Euroleague Playoff ve Final Four Eşleşmeleri

40332
euroleague playoff maçları
Euroleague Playoff Eşleşmeleri ve Formatı

Euroleague’de Top 16 gruplarının ardından heyecan Euroleague Playoff eşleşmeleri ile devam ediyor. Şimdi kısaca Top 16 ve Euroleague Playoff formatını inceleyelim daha sonra olası eşleşmeleri değerlendirelim. Bildiğiniz gibi 24 takım ile başlayan Euroleague normal sezonunun ardından son 16 takım yeni grupları ile mücadeleye devam ediyor ve Top 16 gruplarından çıkan 8 takım da final four’a kalmak için playoff maçları oynuyor.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Güncel: 2 Mayıs 2017 
Euroleague Final Four 2017 eşleşmeleri için
Fenerbahçe – Real Madrid Final Four Maçı Hangi Kanalda Saat Kaçta? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz; aşağıdaki fotoğrafı tıklayın.

Fenerbahçe – Real Madrid Maçı

Normal sezonda 6’şar takımdan oluşan 4 grupta ilk 4 sırayı alan takımlar Top 16’a kalıyor. Euroleague’de Top 16 Grupları Belli Oldu konusunda grupların nasıl oluştuğunu anlatmıştık.

 

 

Euroleague Playoff Eşleşmeleri ve Sistemi

Top 16’da 8’er takımdan oluşan 2 grupta da ilk 4 sırayı alan takımlar playoff oynamaya hak kazanıyor ve çapraz eşleşme ile final four öncesi son aşama maçlarını yapıyor. Eşleşmeler şu şekilde oluyor :

euroleague-playoff-eslesmeleri-201613E Grubu’nun 1.’si ile F Grubu’nun 4.’sü (K)
E Grubu’nun 2.’si ile F Grubu’nun 3.’sü (L)
E Grubu’nun 3.’sü ile F Grubu’nun 2.’si (M)
E Grubu’nun 4.’sü ile F Grubu’nun 1.’si (N)

Euroleague play off sistemi 2+2+1 şeklinde ve ev sahibi takımın evinde 1. ve 2. maç ile eğer gerek kalırsa 5. maç oynanacak şekilde belirlenmiş. E ve F gruplarında 1. ve 2. sırada grubu tamamlayan takımlar saha avantajını alır ve 5 maç üzerinden oynanacak Euroleague play off maçları için avantaj sağlarlar. Eleme usulü oynanacak maçlarda 3 galibiyet alan takımlar final four’a kalmaya hak kazanır ve final four’da da yine çapraz olarak eşleşirler.

Euroleague Playoff Maçları

Gruplarını ilk 2 sırada bitirmek gerçekten çok büyük bir avantaj sağlıyor. Çünkü saha avantajı eleme istatistiklerinde de belirgin biçimde görülüyor. Şöyle ki, son 3 senede 24 takımın oynadığı Euroleague playoff maçlarında sadece 2 takım saha avantajı olmadan tur atlayabildi. 2012 yılında Olympiacos ve 2014 yılında Maccabi Electra saha avantajı olmadan Euroleague son sekiz eşleşmelerinde rakiplerini eleyip tur atlayabildiler. Son 3 yıldaki diğer eşleşmelerde ise saha avantajına sahip 10 takım final four’a kaldı.

Euroleague Final Four Eşleşmeleri ve Sistemi

Euroleague Final Four eşleşmeleri, Top 16 gruplarını lider bitiren takımları finalde eşleştirecek şekilde belirleniyor. Euroleague yarı finali olarak da nitelendirebileceğimiz 2016 Final Four’daki eşleşmeler de şu şekilde :

Euroleague Final Four Eşleşmeleri
Euroleague Final Four Eşleşmeleri

20 Nisan 2016 itibarıyla :

Fenerbahçe – Laboral Kutxa

CSKA – (Barcelona – Lokomotiv Kuban)

 

K ile M
N ile L

euroleague playoff maçları
euroleague playoff maçları

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

1 YORUM

  1. Euroleague Final Four eşleşmeleri takımların gruplardaki performansına göre belirleniyor ve bu sistemi bence çok doğru. Eşleşmelerde kura olsa şans faktörü önemli olacak ve muhtemelen bazen favori takımlar daha önce eşlecekler. Bu sistem çok iyi bence.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here