Gelecekte NBA’de Oynaması Muhtemel Türkler

2573
Gelecekte NBA’de Oynaması Muhtemel Türkler

NBA’de Türk oyuncuları 2000’li yılların başında izlemeye başladık. Mirsad Türkcan’ın draft edilmesiyle adeta Türk basketbolu için yeni bir çağ başlamıştı. 2001 Avrupa Şampiyonası’ndaki başarının ardından Hidayet Türkoğlu, Mehmet Okur ve İbrahim Kutluay da kendilerine NBA takımlarında yer bulmuşlardı. Günümüze kadar NBA’de pek çok temsilcimizi izleme şansımız oldu. Bazıları isimlerini taraftarların hafızalarına kazıdı, bazıları da kısa süreler oynayıp kariyerlerine Avrupa’da devam etti. Yakın gelecekte bu listeye yeni isimlerin katılması mümkün olabilir.

Alperen Şengün

Banvit’te yetişen, kulübünün kapanmasıyla sezon başında Beşiktaş’a transfer olan Alperen Şengün; pivot pozisyonunda forma giyiyor. İlk izleyişte oyun tarzı eski tip pivotları andırsa da modern uzunlarda bulunması gereken bütün özelliklere sahip. Ayak oyunları sayesinde içeride kendisini savunanların adeta başını döndürüyor. 2,08’lik boyuyla eşleştiği birçok pivottan kısa kalsa da bunun dezavantajını neredeyse hiç hissetmiyor. Savunduğu rakiplerin karşısında sırtı dönük de, yüz yüze de iyi kalıyor. Atletizmi ise Avrupalı oyuncuların üstünde. Vurduğu smaçlarla yabancı basketbolseverler tarafından da tanınmaya başlayan Alperen Şengün, savunma kısmında da vurduğu bloklarla kolay sayı şansı vermiyor. ABD kaynaklı haber sitelerinin draft tahminlerinde oldukça üst sıralarda yer alan Alperen, yaptığı açıklamalara bakacak olursak, bir süre daha Avrupa’da tecrübe kazanıp NBA’e daha hazır gitmek istiyor.

Şehmuz Hazer

O da takım arkadaşı Alperen Şengün gibi Banvit’ten yetişen ve sezon başında Beşiktaş’a transfer olan bir oyuncu. 1 ve 2 numaralı pozisyonlarda oynayabilen Şehmuz Hazer, alışılagelmiş oyun kurucuların aksine oldukça atletik. Fakat bu atletizminin yanında şutu konusunda eksiklik yaşayan Şehmuz, tamamen olmasa da Doğuş Balbay’a benzetilebilir. Tabi şutunun Doğuş Balbay’a kıyasla daha çok güven verdiğini belirtmekte fayda var. Patlayıcı özelliği sayesinde vurduğu smaçlarla izleyenleri zaman zaman şaşırtan Şehmuz, verdiği paslarla da oyun görüşünün gelişime ne kadar açık olduğunu gösteriyor. Şutunu, oyun görüşünü ve fiziğini geliştirmesi halinde NBA’de forma şansı bulabilecek oyuncular arasında yer alıyor.

Adem Bona

Nijerya’da 5 çocuklu bir ailenin en genci olarak dünyaya gelen Adem’in ilk ilgilendiği spor futbolmuş. Sonrasında boyunun uzamasıyla basketbola geçiş yapan Nijerya kökenli sporcu, Türk antrenörlerin dikkatini çekmesiyle İstanbul Basket’e transfer edildi. Türk vatandaşlığı almasıyla birlikte altyapı milli takımlarında forma giyen Adem, 2018’de U16 kategorisinde Avrupa üçüncülüğüne ulaşan takımın bir parçasıydı. Sonraki yıl, 2019’da, U18 milli takımıyla da Avrupa ikinciliğine ulaşan kadroda forma şansı buldu. Türkiye Süper Lig’inde Pınar Karşıyaka’da bir süre oynadıktan sonra eğitim hayatına ve basketbol kariyerine ABD’nin California eyaletinde devam etmeye karar verdi. Adem’in en önemli özelliği, Avrupa standartlarının çok üzerinde olan atletizmi. Pota altı savunmasında vurduğu bloklarla rakip oyunculara içeri girme konusunda tereddüt yaşatıyor. Hücumda ise vurduğu sert smaçlarla savunma oyuncularının kâbusu olabiliyor. Geliştirmesi gereken özellikleri arasında saha görüşü ve şutları var. Bunları geliştirdiği taktirde, kariyerinin devamında NBA ona çok da uzak bir hedef değil.

Ömer Faruk Yurtseven

Fenerbahçe altyapısından yetişen Ömer Faruk, 2,13’lük boyuyla pivot pozisyonunda oynuyor. Kariyerine yurtdışında devam etmek için ABD’nin kolej ligi NCAA’in Division 1 kategorisinde oynama kararı almıştı. Bu sezonki NBA draftlarına katılan Ömer’in hiçbir takım tarafından seçilmemesi büyük bir sürprizdi. Sonrasında Oklahoma City Thunder ile deneme kontratı imzaladı; idmanlardaki performansı sayesinde OKC’nin G-League takımı olan OKC Blue’nun kadrosuna dahil oldu. Burada sürekli üstüne koyarak arttırdığı performansıyla dikkatleri üzerine çeken genç pivot için double-double yapmak alışkanlık haline gelmişti. G-League’de sezonun bitmesiyle birlikte Oklahoma taraftarı, sosyal medyada attığı mesajlarla Ömer’i Thunder’da görmek istediklerini belirtseler de bu şansı henüz bulamadı. Fakat başarılı performansını devam ettirmesi halinde NBA onun için uzak bir hedef değil. Ömer’in atletizmi ortalama bir Avrupalı pivot düzeyinde. Atılan alley-oop paslarını iyi değerlendiriyor ve pota altında sürekli blok kovalayabiliyor. Bu özelliklerinin yanında onu standart bir pivottan ayıran en önemli özelliği şutuna olan güveni. Eli sıcak olduğu maçlarda yüzdeli olarak üçlük isabeti bulabiliyor. Kısaca performansını istikrarlı olarak devam ettirmesi halinde NBA’de oynama hedefini gerçekleştirecektir.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz