Fenerbahçe Beko, Monaco’da Tarih Yazdı

36
Fenerbahçe Beko, Monaco'da Tarih Yazdı
Fenerbahçe Beko, Monaco'da Tarih Yazdı

Final Four’a kalacak takımın belirleneceği 5 maça temsilcimiz daha istekli başladı. 1 ay sonra ilk kez forma giyen Jonathan Motley, 2 hücum ribaundu üzerinden 4 sayı buldu ve maça önde başladık. Monaco ise Motiejunas ile cevap verdi. Karşılıklı basketlerle devam eden ilk periyot 15-13 Monaco üstünlüğü ile tamamlandı. Bu çeyrekte yaptığımız 8 top kaybına ve 4’te 0’lık üçlük isabetine rağmen ribaunlardaki üstünlüğümüz farkın açılmasına engel oldu.

2. periyoda hızlı başlayan Monaco farkı 7 sayıya kadar çıkardı ama Tarık Biberovic ve Sestina’nın basketleri ile farkı 1’e (20-19) indirdik ve molayı aldırdık. Moladan hızlı dönen Monaco farkı açmak istese de, Guduric ve Wilbekin zor üçlükleri ile farkın açılmasını engelledi ve devreye 40-35 geride girdik.

Bu çeyrekte karşılıklı basketlerden sonra Calathes’in 3. denemesinde bulduğu ilk 3 sayılık basket ile periyodun ortasında eşitliği sağladık: 45-45. Çeyreğin bitmesine 2:41 kala Mike James’e kendi sahasında yapılan faule hakemlerin 3 atış vermesi tartışmalı kritik kararlardan biri oldu. James, çizgiden 3’te 3 ine dönünce Monaco farkı 7’ye çıkardı ama tam da bu anda Tarık Biberovic üst üste 3 basket ile 8 sayı üretti; sayı yemediğimiz bu son 2:41’den sonra Fenerbahçe Beko, son periyoda 1 sayı önde, 55-56’lık skorla girdi.

Son Periyotta Nefesler Tutuldu

Son periyot nefesleri kesti. Müthiş bir mücadeleye ve çekişmeye sahne olan son periyodun ilk dakikalarından itibaren üstünlüğü hiç vermedik. Farkı açmaya çalışsak da kaçan şutlar ve bu çeyrekte yaptığımız top kaıpları bunu engelledi. Üstnlüğü hiç vermesek de farkı açamadık ve Monaco maç sonuna kafa kafaya girmeyi başardı. Maçın bitmesine 1:14 kale Okobo’nun şutuna engel olamadık ve Monaco bu periyotta ilk kez öne geçti: 68-67. 56 saniye kala Wilbekin’in üçlüğü ile 2 sayı öne geçsek de, 43 saniye kala Okobo’nun basketi ile 70-70’lik eşitlik oluştu. 23 saniye kala Wilbekin top kaybı yapınca son hücum Monaco’ya kaldı ve son 4 sayıyı atmanın verdiği öz güven ile son topu Okobo kullandı. Maç saatinden önce şutunu da kullandı ama o ana 4’te 0 üçlük isabet ile oynayan Okobo, 5. denemesinden de yararlanamadı ve maç uzatmaya gitti.

Uzatma periyonun ilk hücumunda Mike James hücum ribaundunu aldı ve 3’lük isabet ile takımını morallendirdi. Karşılıklı basketler farkın iki takım lehine de açılmasına izin vermedi. Monoca, ikili sıkıştırmalarla Fenerbahçe’nin skorer oyuncularını durdurmayı amaçlarken Nick Calathes’in boş kalmasını risk etmeye devam etti. Uzatma periyodunun bitmesine 2:06 kala Calathes bir üçlük daha kaçırdı ve üçlük yüzdesi 1/8’e geriledi. Bu strateji Monaco’nun lehine işe yarıyor gibiydi. 1:16 kala Okobo’nun basket ile farkı 3 ‘e çıkaran Monaco, bu stratejisine devam etti ama o ana kadar 1/8 üçlük isabet ile oynayan Nick Calathes, uzatma periyodunun son dakikasına girilirken attığı 3’lük ile eşitliği sağladı: 77-77. Mike James 37 saniye kala isabetli şutu ile Monaco’yu yeniden 2 sayı öne geçirdi ama bitime 19 saniye kala Nick Calathes bir 3’lük daha attı ve skoru 79-80 Sarı Lacivertliler lehine getirdi. Temsilcimiz Fenerbahçe Beko, yine son hücümu iyi savunup rakibi top kaybına zorlayınca maçı ve seriyi kazanıp adını 2024 Euroleague Final Four’a yazdırdı.

İşte Nick Calathes’in attığı maçın, serinin, hatta sezonun en kritik 3’lükleri:

Euroleaugue tarihinde daha önce 5 maçlık seriler 20 kez 5. maça kalmışrı ve bu maçların tamamını ev sahibi takımlar kazanmıştı. Tarihte 5. maçı kazanan bir deplasman takımı olmamıştı hiç ama Fenerbahçe 0-20’lık seriye dur dedi ve tarih yazarak Final Four’a kaldı. Temsilcimiz Fenerbahçe Beko’nun Final Four’daki rakibi Panathinaikos olacak. Diğer eşleşme ise Real Madrid ile Olympiacos arasında oynanacak.

Kritik Üçlükler Belirleyici Oldu

Maç içinde Guduric’in son saniyede uzak mesafeden attığı 3’lük, Wilbekin’in zor pozisyonlarda attığı 3’lükler, Tarık Biberovic’in üst üste attığı 8 sayı Fenerbahçe Beko’nun yaptığı basit top kayıplarını ancak telafi edebildi. Maçın ilk 44 dakikasını 1/8 üçlük ile oynayan Nick Calathes’in, uzatma periyodunun son dakikasında elleri titremeden 2/2 üçlük isabet bulması maçın en kritik anları oldu. Fenerbahçe Beko 15/35 üçlük isabet ile oynarken, Monaco üçlük çizgisinin gerisinden 5/19 isabet ile oynadı.

Fenerbahçe Beko’da en skorer oyuncular 14’er sayıyla Wilbekin ve Calathes oldu. Tarık Biberovic ise sadece 19 dakika süre aldığı maçta 3’te 3 üçlük isabetle 13 sayı attı ve 17 verimlilik puanı ile bu alanda takımının en iyisi oldu.

Euroleague Final Four yarı final maçları 24 Mayıs’ta; final maçı ise 26 Mayıs’ta Berlin’de oynanacak.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz