Gelecek İçin Basketbol İçin

93
Gelecek İçin Basketbol İçin

Spor dünya adına geçmiş tarihlerden bu yana hep etkili bir oluşum ve alan olmuştur. Büyük kitlelerin ortak bir payda da buluşup bununla birlikte etkileşime geçmesi her zaman önemlidir. Bunun en büyük örneği şüphesiz Olinpiyat oyunlarıdır. Sporun çeşitli dalları yaşadığımız bu evrenin belli yerlerinde normalden daha fazla etki ediyor.

Buna örnek verecek olursam Avrupa’da futbolun öneminden bahsedebilirim. Siyasi liderlerin bile kitleleri etkilemek için bu oyunu aracı olarak kullandığını görebiliyoruz. Başka bir örnek ise Avustralya’da Rugby diğer tüm kıtalardan çok daha popüler ve önemlidir. Benim bu yazımda bahsedeceğim konu ise Amerika’da Basketbol’un etkisi. Bu yazıyı yazdıran sebep ise Kobe Bryant’ın yazdığı Wizenard kitaplarından LeBron James’in açtığı IPromıse adlı okula bağışlamasaydı.

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Kültürleri için , oynadıkları bu oyuna katkı vermek için , gelecek nesiller için harika işler yapıyorlar. Bu yüzden de hep “Bir Sporcudan Daha Fazlası” olacaklar. Spor gibi kitleleri rahat etkileyebilecekleri bir yapıyı böyle olumlu kullanmaları onlara olan hayranlıklarımızı arttırıyor. Amerika’da siyahi çocukların ve gençlerin zor koşullar içinde yaşadığı bir gerçek. Gençlik yıllarında suça yönelme veya uyuşturucu gibi kötü kanallara girmelerini engellemek için her koldan mücadele ediyorlar. Basketbol’un siyahi Amerikalıların en büyük umudu olduğu bir gerçek. Burada figürlerin nasıl örnek oldukları o gençler için iyi bir yol gösterici. Dışardan bakılınca kazandıkları para , hayat tarzları , kıyafetleri daha dikkat çekse de bu tarz işler tüm bunların çok daha önünde bir öneme sahip.

LeBron James doğduğu topraklar için okul açtığında tek hedefi gelecek nesillerin daha iyi bir hayat yaşama şansı vermek istedi. Kobe Bryant ise hem akedemi açarak hem kitap yazarak çocuklara örnek teşkil ediyor. Kobe basketbol oynarken LeBron ile büyük bir kıyas ve rekabet içindeydi. Yine de çocuklar için gelecek için el ele verip bu tarz işler yapması harika bir etki yaratıyor. Bizim ülke olarak veya sporcu olarak kitleleri daha iyi etkilememiz gerekiyor. Gençlerin ve çocuklarımızın sıkıntıları olduğu aşikar. Bu tarz örneklerden feyz alıp böyle atılımlar yapmamız gerekiyor.

İsimleri ne olursa olsun , saha da yaptıkları iyi veya kötü nasıl değerlendirirsek değerlendirelim ama kitleleri bu kadar iyi etkilemeleri takdiri hakediyor. Basketbol , futbol gibi sporun her dalı bir çocuğun veya bir gencin en güzel umutlarından ve hayallerinden birisi olabilir. İnsanları dünyanın geldiği bu rekabet cehenneminden biraz çıkartırsak bu daha iyi olur. Umarım ilerleyen zamanlar da LeBron James gibi Kobe Bryant gibi örnekleri daha fazla görürüz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here