Hoş Geldin Anadolu Efes: Anadolu Efes-Olympiacos

149
Hoş Geldin Anadolu Efes: Anadolu Efes-Olympiacos

Turkish Airlines EuroLeagueçift maç haftasında temsilcimiz Anadolu Efes, Sinan Erdem Spor Salonu’nda Olympiacos’u ağırladı. Efes taraftarı Sinan Erdem’de güzel bir atmosfer oluşturdu.

Anadolu Efes, mücadeleye Rodrige Beaubois’nın üst üste sayıları ile başladı. Beaubois, savunma tarafında da özellikle ilk periyotta yaptığı sert savunma ve üst üste bloklarıyla hem Tyler Dorsey’i maça hiç sokmadı hem de takımın ateşleyici oyuncusu oldu. Vasilije Micic ise üst üste faul çizgisine giderek skora katkı verdi. Olympiacos ise özellikle Sasha Vezenkov ve Moustapha Fall ile bulduğu sayılarla Efes’e eşlik etti. Savunmada Efesin’in boyalı alandan yapılan hücumları durdurmakta yetersiz kaldığı ilk çeyrek Olympiacos’un 25-23 üstünlüğüyle geçildi.

İkinci çeyreğe başlarken Thomas Walkup’ın faul sorunu nedeniyle kenarda kalması hücum tarafında Efes kısalarının üzerindeki baskının hafiflemesine neden oldu. Walkup yerine oyuna giren Kostas Sloukas ise hücum tarafında oynattığı ikili oyunlarla zaman zaman problem yaratsa da savunma zaafiyeti nedeniyle Efes, çoğu zaman onun savunduğu oyuncu üzerinden hücum etti ve sayıları buldu. İkinci çeyreğin sonlarına doğru Beaubois’nın maç boyu süren muhteşem hücüm performansına Micic de eşlik edince üstünlüğü almayı başardı. İlk yarının son hücumu Efes’e kaldı. Micic ile kullanılmaya çalışılan son topta Micic potaya penetre etmeye çalışırken top kaybını yapınca McKissic hızlı hücumda tam süre bitmeden smacı vurdu. Efes devreye farkı daha da açarak girmeyi hedeflerken son top ile birlikte soyunma odasına giderken 44-44 eşitlik vardı. İkinci çeyrek skoru: Anadolu Efes 21-19 Olympiacos

Üçüncü çeyrekte ise Efes adına Adrien Moerman sahneye çıktı ve üst üste bulduğu sayılar ile çeyreğin kahramanlarından oldu. Bununla birlikte aldığı kritik ribaundlar ile de savunma tarafında sertliğin yukarı çekilmesine yardımcı oldu. Moerman’ın yanına Simon, Larkin ve Micic de katılınca Efes oyunu daha yüksek tempoda, istediği gibi oynama şansı buldu ve hücum akıcılığı artmaya başladı. Üçüncü çeyrekte Bartzokas, Sloukas’ı kullanmayı tercih etmedi. Bunun en büyük sebebi savunmada yarattığı zaafiyet olmalı. Son periyota giderken Efes’in 68-66 üstünlüğü bulunuyordu. Üçüncü çeyrek skoru: Anadolu Efes 24-22 Olympiacos

Son periyotta sahada geçtiğimiz senelerden alışık olduğumuz Anadolu Efes’i gördük. Topu doğru paylaşan, tempolu oynayan, doğru şutları bulan bir takım vardı parkede belki de bu sezon ilk kez. Tüm oyuncuların oyuna katkı verdiği bir periyot oldu. Efes gerçekten de şampiyon bir takım gibi oynamaya başladı. Olympiacos, Efes’in çıktığı seviyeye ve tempoya yetişemedi ve oyun olarak adeta ezildi. Fakat tüm bunların kaynak noktası Efes’in son periyotta sertleşen savunmasıydı. Bu sezon bunu fazla göremesek de Efes’in takım olarak başarısının sırlarından biri savunmaları. Efes’in savunmada sertleşmesiyle hücümda tıkanan Olympiacos, son periyotta sadece 3 sayı bulabildi. Efes’te kaptığı toplar ve aldığı ribaundlar ile tempoyu arttırınca fark kaçınılmaz oldu temsilcimiz maçtan 88-69 galip ayrıldı.  

Efes’te galibiyetin baş mimarı 29 sayı ile Euroleague alanında kariyer rekorunu kıran Beaubois oldu. Aynı zamanda 7 üçlük ile kendi üçlük isabet rekorunu da güncellemiş oldu. Beaubois hücumda yaptığı katkıların yanı sıra savunmada da Olympiacos’un kısa skorerlerinden Tyler Dorsey’i sadece 2 sayıda tuttu. Beaubois gerçekten kusursuz bir maç çıkardı. Micic 19 sayı ile ona eşlik ederken, Larkin de 10 sayı 6 asistlik bir katkı verdi. Olympiacos tarafında ise Vezenkov 17 sayı ile en skorer isim olurken, Fall ise mücadeleyi 15 sayı ile tamamladı. Son periyottaki oyunu maçın tamamına yaymak önemli, oyuncular form tuttukça Efes, kendini daha da hatırlayacaktır. Temsilcimiz adına hak edilmiş ve değerli bir galibiyet oldu, umarız devamı gelir.

Oğulcenk Bıçakçı

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz