Jan Vesely, MVP Vesely

673

Onu kısaca tanıtacak olursak:

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Euroleague sahnesine Partizan’da çıkan, gelecek vaad eden bir oyun sergileyen Jan Vesely NBA’de 2011 yılında Washington Wizards tarafından draft edildi fakat orada kendi çizgisinden oldukça uzaklaştı ve hayal kırıklıkları dolu geçen 3 yılın ardından Avrupa’ya döndü sonrasındaki süreçte ise Fenerbahçe Basketbol ailesine katıldı. 2014-15 sezonunda başlayan bu birlikteliğin şu an beşinci sezonundayız ve Jan Vesely geldiği ilk günden bu yana üstüne koyarak ilerlemeye devam ediyor öyle ki Çek oyuncu bu sene normal sezonun en büyük MVP adayı konumunda.

Şimdi ise Jan Vesely hakkında konuşmadan önce oyuncunun Fenerbahçe forması altında geçen sezonlarının istatistik ortalamalarına bir göz atalım isterseniz :

  2014-15 2015-16 2016-17 2017-18 2018-19
Sayı Ort. 11.2 11.9 9.6 12.5 14.9
Sahaiçi Yüz. 63.6 62.2 57 60.9 68.7
Ribaund 5.37 6.78 4.52 5.11 5.8
Asist 0.79 1.60 1.44 1.55 2.8
Top Çalma 0.79 0.82 1.02 0.94 1.7
Faul Yüz. 49.1 45.3 55.7 70.7 83.9
Blok 0.96 0.95 0.55 0.70 0.40

Geçtiğimiz dört sezonda da Fenerbahçe ile Final Four oynayan Jan Vesely bu dört yılda üç final oynayıp finallerin birinde de şampiyonluk kazandı ; aynı zamanda iki kez Euroleague’de yılın beşine seçildi. Sarı lacivertlilerin bu seneki normal sezon performansını da göz önünde bulundurursak beşinci Final Four’un gelmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Kaybedilen iki finaldeki performansıyla zaman zaman eleştirilse de onun değerini normal sezonda takımı için yaptıklarını göz önünde bulundurunca bu eleştirilerin dozajını kaçırmanın saçma olacağını basketbolun sıkı takipçileri kolayca kavrayabiliyordu.

Şu ana kadar normal sezonda sadece 2 mağlubiyet alan Fenerbahçe’de Vesely ligi domine eden bir performans sergiliyor öyle ki Çek oyuncu kendi ortalamasının üstünde asist katkısı verip serbest atış yüzdesini kısa oyuncuların bile kıskanacağı bir seviyeye çekmiş vaziyette. Oyunun her alanında etkin rol oynayan Vesely PIR değerinde sezonun en iyisi, top çalma sıralamasında sezon ikincisi konumunda.

Fenerbahçe Beko organizasyonu NBA’e en değerli oyuncularını teker teker yollarken Jan Vesely gelen tekliflere fazla kulak asmadı ve yoluna Fenerbahçe Beko’da devam ediyorüstelik olarak da çıtasını inanılmaz bir seviyeye çıkarttı. Pivot pozisyonunda oyun görüşü bu kadar üst seviyede bir performans sergilemek ; asist ve top çalma istatistiklerini neredeyse iki katına çıkarmak ; skora, takım savunmasına ve ribaunda düzenli olarak katkı vermek Euroleague GM’lerinin de gözünden kaçmadı. Zira Euroleague GM’lerine yöneltilen ‘‘MVP adayınız kim ?’’ sorusuna verilen cevapların %50’si Jan Vesely.

Peki Jan Vesely’in bu yükselişinin sonundaki durağı NBA olur mu ? Geçtiğimiz günlerdeki bir röportajında NBA kapısı benim için henüz tam olarak kapanmadı diyen Çek pivot Fenerbahçeli taraftarları endişelendirdi. Takımın efsanesi olarak görülmeye başlanan adına şarkılar yazılan Vesely’nin olası ayrılığında Fenerbahçe Beko’yu nelerin beklediğini kestirmek ise güç.

Uzun vadede Vesely nerede olur bilinmez fakat sezonu bu ivmeyle oynamaya devam ederse oyuncunun normal sezon MVP’si olmasının ve eğer takım şampiyon olursa da en önemli payın Vesely’e ait olmasının kimseyi şaşırtmayacağını söylememiz pek de yanlış olmaz.

Gelişen oyun zekasının ve set bilgisinin ardından onu basketbolu bıraktıktan sonra düşünecek olursak belki de bundan seneler sonra onu Euroleague sahnesinde ‘‘başantrenör’’ olarak görürüz. Uzunlardan başarılı koç olmaz paradigmasını yıkacak kadar zeki ve gelişime açık olduğunu bize oyunculuk kariyerinde ispatladı, benim için koçluk görevini de başarıyla yapması hiç sürpriz olmaz.

Vesely’nin atletizmi, hırsı, yeteneği ve gitgide artan oyun zekasının birleşimi bize eşsiz bir basketbol zevki yaşatıyor. Umarız ki onu Fenerbahçe Beko formasıyla önümüzdeki yıllarda da izlemeye devam ederiz zira onu izleyebilmek hatta onu Fenerbahçe Beko formasıyla izleyebilmek biz Türk basketbol severler için büyük bir şans ; Jan Vesely’nin kıymetini bilmekte yarar var.

Onur Kavuk

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here