Eurobasket’de Kritik Gün: Sırbistan-Türkiye Analiz

179
Bogdan Bogdanovic

Eurobasket 2017‘in şampiyonluk adaylarından biri olan Sırbistan ile ev sahibi 12 Dev Adam, Türkiye D grubu mücadelesinde 4 Eylül Pazartesi günü akşam saat 21:00’da İstanbul Ülker Sports Arena’da karşı karşıya geliyor. Rusya’nın Sırbistan’ı yenmesiyle birlikte grubun geldiği son durum açısından çok kritik bir karşılaşma olacak. 12 Dev adam için adeta kader maçı.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Kağıt üzerinde, kadro kalitesi ve performansa bakıldığında bizden kat kat üstün olan Sırplar’ı yenmek kolay olmayacak. Turnuvaya harika bir başlangıç yapan Bogdanovic kuşkusuz Sırplar’ın en etkili silahı. Bir diğer tehdit oluşturacak isim ise Marjanovic. Milli Takımımız adına en önemli durumlardan bir tanesi Marjanovic’in nasıl savunulacağı. Sırpların hücumdaki varyasyonlarını düzenleyen ve sayı yükünü çeken bu ikiliyi durdurmak oldukça zor olacak. Bogdanovic topu aldıktan sonra savunması çok kolay bir oyuncu değil. Agresif savunma yapıp topu almadan önce aldığı yeri ve zamanı doğru belirlememiz lazım. Savunmada sertliği artırıp Sırplar’ın ritim bulmamaları gerekiyor. Sırbistan’ın sıralı perdelemeler ile forvette boş şutu bulma adına uyguladığı düzenler de mevcut. Bu düzeni kesinlikle bozmamız gerekiyor.

Marjanovic hücumda olduğu kadar savunmada da uzun boy avantajıyla bizim için bir tehdit. Bu nedenle oynayacağımız ikili oyunları biraz daha yukarıda veya kenarda oynayarak onu etkisiz hale getirmeye çalışmalıyız. Letonya maçında aynı boyda olan Porzingis ince kalmasından dolayı Marjanovic’e karşı zor anlar yaşadı. Ancak Mozgov biraz Marjanovic’i bozabildi. Bizim için Semih de Mozgov‘la benzer bir fiziğe sahip. Semih’in savunmada ki performansı çok önemli.

Sırbistan savunmada birçok düzen kullanıyor ve özellikle de yardım savunmasında kayma zamanlamalarını çok iyi ayarlayarak olabildiğince savunmada eksilmemeye çalışıyorlar. Savunma varyasyonlarından bir tanesi de kenar ikili oyunlarında rakip kısayı köşeye doğru yönlendirip top kaybı yapmasını sağlamak.

Milli Takım’da ise Cedi‘nin performansı çok önemli. Cedi ile birlikte dış şutlarda Melih‘in ritim bulması maça ortak olmamızı sağlar. Semih üzerinden oynanacak ikili oyun varyasyonları da bir diğer önemli etmen. Genç ve tecrübesiz bir kadro yapımız olmasına rağmen seyirci desteği ve sakin kalmak bu maçın anahtarı biçiminde. Sinan Güler‘in göstereceği ekstra performans maçın gidişatını değiştirebilir. Oyunu yavaş ve bilerek oynamamız gerekiyor.

Diğer gruplarda dahil turnuvanın en fiziksel basketbolunu oynayan milli takımımız için 1 günlük ara, diğer takımlara göre daha değerli. Bunun Sırbıstan maçı öncesine gelmesi de ayrı bir artı. Eğer kazanabilirsek tüm turnuvanın şeklini değiştirebileceğimizi düşünüyorum. Galibiyet zor ama imknasız değil…

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here