Hidayet Türkoğlu’nun Hayatı

8978
Hidayet Türkoğlu’nun Hayatı
Hidayet Türkoğlu’nun Hayatı

19 Mart 1979 yılında İstanbul’un Bayrampaşa ilçesinde dünya ya geldi. Yugoslavya’dan göç eden bir ailenin en küçük çocuğu olan Hidayet, çocukluğunuda doğduğu ilçe olan Bayrampaşa’da geçirdi. Basketbola ilk olarak İlköğretim okulunda tanıştı ve abisinin basketbol antremanlarına gidip orada okul takıma girmeyi başardı. O yaşlarda oynadığı basketbolla göz dolduran Hidayet, kazandığı burs ile Özel Çavuşoğlu Koleji’nde 15 yaşına kadar hem eğitimini hem de basketbol kariyerini devam ettirdi.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Daha sonra eski adıyla Efes Pilsen yeni adıyla Anadolu Efes yöneticilerinin gözüne girerek Efes Pilsen’e transfer oldu. Yine ilk sözleşmesini Efes Pilsen ile yaptı ve 4 yıl boyunca Efes Pilsen A takımında ter döktü. 1999-2000 tarihleri arasında oynanan turnuva da ilk 5 oyuncu içerisine seçildi. Bu yükseliş ile birlikte Hidayet Türkoğlu’nun da hedefleri değişti ve NBA’e gitme kararı aldı.

NBA’e gitmeden önce geçirdiği kamplarda iyi sonuçlar aldı. Böylece Sacramento Kings tarafından 1.tur 16. sıradan seçildi. Bu derece o zamana kadar ki bir Türk basketbolcunun almış olduğu en iyi dereceydi. İlk sezonun ilk yarısında bekleneni verememesine rağmen ikinci yarısında performansını toparladı ve o sezon NBA çaylaklar All Star’ına seçildi.

Sezon sonu San Antonio Spurs’e takaslandı. Burada sezona çok iyi başladı ve 3’lük yüzdesi ile dikkatleri üzerine çekti. Bu dönemde popülerliği artmış olan Hidayet, aynı sezon içerisinde Adidas’ın reklamında Tim Duncan ile birlikte kameralar karşısına geçti. Bu olaylar iyice basketbolunu geliştirmesine ve popülerliğinin artmasına katkı sağladı. Sezon sonunda basketbol kariyerinin en verimli geçirdiği takımı olan Orlando Magic ile 6 yıllık bir anlaşma sağladı.

Orlando Magic Dönemi

Hidayet’in Orlando Magic dönemi harika geçti diyebiliriz. Orlando’da yakaladığı uyum ile birlikte büyük başarılar yakaladı. Bu başarılar arasında en dikkat çekenler arasında NBA Finalleri yer alıyor. Finalde Orlando’nun LA Lakers ile karşılaştığı serinin 2. maçında Kobe Bryant’a yaptığı blok ile gündeme geldi. Maçtan sonra Kobe açıklamasında “Orlando’nun bu seneki performansında, Hido kuşkusuz en çok katkı yapan oyuncuların başında geliyor. Eğer günündeyse onu durdurmak çok güç” dedi. Çok başarılı geçen 2004-2005 sezonunda en iyi 6. adam ödülüne layık gösterildi.

Rüya gibi geçen Orlando Magic kariyerinin ardından 2009-2010 sezonunda Toronto Raptors ile 5 yıllık sözleşme imzaladı. Toronto Raptors’a geldikten sonra form düşüklüğü ve performans düşüklüğü ile birlikte sezonu iyi geçiremedi. Toronto Raptors da istediği başarıyı yakalamayan Hedo , NBA’de oynadığı son takım olan LA Clippers ile anlaşma sağladı. Artık basketbol kariyerinin sonuna gelmişti ve Clippers’ta süre bulamıyordu. Nba de oynadığı 997 maç ile kariyerini sonlandırdı.

Türkiye Forması ile yakaladığı başarılar

Türkiye formasını genç yaşta giyen Hidayet, 2001 Avrupa şampiyonasında 2. olan kadronun yapıtaşlarından bir tanesiydi. Avrupa şampiyonasındaki performansı biz Türklerin göğsünü kabartacak cinstendi. Yine Ülkemizde düzenlenen 2010 Dünya Şampiyonasında 2. olan Milli takımımız da büyük görevler üstlendi ve yerine getirdi. 2013 yılında Yunanistan’a karşı çıktığı son maç ile birlikte Milli takım kariyerini sonlandırdı. 2016 yılı Ekim ayı ile itibaren Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı seçildi ve hala görevine devam etmektedir.

Hidayet Türkoğlu’nun hakkında söylenmiş sözler

Paul Gasol: Amerikalı oyuncuların hemen hepsi kolej basketbolu kökenli. NBA’e hazırlık gibi olan kolej basketbolu tüm Amerikalılar için büyük avantaj. Avrupa’dan gelen basketbolcular için buraya adaptasyon kolay değil. Hidayet yıllardır bu ligde ve kariyerinin en üst noktasında bulunuyor.

Traver Ariza: Türklerin Jordan’ı son iki sezondur inanılmaz oynuyor. Geçmiş yıllarda aynı takımdayken de çok iyiydi, ama artık o bir yıldız olmuş.

Lamar Odom: 3 sayı yüzdesi iyi, içeri girip sayı yapıyor, savunması kuvvetli, asist ortalamasında takımının en iyisi. Bir oyuncudan istenebilecek tüm özelliklere sahip. Umarım onu durdurabiliriz.

Kobe BRYANT: Hidayet’in fantastik bir kariyeri oldu. İnsanlar onu hep büyük bir oyuncu olarak hatırlayacaklar.

 

Recep Aydoğan

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here