sezonunda Elit Sekiz arasına kalan Virginia, 10. sıradan girdiği 2004 Big East turnuvasında zafere ulaştı. 2006-2007 sezonunda gelen NIT Şampiyonluğu ise koç için somut başarıların önemli bir vitrini olacaktı. Zira bu vitrin Beilein için mitleştirme aşamasını getirecek olan Michigan kontratına gidiyordu…

3 Nisan 2007, Michigan Üniversitesi Tommy Amaker’dan boşalan koçluk pozisyonuna John Beilein’ın getirildiğini açıkladı. 11 sene sürecek olan Michigan macerasında programın en çok galibiyet elde eden koçu ünvanına erişecek olan Beilein; iki kez ulusal şampiyonluk, iki kez normal sezon Big TTen şampiyonluğu, iki kez konferans liderliği ve beş Sweet Sixteen tecrübesi yaşatacaktı.

John Beilein, West Virginia’dan Michigan’a geldiğinde Ed Martin skandalı ve Fab Five, NCAA yaptırımları ile uğraşan bir programı devralmıştı. Beilein, Michigan basketbolunu diriltti. Bir yazılımcının 0 ve 1 işlemleri ile yeniden yazdığı bilgisayar programı gibi, kökten başlayarak Michigan basketbolunu yeniden düzene soktu.

3 Nisan 2007

Tommy Amaker’ı kovan Michigan Wolverines, West Virginia’da parlayan ve daha önceki deneyimlerinde de kendisini gösteren John Beilein’ı takımın başına getirdi.

15 Mart 2009

John Beilien, Michigan’daki ikinci sezonunda takımın 11 yıl boyunca uzak kaldığı NCAA apoletine yeniden ulaştı. İlk turda Clemson’u süpürdükten sonra Tigers’ı da eleyen takım, Güney bölgesinde ilk 10’a kadar yükseldi ancak daha sonraki turda Blake Griffin’in yıldızı olduğu Oklahoma’ya yenildi.

2011-2012

1986’dan beri ilk kez normal sezon konferans lideri ünvanını kazanan Michigan, Big Title’ın sahibi oldu. NCAA turnuvasında ise Ohio State’e elenmekten kurtulamadı ancak ışık gelecek için oldukça parlak görünüyordu.

2012-2013

Tarihinin en iyi bireysel yıldızlarını Beilein yönetiminde parlatan Michigan, gelecekte NBA’e göndereceği 6 NBA oyuncu ile de övünç kaynağı yakaladı. Wolverines, o sezon boyunca kolej basketbolunun en iyi takımı olarak kabul edildi ve Trey Burke, yılın en iyi oyuncusu seçildi.

2013-2014

All American ve Big Ten kategorilerinde yılın oyuncusu seçilen Nik Stauskas, John Beilein’ın büyük kolej yüceltmelerinden birisi oldu Onun önderliğinde Big Title’ın sahibi olan Wolverines, NCAA’de ise son sekize kadar ilerledi.

8 Mart 2017

Michigan Wolverines, Sweet Sixteen için uçak yolculuğu yapıyordu ancak herkesi şok eden bir olay yaşandı… Kalkış sırasında pilotlar tarafından yanlış yönlendirilmesi uçağın pistte kaymasına neden oldu. Boeing MD-83 model uçağın burnundaki mekanik problemin de kazayı tetiklediği belirtildi. Uçak geniş hasar alsa da hem takım, hem de kabin personeli zarar almadı.

2 Nisan 2018

33-8’lik normal sezonun ardından Big Title için Villanova ile karşılaşan Michigan, Jordan Poole’un müthiş oyununa rağmen rakibini mağlup edemedi.

6 Haziran 2018

NBA’de Detroit Pistons ve Utah Jazz ile görüşen John Beilein, Michigan’da kalacağını açıkladı.

13 Ocak 2019

John Beilein belki de kariyerinin en görkemli başlangıcına imza attı. 2012-2013 yılında 16-0 ile başlayan Michigan, bu sezonu 17-0 ile açtı.

28 Mart 2019

O zaman kimse bilmiyordu ancak Beilein, Michigan ile son maçına çıktı. Sweet Sixteen’de Texas Tech ile karşılaşan Wolverines, maçtan 63-44 mağlup ayrıldı.

13 Mayıs 2019

John Beilein, NBA takımlarından Cleveland Cavaliers ile anlaştı.

Evet değerli okurlar, işte John Beilein’ın katlanarak artan koç ivmesi böyle gelişti peki onu özel kılan taktik dehası nerede saklı?

Yukarıda gördüğünüz şema John Beilein’ın kariyerindeki ilk spesiyallerinden birisi. Top elinde olan oyun kurucu, dört numaranın perdesini alarak sol dibe gidiyor ve topu dört numaraya veriyor. Top değişimi sırasında iki numara sağ dibe giderken üç numaranın alan açımı için perde yapıyor. Pivot ise post yerleşiminde sağ tarafa geçiyor.

Setin ilk aşamasından sonra top elinde olan dört numara geometriyi daha doğru oturtmak için sahayı ortalıyor ve bu sırada üç numaranın perdesinden yararlanıyor. İki kez switch savunmasını alan dört numara sağ penetre kanalını pivotun perdesi ile birlikte boş bir şekilde kullanıyor.

Bu setin diğer alternatif sonunda ise dört numara üç numaralı arkadaşına pası vererek topsuz perde alır ve içeriye boş kat ettikten sonra sağ forvette şut imkanı bulur. Tabii pivotun diplerde yer alan arkadaşlarına perde yapıp turnike veya orta mesafe şansı vermesi de mümkün.

Bu spesiyal hücumunu zaman zaman pivotu tepeye çıkararak da uygulayan John Beilein, Michigan’daki oyuncu kadrosu sayesinde repertuvarını oldukça genişletebildi. 2-3 zone hücumunda seçtiği flash varyasyonu oyun kurucudan forvetlere oradan da serbest atış çizgisine perde alıp gelen oyuncunun orta mesafe şutu ile bitiyor.  Aşağıdaki resim bir örnek.

Bir başka zone setinde ise 1/4 paslaşması sırasında iki numarayı boyalı alanda pivot perdesini alarak sağ dibe kat etmesi başlangıcı sağlıyor. Katın ardından üç numara oyun kurucunun yanına sokularak topu alıyor ve dört numaraya aktarıyor. Sağ dipte yer alan iki numara perdeye pivot yaparak savunmayı üstüne çekerken dört numaranın o sıradaki ikili baskısı da ortadan kalkıyor ve iki varyasyonlu skor üretme meydana geliyor. Seti aşağıda görebilirsiniz.

Evet, John Beilein’ın harika aklını anlatmakla bitiremeyiz ancak yukarıda açıklamaya çalıştığım birkaç örnek sanırım o bitiremeyeceğimiz anlatı hakkında bazı fikirler veriyor. Ve burada değinmemiz gereken nokta Cleveland Cavaliers. Temsilcimiz Cedi Osman’ın da formasını giydiği Cavs, toplu ya da topsuz setleri oynamak için biçilmiş kaftan bir kadroya sahip. John Beilein’ın playbook’unu göz önüne aldığımızda tam bir win-win durumu ortaya çıkıyor.

John Beilein’ın yaptıklarını ve dahiyane setlerini anlatmaya çalıştığım bu yazı umarım keyif vermiştir. NCAA’in basketbol aklının en büyük temsilcilerinden birini NBA arenasında görmek sanırım hepimiz adına olumlu olacak.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here