EuroLeague’den Yeni Kural: Başantrenörlerin İtiraz Hakkı

273
EuroLeague'den Yeni Kural Başantrenörlerin İtiraz Hakkı

EuroLeague yönetiminin resmi açıklamasına göre bu sezon itibari ile antrenörlerin her maç bir hakem kararına itiraz hakkı bulunacak. Takımlar ve taraftarlar için oyunu mümkün olduğunca adil hale getirmeye çalıştıklarını ifade eden yönetim, kararın Turkish Airlines EuroLeague ve 7DAYS EuroCup’ta geçerli olacağını belirtti.

Kural ile ilgili detayları paylaşan EuroLeague: ” Anında Tekrar Sistemi (IRS) aracılığıyla itiraz edilebilecek 16 farklı eylem bulunmakta. Başantrenör, hakemlere itiraz ettiğini belirtecek ve hemen kontrol sağlanacak. Challenge’ın hemen ardından çıkan sonuç, saha hakemleri tarafından sahada bildirilecektir.” dendi.

İtiraz edilebilecek kuralları da açıklayan EuroLeague yönetimi: “Atışın sayı değeri (Şut iki sayılık mı üç sayılık mı, serbest atıştan sonra temas var mı, sayı iki sayılık mı); şut ve maç saati; faulu kimin yaptığı, serbest atışın hangi oyuncuya verildiğini belirlemek; fiziksel tartışmalar; top oyunda değilken yapılan fauller.”

Bunların dışında yönetim, sadece dördüncü periyodun son iki dakikası veya uzatmalarda itiraz edilebilecek durumları da sıraladı: “Top oyun alanının içinde mi dışında mı, goaltending, yarım daire ihlali.”

Alınan bu karara ilişkin açıklamalar yapan EuroLeague Kıdemli Hakem Direktörü Richard Stokes: “Hakemlik, mümkün olduğunca doğru yapmaktır. Maçları gereğinden fazla uzatmadan, antrenörlere itiraz hakkı vermek bu hedefe yakınlaşmamızı sağlayacaktır.” dedi.

Önceki yıllarda başantrenörlerin böyle bir hakkı bulunmamaktaydı. Hakemler kendi insiyatiflerine bağlı olarak pozisyonu tekrar izleyebiliyorlardı fakat koçların hakemlere itiraz etme durumları bulunmuyordu. 2019-2020 sezonunda NBA’de de kullanılmaya başlanan bu uygulama 2021-2022 Turkish Airlines EuroLeague ve 7DAYS EuroCup sezonunda kullanılmaya başlayacak.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz