Fenerbahçe’de Sıkıntılar Devam Ediyor 75-73

165
Fenerbahçe'de Sıkıntılar Devam Ediyor 75-73
Fenerbahçe'de Sıkıntılar Devam Ediyor 75-73

Dün akşam Euroleague’de oynanan bütün maçların çok çekişmeli geçtiğini söyleyebiliriz. Bunlardan öncelikle temsilcimiz Fenerbahçe’nin Crvena Zvedza mağlubiyetiyle başlayacağım. Temsilcimiz, çok çekişmeli giden ve son periyotun ortalarına doğru 4 sayılık bir avantaj elde etmişken bu maçı kaybetti.

KIZIL YILDIZ 75 – 73 FENERBAHÇE

Maça iyi başlayan taraf Kızılyıldız oldu, Fenerbahçe hücumda oldukça tutuktu. Çünkü her zaman pota altında Udoh üzerinden ikili oyunlar ve Udoh’un post-up’ı üzerinden oynanırken Udoh’a sadece 1 pas inmişti ve penetre etmekten korkan bir Fenerbahçe vardı. Ama Dixon’ın 3’lüğü ve Udoh’un etkili kullanılması, Vesely’nin benchten muhteşem gelmesi Fenerbahçe’nin ilk çeyrek sonu beraberliği yakalamasında etkili oldu.

2. çeyrekte de Fenerbahçe’nin zaman zaman savunmada adeta uyuduğunu söyleyebiliriz. 3. çeyreğin daha henüz 4. dakikasında Fenerbahçe 10-2 seri yemesine rağmen, iyi reaksiyon verdi ve periyodun kalan bölümünde çok iyi savunma yaptı ve 40 saniye kala skoru 59-59’a getirdi. Periyodu ise Kızıl Yıldız 61-59 önde bitirdi.

Son periyotta iki takımın savunmalarının çok üst düzeye geçti. 9 dakikanın sonunda Fenerbahçe 1 sayı öndeydi, önce Jovic’in serbest atış çizgisinden aldığı 1 sayıdan, Kalinic’in kaçırdığı boş 3’lüğün ardından Charles Jenkins’in bire bir oyun üstünden, takımın tartışmasız en iyi bire bir savunmacısı Kalinic’in üstünden attığı şutta isabeti buldu. Son topta Udoh oldukça uygun bir pozisyonda Simonovic’ten blok yedi ve kazanan Kızılyıldız oldu. Kızılyıldız deplasmanı her zaman çok zor bir deplasmandır ve Kızılyıldız, Partizan, Kaunas gibi takımların evlerinde muazzam bir atmosferde oynadıklarını söyleyebiliriz. Ama bu mağlubiyet Fenerbahçe’nin adeta altın tepside sunduğu bir ikram oldu. Fenerbahçe’nin son periyot ve 3. periyot sonları dışında iyi savunma yapmadığını düşünürsek ilk yarı 44, 3. çeyreğin başı da 10 sayı çok büyük bir rakam hele Kızılyıldız gibi hücum potansiyeli düşük bir takıma karşı.

Fenerbahçe iyi hücum da etmedi, Dixon’ın ilk periyot dışında yokları oynadığını, Sloukas’ın her zaman verdiği müthiş pasları göremedik. Ama uzun zamandır oldukça formsuz Datome’nin 4/5 3 sayı isabetiyle 16 sayısı, Bogdanovic’in daha mental problemlerden kurtulamaması sebebiyle 4 basit top kaybı dışında şut yüzdesini düzeltmesi ve Udoh’a verdiği güzel paslar ikisinin de yükselişe geçtiklerin göstergesi. Bu takımın 2 lideri Bogdanovic ve Datome. Udoh ise her zamanki gibi çok iyi katkı verdi. Nunnally ise ilk yarıda aldığı 3 faulden dolayı, 2. yarı oyuna girmedi.

Anthony Bennett Fenerbahçe’de

Uzun rotasyonunda özellikle Udoh’u ve Vesely’yi rahatlatmak için, NBA tarihinin en büyük hayal kırıklığı, 2013 NBA Draft’inin 1 numarası Anthony Bennett ile anlaştı Fenerbahçe. 2013 NBA Draftları çok zayıf olmasına rağmen Bennett’ten beklentiler yüksekti ama önce Cleveland Cavaliers’ta büyük şans bulmasına rağmen iyi performans yapamadı, sonra Kevin Love takasında Minnesota’ya gitti. Bir sene Toronto Raptors’ta ve Gelişim Ligi takımı olan Raptors 905’te oynadı. NBA’de hiç yeteneklerini göstermeyip, belki üniversite en iyi silahlarından olan savunması ve orta mesafe şutu da NBA’de sınıfta kaldı. 4 numara’da Vesely’nin back-up oyuncusu olacak büyük ihtimalle. Ama NBA’de ‘bust’ (yani balon, beklentiler yüksek olmasına rağmen kötü çıkan oyuncu) olan oyunculardan Udoh, Vesely, Gallinari gibi oyuncuların Avrupa’da çok başarılı olabildiklerini görüyoruz. Umarım Bennett de kendisine düşen sorumluluğu iyi bir şekilde yerine getirir.

Ali Halil Taşbek

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here