Fenerbahçe Beko – LDLC Asvel Maç Önü Analizi

269
Fenerbahçe Beko - Asvel

Temsilcimiz Fenerbahçe Beko bugün 20.45’de Fransız rakibi LDLC ASVEL ile kozlarını paylaşacak. Guduric’in takıma dahil olmasıyla beraber Fenerbahçe Beko’da mental anlamda değişikliğin olması bariz bir şekilde gözümüze çarpıyor. Marko Guduric’in gelmesi kadro niteliğinin artmasından çok takım ruhu niteliğinin yeniden kazanılması açısından önemli oldu; nitekim Olympiacos zaferi, öze dönüşün başlangıç noktası sayılacak diye düşünüyorum. LDLC ASVEL maçında da Olympiacos maçındaki mücadeleyi görmeyi bekliyorum.

Koç Kokoskov’un da üstüne bastığı gibi ribauntlar gerçekten Fenerbahçe Beko’nun Aşil tendonu niteliğindedir. Temsilcimizin ribauntları almada önde olduğu sürece, bu maçı kazanması ihtimali o kadar artmaktadır. Potaya yapılan ani hücumlar, ASVEL’i faul problemine sokabilir. İstatistiksel olarak baktığımızda Fransız temsilcisi maç başına neredeyse 22.5 faul yapmakta ve Euroleague’in ortalama(average) en çok faul yapan üçüncü takımı oluşu da bizim için bir avantaj niteliğinde olabilir. Özellikle De Colo ve Lorenzo Brown gibi potaya doğrudan hücum edebilen oyuncularımız için değerlendirilmesi gereken bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Fenerbahçe Beko, skor yükünü ne kadar çok paylaştırırsa bir o kadar mükemmel oynadığı yıllardır kabul gören bir görüştür. LDLC ASVEL’e kıyasla daha çok asist yapan temsilcimiz, oyunu yönlendirme hususunda Olympiacos maçında umut verici bir performans sergiledi. İzleyicilerin kafasında saç bırakmayan top kayıplarını da bariz bir biçimde azalttığını saçlarımdan gözlemliyorum. Olympiacos gibi belli bir kalibrenin üstündeki takıma karşı 9 top kaybı yapan Fenerbahçe Beko, oyuna ne kadar konsantre olduğunu gözler önüne serdi.

Fenerbahçe Beko

Asvel

Rakibimiz ASVEL, son Euroleague maçını CSKA Moskova’ya karşı oynadı ve 78-87’lik skorla mağlup oldu. ASVEL, %43.5 oranla üçlük atmış olsa bile sahanın iki tarafındaki ribauntlar konusunda rakibinin gerisinde kaldı. Fenerbahçe Beko uzunları, hava sahasını kapattığı müddetçe ASVEL’in işi çok zor desem yanılmış olmam. CSKA Moskova karşısında en dikkat çeken istatistiklerden birisi bence serbest atış sayısı olabilir. CSKA Moskova 24 kez serbest atış kullansa da 17 tanesini sayı yapabilmiş. Bu maçı kazanmanın anahtarları ribauntları toplamak ve bolca serbest atış çizgisine gelme konusu olabilir; nitekim LDLC ASVEL, faul yapmaya çok yatkın bir takım olduğunu istatistiksel olarak da ispatlamıştır. 

ASVEL’in mücadeleci ve enerjik bir takım olduğunu CSKA gibi güçlü bir rakibe karşı 9 sayıyla kaybetmelerinden ve maçın periyotlarında neredeyse başa baş olduklarına bakarak söyleyebilirim. ASVEL’i yıpratmak hiç kolay olmayacaktır, çünkü ani reaksiyonlar verebilen ve dinamizm üzerine kurulu bir takım halindeler. Ribauntlar ya da serbest atışlar bu maçın kaderini tayin edecek olsa da asıl önemli olan kimin mücadelesinin, enerjisinin daha baskın olacağıdır desem pek yanılmış olmam.

Özetle LDLC ASVEL, sıralamada en altlarda olsa bile sürpriz galibiyetler de almayı bilen bir takımdır. Bundan ötürü mücadele bir an için bile bırakılmamalıdır. Fenerbahçe Beko için bu maç, mücadele açısından güzel bir sınav olacaktır diye düşünüyorum. Temsilcimiz için karar anlarında top kimin elinde olacak veya geriye düşüldüğünde takım nasıl bir reaksiyon gösterecek hepsini bu akşam göreceğiz.  Eğer Alex Perez oynarsa bu maç için Kokoskov’dan yeni kombinasyonlar da göreceğiz. Bu da işin heyecan verici kısmı olsa gerek. De Colo’nun tam anlamıyla 1 numara olmayışından doğan aksaklıklar, Alex Perez gibi bariz 1 numara ile oynadığında nasıl vuku bulacak ve takıma nasıl etki edecek gibi soruların cevaplarını belki de bulabileceğimiz bir maç olacak.

Kağan Gök

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz